Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 99 από 99

Θέμα: Κατασκευή Dinghi

  1. #91

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε,

    υπαρχουν πολλα σχεδια.
    Να διαλεξεις το σωστο για σενα ειναι το ζητουμενο.
    Ο καλλιτερος τροπος γι'αυτο ειναι να βρεις διαφορα σκαφη και να τα ταξιδεψεις μεχρι να βρεις αυτο που σου κανει.

    Τα σχεδια για κλασσικα σκαφη θα τα βρεις και σε βιβλια.
    Βεβαια θα ειναι σε μικρη κλιμακα και θα κουραστεις λιγο να τα μεγενθυνεις σε κλιμακα 1:1 που σου χρειαζεται για την κατασκευη αλλα γινεται.

    Καλο κουραγιο και καλη επτυχια.

  2. #92

    Προεπιλογή ΕΧΕΙς δικιο...αλλα !

    δεν εχω την δυνατοτητα λογο παρεας , να ταξιδεψω με καποιο αλλο σκαφος .φανταζωμαι.. ομως οτι οσο πιο νεα ειναι τα σκαφη τοσο καλυτερα .... θα μου ηταν πολυ χρησιμο να μου λεγατε που θα βρω τα βιβλια που αναφερατε και το αν κατα τη γνωμη σας θα μπορουσα να βγαλω ακρη απο αυτα .....αξιοπλοη!! εχω γνωστο εδω που ασχολειτε ..κατασκευαζει πολυαστερικα....αλλα πρεπει να κατασταλαξω στον τυπο του σκαφους πρωτα και μετα να τον ενοχλησω..... επισης πειτε μου ποσοι τυποι ιστιοπλοικων υπαρχουν ;;δλδ... ιδιαιτεροτητες !

  3. #93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από greky Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω την δυνατοτητα λογο παρεας , να ταξιδεψω με καποιο αλλο σκαφος
    Ριξε μια ματια στις ιστοσελιδες μου. www.CaptainAris.gr Θα δεις οτι προσφερω ημερησια ιστιοπλοικα ταξιδια. Ελα ενα ταξιδι για την εμπειρια και για οση κουβεντα θελεις γυρω απο το ενδιαφερον σου.

    Πιστευω οτι θα δεις τα πραγματα λιγο καλλιτερα.

    Φιλικα,

    Αρης

  4. #94

    Προεπιλογή

    ευχαριστως να το εκανα.....αλλα κατοικω ρεθυμνο και ειναι λιγο χρονοβορο το να ερθω εκει....περιμενω ομως εναν φιλο να γυρισει απο την ιστιοπλοικη του βολτα 10 ημερο!!! και μαλλον θα τον πεισω να ξαναπαει....εχει χρονο ..και διαθεση. μενει να βρουμε ενα σκαφος.... υπαρχει στο ηρακλειο καποιος και......τα υπολοιπα μετα την βολτα μας

  5. #95

    Προεπιλογή

    Τωρα καταλαβα. Απο Ρεθυμνο στο Ναυπλιο ειναι καπως μακρυα...

  6. #96

    Προεπιλογή κατασκευή ιστιοπλοϊκού

    Καλησπέρα, εδώ και καιρό ασχολούμαι με την κατασκευή ενός μικρού ιστιοπλοϊκού 5,5μ, του SB18 από το bateau.com. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στα τελειώματα και ψάχνω έναν ιστό για να τον τοποθετήσω. Έχει κανείς υπόψη που μπορώ να βρω κανένα μεταχειρισμένο (για λόγους κόστους), με ύψος 9 μέτρα περίπου; κάτι ανάλογο του tornado θα ήταν ιδανικό.

  7. #97

    Προεπιλογή Καταρτι

    Καταλαβαινω τον προβληματισμο σου Φρανγκισκο,
    Οταν βρεθηκα στην ιδια θεση τη μια φορα εφιαξα ενα ωραιοτατο αλμπουρακι απο ξυλο και την αλλη φορα αγορασα ενα κομματι καταλληλο προφιλ αλουμινενιο απο τη Βιοχαλκο.
    Το πουλανε με το κιλο, φυσικα.

    Βεβαια αυτο που κανει ενα προφιλ να λεγεται καταρτι ειναι τα εξαρτηματα που χρειαζονται για να στηριχθουν τα ακρα των ξαρτιων κλπ. και εδω χρειαζεται λιγο επινοητικοτητα αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολο.

    Δεν ξαιρω τιποτε απο τα σχεδια σου αλλα διαισθανομαι οτι σκεφτεσαι το καταρτι πριν τα πανια.

    Θα προτεινα να σχεδιασεις την ιστιοφορια πρωτα και μετα να σχεδιασεις το καταρτι που θα την στηριξει.

    Εν πασει περιπτωσει, καλη δυναμη.

  8. #98

    Προεπιλογή άλμπουρο

    έχω ήδη την ιστιοφορία, και το το σχέδιο του άλμπουρου συσχετίζεται άμεσα με αυτήν. Σε ποιον απευθύνθηκες για το προφίλ, και καταρχήν τι εννοείς γράφοντας προφίλ του ιστού; Πόσο καιρό πριν αγόρασες αυτό το άλμπουρο και ποιο ήταν αυτό το κόστος του; Καλές γιορτές.

  9. #99

    Προεπιλογή Αντε να κατακτησεις τις θαλασσες

    Οταν λεμε προφιλ εννοουμε το σχημα στην τομη του.
    Πχ θα μπορουσε να ειναι απλα μια κυκλικη σωληνα ή καπως οβαλ ή και να εχει τετοια διαμορφωση που να δεχεται πανι με φυτιλι στο γραντι για το ανεβασμα του πανιου.

    Ειναι πολλα χρονια απο τοτε και ακομη κι'αν θυμομουνα ποσο πληρωσα δεν θα ειχε καμμια σχεση με το σημερινο κοστος. Μιλαμε για πριν 20-25 χρονια.

    Θυμαμαι ομως οτι το πηρα απο την Βιοχαλκο. Τοτε ειχαν καταλογους με ολα τα προφιλ και απο κει διαλεξα το δικο μου. Φανταζομαι οτι θα εχουν περισσοτερες επιλογες τωρα.

    Εαν θελεις πιο ευκολη λυση μπορεις να πας στη Μελτεμι Γιωτινγκ Μεταμορφώσεως Σωτήρος 4, ¶λιμος, ΑΤΤΙΚΗΣ οπου θα εχεις την επι πλεον υποστηριξη στην επιλογη του καταλληλου προφιλ και στην προετοιμασια που χρειαζεται για να γινει το προφιλ αλμπουρο καθως και στα ξαρτια που θα χρειαστεις.

    Επι πλεον θα χρειατεις και ματσα, αλλο προφιλ...

    Και καποιο τροπο να την συνδεσεις με το αλμπουρο.

    Ελπιζω να βοηθησα.

    Καλα Χριστουγεννα

    Αρης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CaptainAris : 24-12-2010 στις 14:17

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας