Σελίδα 12 από 285 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 2843

Θέμα: Λισσός [Lissos, Ferry Hamanasu]

  1. #111
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    1.282

    Προεπιλογή

    Ωραία φωτό!!
    Πάντως ρε παιδιά μ'αρέσει αυτό το πλοίο σαν σύνολο..Το μόνο που του χαλάει πιστεύω την εικόνα είναι αυτό το "εκτρωμα" που έχουν κάνει στη πρύμνη του και περισεύει απο δεξιά και αριστερά...Πιστεύω οτι αν έλειπε αυτό το πλοίο θα ήταν κούκλί!!
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com"]The shiplovers blog[/URL]>>Δρομολόγια 2010 προς/απο Ηράκλειο
    [URL="http://giannis.fotopic.net"]Gianni's gallery[/URL]
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com/"] [/URL]

  2. #112
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Είναι πλοιάρα όντως,αλλά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.
    Στην εξωτερική εμφάνιση ίσως χάνει λίγο.
    Το ατού του είναι τα ανοιχτά κατσρώματα αλλά και τα κλειστά.
    Με λίγα λόγια είναι ίσως το καλύτερο στο να ταξιδεύεις με αυτό.
    Είναι φοβερά εκεί πάνω.
    Να είσαι μέσα είναι τέλεια.
    Ας κάνω μια άκομψη παρομοίωση τώρα.
    Είναι σαν την γκόμενα που δεν έχει και πολύ όμορφη φάτσα αλλά έχει μεγάλα στήθη και καλή καρδιά (ας το παίξουμε και λίγο ρομαντικοί)
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  3. #113
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Φίλε Jason θα συμφωνήσω μαζί σου. Ωστόσο μόνο οι καραβολάτρες το βλέπουν έτσι. Και για να είμαστε ρεαλιστές, το πλοίο στ' αλήθεια θέλει απόσυρση. Ταξίδευα χθες μ'αυτό Χανιά-Πειραιά, με εφτάρι δυτικό. Η κατάσταση ήταν τραγική... Το πλοίο όχι μόνο κουνούσε απίστευτα, αλλά τρανταζόταν σα να γίνεται σεισμός. Γυναίκες να κλαίνε, παιδιά να ξερνάνε,... ας'τα... Μόνο εγώ χαιρόμουν τον καιρό!!! Και για να μη μιλήσω για την καθυστέρηση... Έδεσε 8 παρά... Το λατρεύω αυτό το καράβι αλλά ως εδώ ήταν...

  4. #114
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Trakman Εμφάνιση μηνυμάτων
    με εφτάρι δυτικό. Η κατάσταση ήταν τραγική... Το πλοίο όχι μόνο κουνούσε απίστευτα, αλλά τρανταζόταν σα να γίνεται σεισμός. Γυναίκες να κλαίνε, παιδιά να ξερνάνε,... ας'τα... Μόνο εγώ χαιρόμουν τον καιρό!!!
    Φιλε Trakman καταλαβαινω οτι δεν το λες απο εμπαθεια ουτε απο αντιπαθεια προς το πλοιο αλλα επειδη εχω ταξιδεψει με αυτο και επισης ο πατερας μου χθες ταξιδευε μαζι σου για Πειραια και μου μετεφερε εντυπωσεις τα πραγματα δεν ηταν δα και τοσο τραγικα.Αλλο το οτι ειναι παλιο και αλλο το ποσο καλοταξιδο ειναι.Δεν πιστευω οτι αυτα εχουν πολυ μεγαλη σχεση,νομιζω οτι ειναι ανεξαρτητα.Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι κακοταξιδο βαπορι,αλλα και να ειναι αυτο δεν ισχυει τωρα ισχυε και το 1990 δεν εγινε ξαφνικα κακοταξιδο.Παντως να κλαινε γυναικες και να ξερνανε παιδια με 7 μποφορ (εστω και στο πλευρο) λιγο δυσκολο.

  5. #115
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Θες να σου δώσω αριθμό καμπίνας? Αφού από τη ρεσεψιόν στείλαν καμαρώτο για να ηρεμήσει τα άτομα που ήταν μέσα. Τελικά τα πήρε μαζί του, δεν ξέρω τι έγιναν μετά. Δε διαφωνώ ότι το πλοίο ήταν καλοτάξιδο και παραμένει σε καλά επίπεδα. Έχει όμως πολλά χρόνια στην πλάτη του... Τα νέα βαπόρια έχουν πιο σύγχρονα συστήματα που αναβαθμίζουν κατακόρυφα την ποιότητα του ταξιδιού.

  6. #116
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Φουρτούνες

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Trakman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ................... Δε διαφωνώ ότι το πλοίο ήταν καλοτάξιδο και παραμένει σε καλά επίπεδα. Έχει όμως πολλά χρόνια στην πλάτη του... Τα νέα βαπόρια έχουν πιο σύγχρονα συστήματα που αναβαθμίζουν κατακόρυφα την ποιότητα του ταξιδιού.
    Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι ένα πλοίο όσα χρόνια κι αν περάσουν από την πλάτη του δεν χάνει την ιδιότητα του να είναι καλοτάξιδο. Είναι καλοτάξιδο και παραμένει μέχρι το τέλος. Όταν ένα πλοίο κουνάει πάντα υπάρχουν κραυγές αγωνίας και ανησυχίας απο διάφορους επιβάτες, που κατ' επέκταση χαλάνε ή "φτιάχνουν" την διάθεση των άλλων. Και θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου Trakman ότι τα νεότερα ή νέας τεχνολογίας καράβια αναβαθμίζουν την ποιότητα του ταξιδιού, μόνο που κι αυτά κουνάνε κι όταν κουνάνε και σ' αυτά υπάρχουν κραυγές....

  7. #117
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Δεν λέει κάτι αυτό.
    Και εγώ σε αεροπλάνο μπορεί να είναι όλα καλά αλλά και στο παραμικρό τράνταγμα
    να τρομάξω.Να κάνω σαν να έχασε ένα φτερό!Δεν έχω συναίσθηση του τι είναι επικίνδυνο πραγματικά
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  8. #118
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Αν είναι έτσι παιδιά να απαγορέψουμε τα ταξίδια με καράβια για τους κοινούς θνητούς και να επιτρέπονται μόνο για τους καραβολάτρες οι οποίοι χαίρονται να ταξιδεύουν με κακό καιρό. Μα αστεία λέμε τώρα? Σκοπός είναι όλοι οι επιβάτες να απολαμβάνουν καλά ταξίδια. Το Λισσός με κακό καιρό (ανάλογα βέβαια που έχει τον καιρό) δεν κάνει καλό ταξίδι. Σίγουρα και τα σύγχρονα καράβια κουνάνε, όχι όμως τόσο. Και με το Champion ταξίδεψα με τέτοιο καιρό, δεν κουνούσε τόσο όμως. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά δεν ξέρω το Λισσός αν έχει καν πτερύγια ευστάθειας, και αν έχει σίγουρα δεν είναι αυτόματα ώστε να στρέφονται ανάλογα με το που γέρνει το καράβι. Και επαναλαμβάνω ότι είμαι λάτρης του Λισσός. Αλλά γέρασε. Εδώ η διοίκηση της ΑΝΕΚ το παραδέχεται. Ο καλύτερος κριτής για ένα καράβι είναι πάντα το επιβατικό κοινό. Και όταν οι καιροί αλλάζουν, οι απαιτήσεις του κοινού μεγαλώνουν. Το Λισσός λοιπόν δεν ανταποκρίνεται πια στις ανάγκες των καιρών. Ταξιδέψτε με το Λισσός και το πρωί σταθείτε με τον κόσμο που περιμένει για την έξοδο. Σίγουρα θα ακούσετε όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια...

  9. #119

    Προεπιλογή

    Το γερασε φαντάζομαι παει στο οτι δεν μπορει να νταποκριθεί στις γενικότερες απαιτήσεις του κοινού, όχι οτι επειδή πέρασαν τα χρόνια, πλέον κουνά πιο πολύ...
    Υποθέτω πάντως οτι πρέπει να είναι ψηλά στη λίστα αντικατάστασης από τους ανθρώπους της ΑΝΕΚ...
    Ίσως μαζί με το Πρέβελης, αν και αυτό λόγω μεγέθους είναι αρκετά χρήσιμο στις πιο περιφερειακές γραμμές

  10. #120
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Το οτι ειναι στα σχεδια αντικαταστασης του Λισσος (που εχει και σταμπιλαιζερ) ειναι σιγουρο, το επομενο πλοιο που θα φερουν ειναι και ο αντικαταστατης του.
    Οσο για το Πρεβελη δεν νομιζω οτι θα το χασουμε απο τωρα.ειναι σχετικα μικρο (κατασκευης 1982) και αντεχει μια χαρα ακομα και εξυπηρετει το ιδιο και εχει και δρομο. χαλαρα τα 18,5-19 απλα τωρα το κοβουν για να μην φτανει πρωι (πριν τις 5:30) στο Ρεθυμνο. Το μονο κακο του ειναι οτι δεν εχει σταμπιλαιζερ και οταν εχει καιρο στο Κρητικο ειναι καπως

Σελίδα 12 από 285 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας