Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 26

Θέμα: Αγιος Συμεών

  1. #1
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σίφνος
    Μηνύματα
    2.019

    Προεπιλογή Αγιος Συμεών

    Καλησπερα φιλοι μου!Βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να μοιραστω φωτογραφιες απο το αξεχαστο Αγιος Συμεον!Οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο τον Καπτα-Γιωργο Αργυρις οποιος εχει περασει απο το Αγιος Συμεον ως καπετανιος.Της φωτο εμενα μου τις εδωσε ο γιος του,φιλος μου κιολας τον οποιο θελω να τον ευχαριστησω προσωπικα που εκανε τον κοπο να ψαξει για να βρει φωτο.Να ευχαριστησω ακομα την οικογενεια Αργυρι γιατι εχει ολοι την καλη χαρα να μας δωσει το υλικο που εχουν.Ολα τα Μπραβο λοιπον στον Νικο(φιλος μου) και στον καπτα-Γιωργο.Παραθετο μια απο τις πολλες φωτο που μου εστειλε και σας υποσχομαστε στο μελλον και αλλες απο το αξεχαστο Συμεον καθως και μια μικρη αφηγηση του φιλου μου καθως εχει καποιες μνημες...Υλικο υπαρχη,ορεξη υπαρχη θελω μονο την κατανοηση σας γιατι οι φωτο ειναι παλιες και δν εχουν και την καλυτερη αναλυσι.Αφιερωμενες λοιπον σε ολους τους Σιφνιους και στους Roi,plori,sorokxos,fountaristos,milos express,rocinante,vinman,sifnos k,και n-k....

    Το Αγιος Συμεον στην Χρυσοπηγη λοιπον... Συνημμένο Αρχείο 27185
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vortigern : 09-12-2010 στις 15:47

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Μεγάλες στιγμές

    Μεγάλες στιγμές, φίλε Vortigern.

    Έχουμε τόσα πολλά να θυμηθούμε μέσα από αυτές.

    Σε πρώτο πλάνο βλέπουμε τον καπετάνιο.
    Να πως ότι έχω κάνει και εγώ πλήρωμα στο "Άγιος Συμεών" με τον ίδιο καπετάνιο. Ένας πραγματικά εξαιρετικός άνθρωπος.

    Η φωτογραφία αυτή είναι αρκετά παλιά, από τότε που το "'Αγιος Συμεών" έκανε δρομολόγια για Βαθύ-Πλατύ Γυαλό-Χρυσοπηγή και Φάρο.

    Στη φωτογραφία διακρίνεται, επίσης, και ο ξάδελφός μου που έκανε πολλά χρόνια πλήρωμα.

    Σ' ευχαριστούμε πολύ και εσένα φίλε Vortigern και τους καλούς μας φίλους που έδωσαν τις φωτογραφίες.

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σίφνος
    Μηνύματα
    2.019

    Προεπιλογή Αγιος Συμεον 1968

    Ανοιγω αυτο το θεμα για το αξεχαστω Αγιος Συμεον.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ποιό είναι αυτο??? Κάτι παραπάνω στοιχεία, φώτο, Link?

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Apostole θυμήθηκα τις συμβουλές σου:-D. Μια απλή αναζήτηση στο Google βρήκα ότι υπάρχει στο forum αυτό το link
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  6. #6
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σίφνος
    Μηνύματα
    2.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό είναι αυτο??? Κάτι παραπάνω στοιχεία, φώτο, Link?
    Αποστολε ειναι αυτο το πλοιο που φαινετε στο Λινκ που εβαλε ο Ναιας ΙΙ..εχω ζητησει να μεταφερφει απο εκει σε αυτο το θεμα...συγνωμη αν σας μπερδεψα

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Άγιος Συμεών"

    Ο καλός φίλος Vortigern είχε την καλοσύνη να ανοίξει αυτό το θέμα για το "'Αγιος Συμεών", ένα ιστορικό καραβάκι της Σίφνου.

    Ναυπηγήθηκε το 1968 στα Καρδάμαινα της Κω.
    Ιδιοκτήτης του ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου από τα Εξάμπελα της Σίφνου.
    Ονομάστηκε "Άγιος Συμεών" προς τιμήν του Αγίου, εκπληρώνοντας ένα παλιό τάμα.
    Ο 'Αγιος Συμεών είναι το μοναστήρι που βλέπει από ψηλά το λιμάνι των Καμαρών.
    Είχε δύο μηχανές VOLVO PENTA.
    Στην αρχή και για πολλά χρόνια εκανε δρομολόγια από τις Καμάρες για Βαθύ - Πλατύ Γυαλό - Χρυσοπηγή και Φάρο.
    Κάποιες φορές το δρομολόγιο προεκτεινόταν μέχρι το Κάστρο.
    Αυτό το δρομολόγιο γινόταν μέχρι να φτιαχτεί ο δρόμος του Φάρου.
    Μετά τη διάνειξη του δρομου τα δρομολόγια περιορίστηκαν στο Βαθύ και κάποιες φορές και στην Φυκιάδα.
    Ιδιαίτερο γεγονός αποτελούσε ο γύρος της Σίφνου και κάποιες εκδρομές σε κοντινά νησιά.
    Το χειμώνα πήγαινε στη Σύρα και έβγαινε έξω.
    Αποσύρθηκε όταν συμπλήρωσε τριακονταπενταετία.
    Παροπλίστηκε στο Βαθύ, όπουν παρέμεινε για κάποια χρόνια μέχρι που .....

    Το πλήρωμα του ήταν τρία άτομα.
    Συνήθως ο καπετάνιος, ο πλοιοκτήτης και κάποιος ναύτης.

    Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες από όλα αυτά τα τριανταπέντε χρόνια ταξιδιών.

    Νομίζω ότι οι αρκετοί από τους φίλους θα μπορούσαν να διηγηθούν και κάτι από όλα αυτά τα χρόνια.

    Ας το δούμε στα εγκαίνιά του στη Χρυσοπηγή μέσα από το φακό του μοναδικού Κυριάκου Σμυρναίου.
    Ο παπάς που το ευλόγησε ήταν ο Πατήρ Αμφιλόχιος Χρυσολωράς από τη Σέριφο, ο οποίος αργότερα έγινε και Δήμαρχος Σερίφου.

    Στα εγκαίνια.jpg

    Και το διαφημιστικό από τα χρόνια χρόνια των ταξιδιών του.

    Άγιος Συμεών Ι.jpg

    Αφιερωμένες εξαιρετικά στον πλοιοκτήτη, την οικογένειά του, σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως πλήρωμα και σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως επιβάτες και το θυμούνται ακόμα.
    Και βέβαια στον Vortigern, τον plori, τον milos express, τον Fountaristo, τον Avenger, τον sifnos k, τον Leo, τον mastrokosta, τον Rocinante, τον paroskayak, τον Απόστολο, τον Ναυτικό ΙΙ, τον polyka, τον Ben Bruce και τον Ellinis.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 16-01-2009 στις 00:05

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σίφνος
    Μηνύματα
    2.019

    Προεπιλογή

    Με αφορμη τα δρομολογια που ειπες Αντωνη σε αυτην την φωτο ειναι το Αγιος Συμεον στο Βαθυ πριν γινει ο δρομος και αποτι βλεπω πριν καλα καλα παρει ζωη το βαθυ καθως με τα σημερινα χρονια οι διαφορες ειναι παρα πολυ μεγαλες..(φωτο του καπτα-Γιωργου Αργυρη)Αφιερωμεωη σε ολους

    Δν ανεβαζω αλλες γιατι αυριο αναμενω τις φωτο σε καλυτερη ποιοτητα γιατι αυτες τις εχει βγαλει ο φιλος μου με το κινητο του και δν φαινοντε καλα...αυριο πιστευω να της εχω απο σκανερ
    Ακομα γινεται μια προσπαθεια για εντοπισμο φωτογραφιον με Μηλος Εξπρες,Ιονιον και Πηγασος...παρα πολυ ωραια λοιπον...
    και να ξαναπω ενα ευχαριστω στον καπτα-Γιωργο και τους γιους του για την βοηθεια και ολη την καλοσυνι..

    Υ.Γ ειναι αυτο η μηπως ειναι το Μαργαριτα?

    Συνημμένο Αρχείο 27051
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vortigern : 09-12-2010 στις 15:47

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καλός φίλος Vortigern είχε την καλοσύνη να ανοίξει αυτό το θέμα για το "'Αγιος Συμεών", ένα ιστορικό καραβάκι της Σίφνου.

    Ναυπηγήθηκε το 1968 στα Καρδάμαινα της Κω.
    Ιδιοκτήτης του ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου από τα Εξάμπελα της Σίφνου.
    Ονομάστηκε "Άγιος Συμεών" προς τιμήν του Αγίου, εκπληρώνοντας ένα παλιό τάμα.
    Ο 'Αγιος Συμεών είναι το μοναστήρι που βλέπει από ψηλά το λιμάνι των Καμαρών.
    Είχε δύο μηχανές VOLVO PENTAX.
    Στην αρχή και για πολλά χρόνια εκανε δρομολόγια από τις Καμάρες για Βαθύ - Πλατύ Γυαλό - Χρυσοπηγή και Φάρο.
    Κάποιες φορές το δρομολόγιο προεκτεινόταν μέχρι το Κάστρο.
    Αυτό το δρομολόγιο γινόταν μέχρι να φτιαχτεί ο δρόμος του Φάρου.
    Μετά τη διάνειξη του δρομου τα δρομολόγια περιορίστηκαν στο Βαθύ και κάποιες φορές και στην Φυκιάδα.
    Ιδιαίτερο γεγονός αποτελούσε ο γύρος της Σίφνου και κάποιες εκδρομές σε κοντινά νησιά.
    Το χειμώνα πήγαινε στη Σύρα και έβγαινε έξω.
    Αποσύρθηκε όταν συμπλήρωσε τριακονταπενταετία.
    Παροπλίστηκε στο Βαθύ, όπουν παρέμεινε για κάποια χρόνια μέχρι που .....

    Το πλήρωμα του ήταν τρία άτομα.
    Συνήθως ο καπετάνιος, ο πλοιοκτήτης και κάποιος ναύτης.

    Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες από όλα αυτά τα τριανταπέντε χρόνια ταξιδιών.

    Νομίζω ότι οι αρκετοί από τους φίλους θα μπορούσαν να διηγηθούν και κάτι από όλα αυτά τα χρόνια.

    Ας το δούμε στα εγκαίνιά του στη Χρυσοπηγή μέσα από το φακό του μοναδικού Κυριάκου Σμυρναίου.
    Ο παπάς που το ευλόγησε ήταν ο Πατήρ Αμφιλόχιος Χρυσολωράς από τη Σέριφο, ο οποίος αργότερα έγινε και Δήμαρχος Σερίφου.

    Στα εγκαίνια.jpg

    Και το διαφημιστικό από τα χρόνια χρόνια των ταξιδιών του.

    Άγιος Συμεών Ι.jpg

    Αφιερωμένες εξαιρετικά στον πλοιοκτήτη, την οικογένειά του, σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως πλήρωμα και σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως επιβάτες και το θυμούνται ακόμα.
    Και βέβαια στον Vortigern, τον plori, τον milos express, τον Fountaristo, τον Avenger, τον sifnos k, τον Leo, τον mastrokosta, τον Rocinante, τον paroskayak, τον Απόστολο, τον Ναυτικό ΙΙ, τον polyka, τον Ben Bruce και τον Ellinis.
    παντα εξαιρετικος. Ευχαριστω

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Ευχαριστήρια

    Ευχαριστούμε πολύ τους καλούς φίλους για το αφιέρωμα στο θρυλικό καραβάκι "Άγιος Συμεών", καραβάκι που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας του νησιού της Σίφνου και των κατοίκων της. Κι όχι μόνο αυτών αλλά και όλων όσων μετέφερε όλα αυτά τα χρόνια, επισκεπτών, φίλων, επαγγελματιών, ψαράδων και και και...! Είχα την τύχη να ταξιδέψω από τις Καμάρες στο Βαθύ το καλοκαίρι του 1989 όταν πήγα για διακοπές πρώτη φορά στη Σίφνο. Σχεδόν σε όλη τη διαδρομή -με κυματάκι- έμεινα σχεδόν κρεμασμένος στην πλώρη -καθήμενος με τον γνωστό άνετο τρόπο!!- και χωρίς να μου γίνει καμία παρατήρηση, γι΄αυτό και το θυμάμαι πάντα τόσο έντονα.
    Τέλος να σημειώσω πως το γραφικό Βαθύ δεν έχει καμία σχέση σήμερα με το τότε.Έχει αλλάξει κατά πολύ....Οι φίλοι Σιφνιοί θα συμφωνήσουν φαντάζομαι...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας