Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 166

Θέμα: Ποντοπόρος - LPG (Oceangoing LPG)

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή





    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. #12
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραιες φωτογραφιες Χρηστο :!: :!: :!:

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    thanks Chris!
    πως πάει ο ασπρόπυργος?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΨΥΞΗΣ.ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ?

  5. #15
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    thanks Chris!
    πως πάει ο ασπρόπυργος?
    Μια χαρα Χρηστο.Την δευτερα καναμε βαρκαδα,και μαλιστα βγηκαμε αρκετα στα ανοικτα ηταν πολυ ωραια.Ειναι πολυ ωραια οταν καπεταναιοι μας λενε ιστοριες απο τα πλοια.Δεν ακουγεται κιχ μεσα στην ταξι.Γνωριστικα και με αρκετους δευτεροετης ρωταω συνηθως για τα το πρωτο τους ταξιδι.Ενα παιδι 6 μηνες και 8 ημερες στο κρουαζιεροπλοιο το millenium 8O 8O .Ειπα "ω ρε μπραβο μαστορα" αμα σου αρεσει μενεις μου λεει.Ενας τερταοετης στο δευτερο του μπαρκο ηθελε να φυγει αλλα τελικα συνηθησε και στο τελος δεν ηθελε να φυγει.Βεβαια κακα τα ψεματα δεν ειναι λιγα τα παιδια που κακοπερασανε και δεν τους αρεσε καθολου.Τα παιδια αυτα ειναι παιδια κυριως που καναν το ταξιδι τους στην ακτοπλοια και Πατρα-Ιταλια.Ενας απο τους τερτοετης μου ειπε οτι στο τμημα τους εχουν κοπελα με δυο μπαρκα σε φορτηγο της ποντοπορου :!: :!: :!: .Η φαση ειναι οτι αυτη την εβδομαδα παλι πηραν τηλεφωνο για βομβα.Ειναι η δευτερη φορα
    :? :?

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lamainmusain
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    thanks Chris!
    πως πάει ο ασπρόπυργος?
    Μια χαρα Χρηστο.Την δευτερα καναμε βαρκαδα,και μαλιστα βγηκαμε αρκετα στα ανοικτα ηταν πολυ ωραια.Ειναι πολυ ωραια οταν καπεταναιοι μας λενε ιστοριες απο τα πλοια.Δεν ακουγεται κιχ μεσα στην ταξι.Γνωριστικα και με αρκετους δευτεροετης ρωταω συνηθως για τα το πρωτο τους ταξιδι.Ενα παιδι 6 μηνες και 8 ημερες στο κρουαζιεροπλοιο το millenium 8O 8O .Ειπα "ω ρε μπραβο μαστορα" αμα σου αρεσει μενεις μου λεει.Ενας τερταοετης στο δευτερο του μπαρκο ηθελε να φυγει αλλα τελικα συνηθησε και στο τελος δεν ηθελε να φυγει.Βεβαια κακα τα ψεματα δεν ειναι λιγα τα παιδια που κακοπερασανε και δεν τους αρεσε καθολου.Τα παιδια αυτα ειναι παιδια κυριως που καναν το ταξιδι τους στην ακτοπλοια και Πατρα-Ιταλια.Ενας απο τους τερτοετης μου ειπε οτι στο τμημα τους εχουν κοπελα με δυο μπαρκα σε φορτηγο της ποντοπορου :!: :!: :!: .Η φαση ειναι οτι αυτη την εβδομαδα παλι πηραν τηλεφωνο για βομβα.Ειναι η δευτερη φορα
    :? :?
    αντε βρε, ολα μια χαρά δηλαδή. Καλή συνέχεια και να μη χάνεσαι

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από triad
    ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΨΥΞΗΣ.ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ?

    θα επανελθω σύντομα με κάποια στοιχεία.

    πάντως από ότι θυμάμαι δεν εξαρτάται από κάτι συγκεκριμένο.
    είναι απλά 2 διαφορετικοί τρόποι μεταφοράς που αποφασίζονται με οικονομικά κριτήρια.
    για να ξεθάψω τα χαρτιά μου...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από triad
    ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΨΥΞΗΣ.ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ?
    ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΧΕΔΙΑΣΘΕΙ ΕΝΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΦΟΡΟ ΠΛΟΙΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ , ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ, ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ (ΨΥΞΗ/ΠΙΕΣΗ/ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤRADING AREA ΤΟΥ.

    ΤΑ ΦΟΡΤΙΑ ΤΩΝ ΥΓΡΑΕΡΙΟΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ TRIAD , ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΣΕ ΥΓΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΕΙΤΕ ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ (TEMPERATURE) ΕΙΤΕ ΣΕ ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΙΕΣΗ , Η' ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ.
    ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΤΩΝ ΥΓΡΑΕΡΙΟΦΟΡΩΝ ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΙΝΑΙ :
    A.PRESSURIZED
    B.SEMI-PRESSURIZED, SEMI-REFRIGERATED, SEMI-PRESSURIZED / FULLY REFRIGERATED
    C.FULLY REFRIGERATED

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΗ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΝΑΥΠΗΓΗΣΗ.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #19

    Προεπιλογή

    Το Κατάρ αναμένεται να αποκτήσει τον μεγαλύτερο στόλο LNG παγκοσμίως μέσα στα επόμενα 5 χρόνια. Σύμφωνα με τον Managing Director της Quatar Gas Transport Company Robert Curt, το εμιράτο προσδοκεί να αποκτήσει 90 LNGs (48 περιλαμβανωμένων που τώρα επισκευάζονται ή είναι υπο παραγγελία), προκειμένου να ελέγχει το ίδιο τις εξαγωγές του σε φυσικό αέριο μέσα στα επόμενα 5 χρόνια, καθώς επίσης και μερικά LPG και Sulphur Carriers. Αυτός θα είανι ο μεγαλύτερος στόλος LNG που θα εξυπηρετεί μια χώρα παραγωγής φυσικού αερίου.
    Η μεγαλύτερη πρόκληση σύμφωνα με τον Curt ,για το παραπάνω εγχείρημα, ήταν η ανεύρεση χρηματοδότησης για τα πλοία που πρέπει να χτιστούν καθώς επίσης και μιάς τρίτης εταιρίας διαχείρησης των πλοίων (Operators) και πληρωμάτων μέχρι να μπορέσει να τα διαχειριστεί η QGTC. Επίσης θεωρεί οτι είναι πρόκληση να μπορέσουν να εναρμονίσουν την προσφορά τους στα LPG με τις απαιτήσεις της αγοράς καθώς αυτά ναυλώνονται στη βάση βραχυπρόθεσμων συμβολάιων και με όρους FOB (Free On Board)
    Τέλος η QGTC θα χτίσει και θα διαχειρίζεται μια τελευταίας τεχνολογίας δεξαμενή-dry Dock και εγκαταστάσεις επισκευής στο Ras Laffan.

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    πολύ σημαντικό νέο αυτό!
    πολύ σημαντικο και θα επηρεασει με την υλοποιηση του ολους τους εφοπλιστες, όλη την αγορά .

    Natassa, μπορεις να δωσεις την πηγη / ημερομηνια, να το βαλουμε και σαν ειδηση στην πρωτη σελιδα?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας