Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 99

Θέμα: Κατασκευή Dinghi

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Κατασκευή Dinghi

    Γεια χαρά και πάλι!

    Σε αυτό το θέμα θα έχουμε την ευκαιριά να πούμε λίγα πραγματάκια για το πως ναυπηγείται ένα ξύλινο σκάφος από την αρχή.

    Εργαλεία που χρειάζονται, τρόποι και μέθοδοι ναυπήγισης και άλλα πολλά χρήσιμα hints & tips που θα χρειαστούν τουλάχιστον στην ερασιτεχνική ναυπήγιση.

    Εάν κάποιο μέλος έχει κάποιες αρχικές γνώσεις, θα μπορούσε κάλλιστα να μας τις μεταφέρει εξ` αρχής! Αναμένουμε πάντως μέλη τα οποία έχουν ναυπηγήσει μικρά σκάφη και σίγουρα οι πληροφορίες τους ίσως μας ωθήσουν στο να προσπαθήσουμε και εμείς.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον :wink: :idea: Θα ήθελα και εγώ να μάθω κάποια πράγματα , κόστος , υλικά κτλ.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Η προσπάθεια και ο στόχος είναι να μας γράψουν άνθρωποι που έχουν κάνει αυτή τη δουλεία ώστε να μπορέσουμε με λίγα και περιεκτικά λόγια και να μεταφέρουμε εμπειρίες ο ένας στον άλλο και να δημιουργήσουμε ένα mini know how σε αυτό το κλάδο. Σίγουρα έχουμε τα φόντα να δημιουργήσουμε καλό know how στη ναυπήγιση μικρών ξύλινων σκαφών!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #4

    Προεπιλογή

    ... ωραίο θεματακι !!!!

    Μπορεί ο ίδιος να μην έχω φτιάξει κανένα σκαφάκι ως τώρα ops: :roll: , μίλησα όμως με τον Frank και την Katerina που ασχολούνται ερασιτεχνικά με την κατασκευή μικρών ξύλινων σκαφών.

    Η σελίδα τους http://www.zembra.de/segger1.htm περιέχει φωτογραφίες και πληροφορίες.
    Αν ενδιαφέρεται κανείς για περισσότερες λεπτομέρειες, πείτε μου να τους στείλω email.

    ΠΣ: η σελίδα είναι δυστυχώς μόνο στα γερμανικά ...
    Να πάω όρτσα πνίγομαι, σταβέντο δε γλυτώνω
    μα να το ρίξω στη στεριά πάλι το μετανοιώνω

  5. Προεπιλογή

    Γερμανικά δεν ξέρω και έκρινα μόνο από τις φωτογραφίες του site.
    :? Συμπέρασμα: πολύ καλό!

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Πολυ καλό το site των παιδιών!!!!! Ευχαριστούμε παραγματικά για την πληροφορία!!! Πραγματικά τις δυο τελευταίες ημέρες διαβάζω άρθρα και εκπλήσομαι!!!!

    Gant Να ρωτήσω κάτι...!! Γνωρίζεστε με τα παιδιά αυτά;;;
    Ρωτάω διότι εάν είναι θετική η απάντησή σου θα μπορούσαμε να ζητήσουμε τα σχέδια από τα παιδιά και να τα διαθέσουμε στους φίλους του naytilia..!
    Ποτέ δε ξέρεις που μπορεί να χρειαστούν; Ειδικά εάν έχουν σχέδια 1/1 επειδή κάποια απο τα σκάφη είναι μικρά ΄μαζί με κάποιες οδηγίες τους θα μπορέσει κάποιος να το προχωρήσει!!

    Πχ Εγώ μαζί μέ ένα φίλο πτυχιούχος του ΤΕΙ Ναυπηγικής σκεφτόμαστε απο Σεπτέμβρη να ξεκινήσουμε τη ναυπήγηση ενός σκάφους περίπου 5 μέτρων και λογικά θα ξεκιήσουμε από το μηδέν..., εάν όμως υπάρχει η δυνατότητα του να βρούμε κάποια σχέδια θα μας λυθούν τα χ'ερια
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  7. #7

    Προεπιλογή

    ... Η κατασκευή είναι σχετικά απλή. Η γάστρα σχηματίζεται απο διπλωμένα τμήματα λεπτού ξύλου που κολλούνται κατά μηκος των ακμων τους. Κάτι σαν χειροτεχνία με χαρτόνι που κάναμε μικροί δηλαδή.
    Απο κει και πέρα, η πιο πολλή δουλειά είναι στην ενίσχυση της γάστρας με εποξικές ρητίνες και νεύρα.
    Για μένα το πιο δύσκολο σημείο είναι το φραιζάρισμα του πηδαλίου και της καρίνας - χρειάζεται ο εξοπλισμός. Επίσης ένας χώρος και τα κατάλληλα εργαλεία. Μεράκι και όρεξη νομίζω πως υπάρχουν έτσι κι αλλιώς :wink:

    Τα παιδιά που φτιάχνουν αυτά τα σκαφάκια τα γνωρίζω, είμαστε μέλη του ίδιου ομίλου. Τώρα αν μπορούν να παραχωρήσουν τα σχέδια ή οχι δεν ξέρω, γιατί και αυτοί μπορεί να τα αγόρασαν. θα τους ρωτήσω και θα σας ενημερώσω.

    Πάντως αν είστε δύο που ενδιαφέρεστε νομίζω έχετε τις κατάλληλες προϋποθέσεις (αλληλοϋποστήριξη, καταμερισμός εργασίας κτλ.)

    Καλές κατασκευές !!!
    Να πάω όρτσα πνίγομαι, σταβέντο δε γλυτώνω
    μα να το ρίξω στη στεριά πάλι το μετανοιώνω

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Μάλιστα! Πολύ όμορφα αυτά που γράφονται! Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα παραχώρησης των σχεδίων ίσως μπορούν να μας πληροφορήσουν για την πηγή τους! Θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον!

    Σε λίγο καιρό ελπίζω να έχουμε μια αντίστοιχη πληρόφόρηση από κάποιο φίλο που ναυπήγησε ένα σκάφος αντίστοιχου μεγέθους τα σχέδια του οποίου παραδίνονται 1/1 κάτι που λύνει τα χέρια σε όποιον επιθυμεί να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με το αντίκειμενο!!!

    Περινούμε τα νεότερα!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  9. #9

    Προεπιλογή

    ... έστειλα χθες email στον frank και μου απάντησε σήμερα.

    πάνω κάτω μου λέει τα εξής:

    << Το κόστος των μικρών αυτών σκαφών ανήλθε στα 3500 ευρώ και μας πήρε περίπου 250 ώρες να το φτιάξουμε.

    Τα σχέδια είναι από την εταιρία Jues Segger, 0049-40-868191, κοστίζουν 200 ευρώ και είναι σε 4 γλώσσες (και αγγλικά) αλλά είναι κατανοητά και χωρίς μετάφραση.

    Επιτρέπεται η μετάφραση του κειμένου
    http://www.zembra.de/s_and_g.pdf (39 σελίδες)
    που είναι αναλυτικές οδηγίες για την ερασιτεχνική κατασκευή μικρών ξύλινων σκαφών.

    Η γάστρα είναι απο κοντρα πλακέ και εποξικές ρητίνες. (Sommerfeld und Thiele in Moelln)
    Το κατάρτι είναι της εταιρίας AG+ (γαλλία) 350 ευρώ
    Η μάτσα είναι ένας σωλήνας αλουμινίου 60x2mm.

    Το πανί είναι της simplyfaster.de και κάνει κάπου 550 ευρώ >>

    Υπάρχει κανένας γερμανομαθής που θέλει να αναλάβει τη μετάφραση του κειμένου?
    Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω κάποιον που δεν καταλαβαίνει κάποια σημεία, δεν μπορώ όμως (έλλειψη χρόνου) να μεταφράσω 39 σελίδες ...

    Αυτά για την ώρα,
    ελπίζω να βοήθησα όσους ενδιαφέρονται
    Να πάω όρτσα πνίγομαι, σταβέντο δε γλυτώνω
    μα να το ρίξω στη στεριά πάλι το μετανοιώνω

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    ΟΚ! Σημειώνεται απο πλευράς μου και από Σεπτέμβρη που θα το βάλουμε μπρος θα ενοχληθείς!!!

    Κάτι που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι σε λίγο καιρό θα μπορούμε να έχουμε τα σχέδια, από φίλο ναυπηγό, κάποιου μικρού σκάφους περίπου 5m, διαθέσιμα απευθείας στο naytilia!!!

    Ευχαριστώ πολύ!!!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας