Σελίδα 1 από 285 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 2843

Θέμα: Λισσός [Lissos, Ferry Hamanasu]

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή Λισσός [Lissos, Ferry Hamanasu]

    Εχθές το βράδυ, στην προβλήτα μπροστά από τον Αγιο Διονύσιο, κάθησε στα αβαθή του λιμανιού το Lissos, το οποίο το ξεκόλησαν τα ρυμουλκά μέτα από περίπου 2 ώρες. Το ίδιο είχε συμβεί πριν από λίγες ημέρες και με το Lato. Σύμφωνα με τον ΟΛΠ από τις παράνομες αποχετεύσεις οι οποίες καταλήγουν στο λιμάνι, εκβάλεται λάσπη. Σκεφτείτε λοιπόν τι συμβαίνει στο μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας και αναλογειστείτε τι συμβαίνει στα υπόλοιπα....

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά αυτά είναι ντροπής πράγματα!! :evil: Και σκέψου ότι για όλα αυτά είχαν προειδοποιήσει μερικοί. Πέρσυ τον Απρίλη είχε κάτσει και το ΚΡΗΤΗ ΙΙ. 8O Μόνο τα πλοία της ΑΝΕΚ την πλήρωσαν μέχρι τώρα. :?

    Δύο είναι οι λύσεις κατά τη γνώμη μου: 1) Εκβάθυνση (Αχαχαχαχα)
    2) Να αλλάξουν τα πλοία της Κρήτης που έχουν μεγάλο βύθισμα προβλήτες αναχώρησης και να πάνε εκεί άλλα. Ίσως τα ταχύπλοα.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Το ΛΙΣΣΟΣ εχθες το βραδυ γυρισε απο Περαμα και Ελευσινα και ετοιμαζεται να ξαναβγει φρεσκο φρεσκο
    The world is not enough

  4. Προεπιλογή

    Κανένα νέο για τα σινιάλα του πλοίου; Προστέθηκε η λωρίδα;

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Το είδα προχτές και ακόμα με τα παλία ειναι.Ξέρει κανείς ποιό αλλο εκτός το ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ και το ΠΡΕΒΕΛΗ εχουν βάλει την λωρίδα?

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Προς το παρόν κανένα άλλο. Δεν ξέρω με το HELLENIC SPIRIT που είναι Ελευσίνα τι γίνεται αλλά πέραν του Βενιζέλου και του Πρέβελης, κανένα άλλο δεν έχει αλλάξει.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Γεια σας παιδια χαιρομαι που ειμαι μελος σε αυτο το φορουμ! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.. το ΛΙΣΣΟΣ παλαιοτερα χρησιμοποιοταν ως ποταμοπλοιο και δεν εβγαινε σε μεγαλες θαλασσες... Απλα μου το ελεγε ενας παππους οτι αυτο το καραβι δεν ειναι για την θαλασσα!!! Ευχαριστω

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Ηταν η φιλοσοφία των γιαπωνέζων να κάνουν φαρδιές πλώρες ώστε να κερδίζουν σε χωρητικότητα. Και έτσι έχει περάσει στον κόσμο οι κάποια πλοία από αυτά που μας ήρθαν από την Ιαπωνία ότι είναι ποταμόπλοια...

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Καλά όχι μόνο για το Λισσός το λέγανε αυτο... Για το 90% των ποσταλιών που ήρθαν μετα το 80 λεγόταν αυτό! Ίσως τους ξένιζε το γεγονός ότι ένα πλοίο μπορεί να ξεπεράσει τα 100 μέτρα και τα 20 φάρδος... Γενικά όμως απο ναυτική παιδία σχίζουμε. Ναυτικό έθνος σου λέει και δέν γίνετε ουτε κουβέντα στα σχολεία γι αυτό... Όλα είναι σαπιοβάπορα, ποταμόπλοια και άπατα (χωρίς πάτο???) ποιά...

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Και να συμπληρώσω Απόστολε "χωρίς καρένα".
    Ιδίως τότε με την ανατροπή του ΔΥΣΤΟΣ πόσες φορές το ακούσαμε αυτό...

Σελίδα 1 από 285 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας