Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 99

Θέμα: Κατασκευή Dinghi

  1. #81

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από στελιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eποξικη ρητινη(epoxy resin) k εποξικη κολα(epoxy glue) αναφερονται στο ιδιο πραγμα.Τωρα για τιμες ριξε μια ματια στην εταιρια fibermax για να παρεις μια ιδεα απο τα υλικα.Καλη επιτυχια.(ειμαστε ομως εκτος θεματος)
    Πω τι βλακας ειμαι σε αλλο θέμα ήθελα να ποστάρω.. αν ειναι δυνατον.
    συγνώμη παιδια!
    Αν ειναι ευκολο σε κάποιον διαχειρηστή ας μεταφέρει όσα ειπώθηκαν απο το ποστ μου και μετα σε αυτο εδω το thread http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=49529

    και παλι συγνωμη παιδια

    ΥΓ: Ευχαριστώ και πάλι στέλιο!

  2. #82

    Προεπιλογή

    Γεια σας και πάλι παιδιά!

    Το κόλπο έχει κολλήσει στα εποξικά γμτ.. εδω Πτολεμαίδα δεν ξέρει κανείς τι είναι :P

    Κοιτάζοντας στην fibermax όπως μου είπε ο στελιος θα ήθελα να ρωτήσω όποιον πιο γνώστη εχει διάθεση να απαντήσει:

    εδω

    η διαφορά του Epoxy resin 481 και του Epoxy resin 921 ειναι οτι το πρώτο ειναι very thin ενώ το 2ο Extra thin. πρακτικά ποια ειναι η διαφορά τους; και σε τι υστερεί το ένα απο το άλλο;

    επίσης σε τι διαφέρουν οι διάφοροι σκληρυντές; πχ αυτοί οι 2 που ειναι για το resin 481?
    πρώτο
    δεύτερο

  3. #83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kmellos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και πάλι παιδιά!

    Το κόλπο έχει κολλήσει στα εποξικά γμτ.. εδω Πτολεμαίδα δεν ξέρει κανείς τι είναι :P

    Κοιτάζοντας στην fibermax όπως μου είπε ο στελιος θα ήθελα να ρωτήσω όποιον πιο γνώστη εχει διάθεση να απαντήσει:

    εδω

    η διαφορά του Epoxy resin 481 και του Epoxy resin 921 ειναι οτι το πρώτο ειναι very thin ενώ το 2ο Extra thin. πρακτικά ποια ειναι η διαφορά τους; και σε τι υστερεί το ένα απο το άλλο;

    επίσης σε τι διαφέρουν οι διάφοροι σκληρυντές; πχ αυτοί οι 2 που ειναι για το resin 481?
    πρώτο
    δεύτερο
    To extra thin δουλευεται καλυτερα σε κλειστους χωρους ενω το αλλο και σε ανοιχτους.Θα προτιμουσα το δευτερο.Οι σκληρυντες αν δεν απατωμαι εχουν να κανουν με ποσο γρηγορα "ψηνεται" η συνταγη δηλαδη fast,medium,slow.Nνα προτιμησεις ενα μεσαιο.Επισης να ζητησεις αν γινεται η αναλογια resin/hardener να ειναι 2:1 ή 1:1 εινΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ.η Fibermax ειναι στην Αγρια του Βολου ,αν παρεις τηλ. θα σου λυσουν τυχον αποριες.

  4. #84

    Προεπιλογή κατασκευή μικρού ιστιοπλοϊκού

    Όποιος ενδιαφέρεται για την κατασκευή μικρών ιστιοπλοϊκών μπορεί να ρίξει μια ματιά στις σελίδες www.i550.org και bateu.com. Ιδιαίτερα στη δεύτερη ιστοσελίδα μπορεί να βρεί μια μεγάλη ποικοιλία ιστιοπλοϊκών σκαφών καθώς και μηχανοκίνητων. Έχω προμηθευτεί σχέδια για το SB18, το οποίο έχει αρκετές ομοιότητες με το i550 και ήδη έχω προχωρήσει στην κατασκευή του. Αυτήν την περίοδο ασχολούμε με την κατασκευή της καρένας και του πηδαλίου έχοντας ήδη ολοκληρώσει την κατασκευή της γάστρας, αν και σε αυτό το σημείο έχω συναντήσει μια δυσκολία σε σχέση με το υπόλοιπο σκάφος, που η κατασκευή του ήταν αρκετά εύκολη. Η δυσκολία έγκειται στη μορφοποίηση του πηδαλίου και της καρένας, καθόσον πρέπει να τους δώσω το κατάλληλο υδροδυναμικό σχήμα. Η καρένα μπορεί να κατασκευαστεί με δύο τρόπους: με μολύβδινο βολβό, ο οποίος όμως είναι αρκετά ακριβός και δύσκολος στην επεξεργασία του και τύπου Centreboard keel με ενσωματωμένο έρμα από χάλυβα και έρμα στα ύφαλα του σκάφους. Αν αντιμετωπίσω επιτυχώς το πρόβλημα κατασκευής της καρένας, εκτιμώ ότι θα ρίξω το ιστιοπλοϊκό στη θάλασσα μέχρι τις αρχές του φθινοπώρου. Το ιστιοπλοϊκό έχει μέγιστο μήκος 5.5 μέτρα, πλάτος 2.44 μέτρα και φέρει τριμελές πλήρωμα, με μεγάλη ιστιοφορία (μαϊστρα, φλόκος και ασύμμετρο μπαλόνι). Μεγαλύτερη απήχηση έχει το i550, το οποίο πλεονεκτεί σε ουριοδρομία λόγω μεγαλύτερου πλάτους και καλύτερου πλαναρίσματος, αλλά το άλλο πλεονεκτεί στα όρτσα και με καλύτερη ευστάθεια.

  5. #85

    Προεπιλογή Η καρενα σου

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fragiskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δυσκολία έγκειται στη μορφοποίηση του πηδαλίου και της καρένας, καθόσον πρέπει να τους δώσω το κατάλληλο υδροδυναμικό σχήμα. Η καρένα μπορεί να κατασκευαστεί με δύο τρόπους:
    Υπαρχει και η δυνατοτητα να κατασκευασεις την καρενα απο φυλλα χαλυβα μορφοποιημενα ετσι ωστε να δινουν το σχημα που θελεις συγκολλημενα σε ολη την περιμετρο, με εσωτερικο κενο που στη συνεχεια θα γεμισεις με μπιλιες απο μολυβι (θα τις βρεις στο εμποριο) και θα το ζεστανεις ωστε να λυωσουν και να γινουν μια συμπαγης μαζα. Το σημειο τηξης του μολυβδου ειναι γυρω στους 325°C.

    Αν αντεχουν τα οικονομικα σου ειναι καλλιτερα να το φιαξεις απο ανοξειδωτο.
    Σε καθε περιπτωση θα χρειαστει να ενσωματωσεις τζαβετες για να το βιδωσεις στην γαστρα.

    Το πηδαλιο μπορεις να το κατασκευασεις απο ξυλο η πολυεστερα.

    Σου ευχομαι καλη επιτυχια και ελπιζω να δουμε καποιες φωτογραφιες οταν το τελειωσεις αλλα και κατα την διαρκεια της κατασκευης.

  6. #86

    Προεπιλογή κατασκευή μικρού ιστιοπλοϊκού

    Η καρένα αυτή δεν ενδείκνυται καθόσον είναι σταθερή. Και στις δύο περιπτώσεις που προανάφερα, είναι κινητή. Στην πρώτη είναι τύπου lifting keel με βολβό μολύβδου, στη δεύτερη είναι περιστρεφόμενη και κρύβεται μέσα σε κοντεινερ στο εσωτερικό του σκάφους. Επίσης παίζει ρόλο και η θέση του κέντρου βάρους της καρένας. Έτσι η μεταλλική καρένα με λιωμένο μόλυβδο είναι μάλλον ακατάλληλη. Όταν ξεκίνησα είχα αρχικά την προοπτική να κατασκευάσω βολβό, όμως το μολύβι είναι αρκετά ακριβό, στην ποσότητα που χρειαζόμουν περί τα 700 Ε, έτσι προτίμησα τη δεύτερη λύση, υποδεέστερη, αλλά απλούστερη και οικονομικότερη. Εξάλλου και το λιώσιμο του μολυβιού, όλης της ποσότητας ταυτόχρονα και χύτευση της ήταν πιο δύσκολη υπόθεση. Μπίλιες μολύβδου δεν βρήκα στην αγορά, παρά μόνο μολυβδόφυλλα. Επίσης η κατασκευή του καλουπιού ήταν κάτι μάλλον πέρα από τις δυνατότητες μου. Επίσης η χρησιμοποίηση της πρώτης λύσης, απαιτούσε τη χρησιμοποίηση της μάτσας για την ανέλκυση της καρένας, η οποία πρόσδιδε και μεγαλύτερο βύθισμα (ελάχιστο 46 εκ), και καθιστά δυσχερή τη μεταφορά με τρέιλερ. Επίσης καθιστά απαγορευτικό τον πλου και προσέγγιση σε πολύ ρηχά νερά. Έτσι προτίμησα τη δεύτερη λύση, με ελάχιστο βύθισμα 18 εκ, κάτω από την ίσαλο μέχρι το κατώτατο σημείο της γάστρας, αφού η καρένα περιστρεφόμενη εισέρχεται στο εσωτερικό της. Απαιτεί βέβαια μεγαλύτερη επιδεξιότητα από το πλήρωμα, καθόσον το κέντρο βάρους είναι σημαντικά υψηλότερο. Πάντως η ιστοσελίδα που βρέθηκε το σχέδιο έχει και άλλα σχέδια μικρότερα και μεγαλύτερα, ακόμα και με δυνατότητα ενδιαίτήσεων. Επισημαίνω ότι η προμήθεια του απαραίτητου έρματος από χάλυβα και επεξεργασία του δεν υπερβαίνει τα 200 Ε, ενώ η επεξεργασία του μολυβιού ανεβάζει το συνολικό κόστος στα 1400-1600Ε, εάν αυτή γίνει από κάποιον εξειδικευμένο τεχνικό, απαιτεί όμως και πάλι την προσκόμιση σε αυτόν του κατάλληλου καλουπιού. Η επεξεργασία της καρένας εξωτερικά, απλουστεύεται με χρήση εργαλειομηχανών CNC, αλλά και πάλι απαιτείται σχέδιο σε κατάλληλο format, και επιπλέον μετά από έρευνας αγοράς που έκανα, δε βρέθήκε στην περιοχή Αθηνών, κάποιος ξυλουργός που να μπορεί να το κατασκευάσει. Έτσι προσπαθώ μόνος χρησιμοποιωντας ένα ρούτερ και ελπίζω να μην μου πάρει πολύ χρόνο για να εξασφαλίσω ικανοποιητικά αποτελέσματα. Στην Ελλάδα έχω εντοπίσει (μέσω του διαδικτύου) δύο ακόμα κατασκευαστές, έναν του σκάφους AR-15 και έναν του i550, χωρίς να έχω καταφέρει να έρθω σε επαφή μεταξύ τους για ανταλλαγή απόψεων και ιδεών.

  7. #87

    Προεπιλογή καρενες

    Συγνωμη για την παρανοηση.
    Παρασυρθηκα απο την αναφορα σε μολυβδινο βολβο και το μυαλο μου πηγε εκει που πηγε.

    καλη δυναμη,

    Αρης

  8. #88

    Προεπιλογή εποξική ρητίνη

    θέλω να επισημάνω ότι εάν δουλεύεις σε εξωτερικό χώρο να καλύπτεις το κατασκεύασμα σου όταν δεν εργάζεσαι, γιατί κάποιες εποξικές ρητίνες είναι ευπαθείς στο ηλιακό φως (υπεριώδης ακτινοβολία) και στο βάθος χρόνου (μετά από μερικούς μήνες συνεχούς έκθεσης) φθείρεται από αυτό. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πράιμερ και να καλύψεις όλες τις επιφάνειες στις οποίες έχουν χρησιμοποιηθεί εποξικά. Επίσης στο κλίμα της Ελλάδας και ιδιαίτερα το καλοκαίρι είναι καλό να προσέξεις τον τύπο του σκληρυντή, προτίμησε τον αργό ή μεσαίο, καθόσον αυτοί οι δύο στεγνώνουν πιο αργά από τον πρώτο και σου δίνουν περισσότερο χρόνο εργασίας, πριν σκληρύνει το μίγμα σου. Ανάλογα με το πάχος του φίλμ έχουμε τους λεπτούς κλπ, αλλά συνήθως το πάχος δεν υπερβαίνει μερικά μικρά ανά στρώση και δεν έχει μεγάλη σημασία. Εκτός Αθηνών δεν ξέρω που μπορεί να προμηθευτεί κάποιος τέτοια υλικά, αλλά από τη δική μου εμπειρία είναι κάπως δυσεύρετα, στον Πειραιά υπάρχουν μόνο τρία καταστήματα από τα οποία μπορείς να προμηθευτείς. Τέλος κατά τη γνώμη μου καλύτερα χρησιμοποίησε ρητίνες με μεγάλη αναλογία ανάμιξης. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερες

  9. #89

    Προεπιλογή εποξικές ρητίνες

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fragiskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω να επισημάνω ότι εάν δουλεύεις σε εξωτερικό χώρο να καλύπτεις το κατασκεύασμα σου όταν δεν εργάζεσαι, γιατί κάποιες εποξικές ρητίνες είναι ευπαθείς στο ηλιακό φως (υπεριώδης ακτινοβολία) και στο βάθος χρόνου (μετά από μερικούς μήνες συνεχούς έκθεσης) φθείρεται από αυτό. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πράιμερ και να καλύψεις όλες τις επιφάνειες στις οποίες έχουν χρησιμοποιηθεί εποξικά. Επίσης στο κλίμα της Ελλάδας και ιδιαίτερα το καλοκαίρι είναι καλό να προσέξεις τον τύπο του σκληρυντή, προτίμησε τον αργό ή μεσαίο, καθόσον αυτοί οι δύο στεγνώνουν πιο αργά από τον πρώτο και σου δίνουν περισσότερο χρόνο εργασίας, πριν σκληρύνει το μίγμα σου. Ανάλογα με το πάχος του φίλμ έχουμε τους λεπτούς κλπ, αλλά συνήθως το πάχος δεν υπερβαίνει μερικά μικρά ανά στρώση και δεν έχει μεγάλη σημασία. Εκτός Αθηνών δεν ξέρω που μπορεί να προμηθευτεί κάποιος τέτοια υλικά, αλλά από τη δική μου εμπειρία είναι κάπως δυσεύρετα, στον Πειραιά υπάρχουν μόνο τρία καταστήματα από τα οποία μπορείς να προμηθευτείς. Τέλος κατά τη γνώμη μου καλύτερα χρησιμοποίησε ρητίνες με μεγάλη αναλογία ανάμιξης. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερες. .
    Υπάρχουν και ρητίνες οι οποίες είναι ανθεκτικές στην υπεριώδη ακτινοβολία, αλλά είναι και ακριβότερες. Υπαρχουν επίσης και κάποιες οι οποίες δίνουν και κάποιο χρωματισμό στο ξύλο, οι οποίες είναι και αυτές ανθεκτικές στις υπεριώδεις ακτινοβολίες

  10. #90

    Προεπιλογή κατασκευη ιστιοπλοικου

    γεια σας και απο μενα...και εγω θα ηθελα να μαθω που θα βρω σχεδια για την κατασκευη ενος σκαφους 10 - 12 μετρων.... ισως φαινεται λιγο τολμηρο και επιπολαιο μια τετοια αποφαση για την υλοποιηση ενος τετοιου εργου....αλλα........ εχω βρει διαφορα σιτε πολλες φωτο και επισης σχεδια με 650 ε για 7 αρακι με 900 και με περισσοτερα ευρω για μεγαλυτερα σκαφη ,.. ειμαι ξυλουργος και δεν το βρισκω και ιδιαιτερα δυσκολο να φτιαξω ενα ..... θα υπαρξουν βεβαια δυσκολιες αλλα θα τα καταφερω !!! σε ενα σιτε που βρηκα.......στεφανος καρατασιτσας....πατηστε και θα σας οδηγησει σε διαφορα...... ειδα πολες κατασκευαστικες ιδιαιτεροτητες και φωτο επισης....... ακομα ψαχνω για σχεδια και αν δεν βρω μαλλον θα παραγγειλω απο εκει... θα ηθελα τυχων γνωμες για το επιχειρημα μου γιατι δεν το κρυβω πως η λογικη μου επιβαλει!!! να ξεκινησω με ενα μικροτερο! δειτε το skc 22.. εχω ενα μικρο φουσκωτο για το ψαροντουφεκο μου.. αλλα εχω ταξιδεψει αρκετες φορες με ενα dragon 9.75 καμια 20 αρια χρονων... και νομιζω οτι απεκομισα αρκετες γνωσεις για την τεχνη της ιστιοπλοιας..... εξου και η επιθυμια μου να αποκτησω ενα ...... αν υπαρχει καποιος που εχει να μου πει κατι γυρω απο σχεδια η τυπους σκαφων που θα επρεπε να δω.................... εδω θα ειμαι και θα το διαβασω !!

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας