Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 63

Θέμα: Ναυτικοί χάρτες και ECDIS (Nautical Charts and ECDIS)

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Νομίζω έχουν και διαφορετικά ονόματα ανάλογα με το τι δείχνουν. Εαν πχ θέλεις το χάρτη του λιμανιού του Βόλου τον ζητάς ως Πορτολάνο. Σωστά; Στα εμπορικά βαπόρια χρεισημοποιούνται οι πλοηγοί;
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Κανονικα. Εχεισ Και Τουσ Μεγαλυτερουσ Χαρτεσ (τουσ Πιο Γενικουσ) Αλλα Και Τισ Πορτολανεσ , Που Εχουν Λεπτομερειεσ Του Λιμανιου
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #13
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias
    Νομίζω έχουν και διαφορετικά ονόματα ανάλογα με το τι δείχνουν. Εαν πχ θέλεις το χάρτη του λιμανιού του Βόλου τον ζητάς ως Πορτολάνο. Σωστά; Στα εμπορικά βαπόρια χρησιμοποιούνται οι πλοηγοί;
    Πορτολάνος ή Λιμενοδείκτης, επί το ελληνικότερον, είναι ο χάρτης της μεγαλύτερης δυνατής κλίμακας. Αυτός δηλάδη που δείχνει αναλυτικά τις λεπτομέρειες του λιμένος.
    Apprοaches ή Πρόσγεια είναι αυτός που χρησιμοποιείται στην ακτοπλοΐα και είναι βέβαια μικρότερης κλίμακας από τον λιμενοδείκτη, δηλαδή κάπως πιο γενικός, αλλά περιέχει αρκετές λεπτομέρειες που αφορούν τον πλου κοντά σε και με την βοήθεια των ακτών. Είναι ο χαρτής που θα χρησιμοποιηθεί από τον Ναυτίλο όταν πλησιάζει τις ακτές, εξ ου και η ονομασία του (approach= πλησιάζω, Πρόσγεια εκ του προσγειώνομαι που σημαίνει ότι προσεγγίζω την γαία, την ξηρά, αν και ο όρος "προσγειώνομαι" ίσως μας ξενίζει λίγοόταν αναφερόμαστε για πλοίο διότι τον έχουμε συνηθίσει μόνο για αεροπλάνα).
    Μετά έχουμε τους γενικότερους χάρτες για πελαγοδρομία που συμπεριλαμβάνουν συνήθως μόνο μεγάλα φανάρια και γενικότερες πληροφορίες.
    Μετά πάμε σ' αυτούς που έχουν τους ωκεανούς και τον παγκόσμιο. Αυτοί συνήθως χρησιμοποιούνται για την χάραξη μιας γενικής πορείας που συνήθως είναι ορθοδρομία και χρησιμοποιούνται μαζί με τους γνωμονικούς. Για την την ωριαία καταγραφή του στίγματος χρησιμοποιούνται τα Φύλλα Υποτυπώσεως (Plotting Sheet), τα οποία δεν είναι χάρτες, αλλά απλά περιέχουν το πλέγμα των γήινων συντεταγμένων σε μερκατορική προβολή.
    Όσον αφορά τον τρόπο με τον οπόιον του ζητάς ισχύουν τα εξής:
    Μπορεις να τους ζητήσεις με το ακριβές όνομα τους, δηλαδή τον τίτλο τους που συνήθως συμπεριλαμβάνει το όνομα της περιοχής ή του λιμένα και το είδος (π.χ. Λιμεμοδείκτης Νήσου Ύδρας)
    Κάθε χάρτης όμως έχει και ένα μοναδικό αριθμό. Μπορείς να τον ζητήσεις και με αυτόν. Αυτό είναι το ασφαλέστερο αν γνωρίζεις πολυ καλά ποιόν χάρτη θέλεις και είσαι βέβαιος ότι δεν έχει καταγηρθεί ή τροποποιηθεί η απεικονιζόμενη περιοχή.
    Ο τρίτος τρόπος είναι να ζητήσεις "ένα χάρτη που να δείχνει την τάδε περιοχή" συμπληρώνωντας και την κλίμακα που επιθυμείς να έχει αν θες να μην έχεις προβλήματα την τελευταία στιγμή...()
    Τέλος, οι πλοηγοί. Αν με την λέξη "πλοηγός" εννοείς τα γνωστά βιβλία (Pilot Books, Sailing Directions), τότε ναι βεβαίως και χρησιμοποιούνται, αλλά τουλάχιστον τα ελληνικά ποντοπόρα χρησιμοποιούν τους του Βρετανικού Ναυαρχείου και τους αμερικάνικους.
    Επίσης, πέρα από τους Βρετανικούς χάρτες (αμερικανικούς και καναδέζικους), χρησιμοποιούνται συμπληρωματικά και οι αυστραραλιανοί/ νεοζηλανδέζικοι και σε ορισμένα μέρη ίσως να απαιτείται να προμηθευτείς και κάποιον τοπικό (π.χ. στην Κολομβία) για... λόγους στήριξης της τοπικής οικονομίας προφανώς.

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Οπ! Νομίζω πως καλύφθηκα! Ευχαριστώ για την υπομονή του post.Ναι πλοηγούς αυτούς εννοώ.

    Να ρωτήσω κάτι άλλο; υπάρχει κάποιος που να συλλέγει παλαιούς ναυτικούς χάρτες;
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias
    Να ρωτήσω κάτι άλλο; υπάρχει κάποιος που να συλλέγει παλαιούς ναυτικούς χάρτες;
    Ε, μάλλον θα υπάρχουν. Εγώ πάντως συλλέγω, αλλά λόγω οικονομικών περιορισμών φροντίζω να εξασκώ το χόμπι χωρίς έξοδα...
    Και να πως συλλέγεις στο... τσαμπέ, έστω και σε ηλεκτρονική μορφή:
    http://www.hellenicnavy.gr/multimedi...edia_type_id=1
    Επίσης το Βρετανικό Ναυαρχείο πουλάει παλιούς (αρκετά παλιούς) χάρτες του σε ανατύπωση, κάθως και διάφορα αντικείμενα που αναπαριστούν χάρτες (π.χ. κούπες καφέ).

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Σωστός...! Βασικά από διάφορα site έχω μαζέψει αρκετούς. Και η άλλη πηγή είναι ένας πλοίαρχος που μας έφερε στους Προσκόπους κάτι χάρτες που χρονολογούνται από το 1910-1969.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  7. #17
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias
    Σωστός...! Βασικά από διάφορα site έχω μαζέψει αρκετούς. Και η άλλη πηγή είναι ένας πλοίαρχος που μας έφερε στους Προσκόπους κάτι χάρτες που χρονολογούνται από το 1910-1969.
    Σαν παλαιός πρόσκοπος και κοντοχωριανός σου εύχομαι καλή επιτυχία! Έχε υπ' όψη πάντως πως κάθε βδομάδα στα πλοία πετούν αρκετούς χάρτες που αντικαθίστανται με νέους. Αν μπορέσετε να πείσετε κάποιον γνωστό σας ναυτικό ή κάποιον που κατέχει θέση κλειδί σε ναυτιλιακό γραφείο, ίσως να σας προμηθεύσουν με αρκετούς. Βέβαια οι περισσότεροι δεν είναι τόσο παλιοί, αλλά για διακόσμηση της λέσχης σας θα είναι αρκετά καλοί, και ύστερα από καναδυό πενταετιές θα έχουν... παλιώσει.

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Δυστυχως οι χαρτες που πετιουντai απο τα βαπορια πανε συνηθως απατοι και οσοι επιβιωνουν ειναι αυτοι που κρατιουνται απο τους αξ/κους για προσωπικη χρηση. οι υπολοιποι γινονται χαρτι γενικης χρησεως (και πιστεψτε με υπαρχουν τροποι να χρησιμοποιησεις αυτο το χαρτι).

    μια καλη ιδεα για εναν επιδοξο συλλεκτη ειναι ειτε η επικοινωνια με ναυτιλιακες εταιρειες (καποιο γνωστο) ειτε με εναν φιλο προμηθευτη π.χ. Βανος
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Όχι ρε Χρήστο είναι σκληρό και άδικο... μη τους πετάτε... τους θέλουμε!!!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    μα δεν μου εχεις ζητησει :P
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας