Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 112

Θέμα: Παντελής [Pantelis, HMS Jasper]

  1. #1
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Παντελής [Pantelis, HMS Jasper]

    Καταρχήν, να ευχαριστήσω τον έσπερο για τη "διαλεύκανση της υπόθεσης". Η πλώρη της φωτογραφίας μου θυμίζει τα Ιταλικά ποστάλια των επανορθώσεων (Μιαούλη, Κανάρης κλπ). Από την άλλη μεριά μου φαίνεται ότι η πλώρια χωρητικότητα είναι μικρή σε σύγκριση με τα προαναφερθέντα σκαριά. Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει; Η φωτογραφία πρέπει να είναι αρχές δεκαετίας 1960 (με κάθε επιφύλαξη).

    peiraias1960.jpg
    Copyright-Πηγή
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στην ντάνα δεξιά πρώτο πρώτο διακρίνεται η πλώρη κάποιου "λόρδικου" (μετασκευασμένης θαλαμηγός). Να είναι το Γλάρος, το Πίνδος ή κάποιο άλλο;

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Καταρχήν, Paroskayak, σωστά υποθέτεις ότι δεν είναι κανένα από τα Ιταλικά γιατί οι μπίγες βλέπουν προς πλώρα αλλά και οι σειρές των στηριγμάτων τεντών είναι μόνο τρεις ενώ στα Ιταλικά είναι περισσότερες. Πράγματι Ελληνίς υπάρχει δεξιά ένα Λόρδικο που νομίζω, πρέπει να είναι το ΜΑΡΙΛΕΝΑ λίγο μετά την αγορά του από τον Χαράλαμπο Λαγά. Εάν αυτό στέκει τότε είμαστε στο 1959 ή 1960. Η πρώτη πιθανότητα που σκέφτηκα λοιπόν, είναι η πλώρη να είναι του ΠΑΝΤΕΛΗΣ.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη πιθανότητα που σκέφτηκα λοιπόν, είναι η πλώρη να είναι του ΠΑΝΤΕΛΗΣ.
    Πολυ σωστος ο εσπερος. Μετα την σκεψη του και καποιες φωτο, διαπιστωσα οτι προκειται σιγουρα για το Παντελης.

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι να σας διαβάζω φίλοι Έσπερε και Ελληνίς. Μου δημιουργείτε όμως ένα άγχος στο τι βλέπετε δεξιά...... στη φωτογραφία του paroskayak. Ετσι προληπτικά έκλεισα ένα ραντβού στον οφθαλμίατρο .... Εγώ βλέπω φορτηγά και μετά βίας κάτι τις άλλο στην ντάνα, όμως πια σχέση μπορεί να έχει η πλώρη του Παντελής με το Μαριλένα Έσπερε? Όταν το πήρε ο Λαγάς το Μαριλένα του έκανε μετασκευές? Θυμάμαι το Μαριλένα με σπαθάτη πλώρη ενώ ο Παντελής ήταν κακομούτσουνος... Τι με μπερδεύει? (μην μου πείτε τα μάτια μου ε? )

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Leonard, δεν χρειάζεται να πας καθόλου στον οφθαλμίατρο θα σου λύσω εδώ το πρόβλημα. Η αναφορά στο ΜΑΡΙΛΕΝΑ, που μάλλον φαίνεται η πλώρη του στην φωτογραφία, έγινε γιατί προσδιορίζει χρονικές συντεταγμένες για να προσδιορίσουμε και τα πλοία που εδραστηριοποιούντο αντίστοιχα. Τώρα όσον αφορά το ΜΑΡΙΛΕΝΑ, επειδή υπάρχει αντίστοιχο thread, θα σε παραπέμψω εκεί για τα υπόλοιπα.

  7. #7
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή Παντελής [Pantelis, HMS Jarvis]

    Είπα να ανοίξω το θέμα με το καράβι αυτό, μιας και, όπως είδα, δεν υπάρχει κάτι στο site. Αν έκανα λάθος, κάντε τη σχετική μεταφορά.
    Στα Miramar και στο νορβηγικό δεν βρήκα τίποτε για το παρελθόν του και την τύχη του
    Ιδού δύο φωτογραφίες. Αναγνωρίζει κανείς τα λιμάνια;

    pandelis1b.jpg

    pandelis3.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΠΑΝΤΕΛΗΣ ήταν ένα από τα λίγα επιβατηγά βαπόρια της εταιρείας Ατμοπλοϊα Αφών Φουστάνου. Τα άλλα πλοία που πέρασαν από τα χέρια τους ήταν το ΔΕΣΠΟΙΝΑ και το ΕΡΜΟΥΠΟΛΙΣ.

    Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ είχε ναυπηγηθεί ως ναρκαλλιευτικό τύπου Auk. Το αμερικάνικο του όνομα ήταν ΒΑΜ 29 αλλά παραδώθηκε το 1944 ως HMS JASPER για το Αγγκικό ΠN.

    Από το www.navsource.org μαθαίνουμε τα παρακάτω:

    Laid down 5 March 1943 as BAM-29 by the Associated Shipbuilders, Seattle, WA; Named Garnet; Launched 20 June 1943; Renamed Jasper in April 1944; Completed and transferred to Great Britain as HMS Jasper (J 407), 12 August 1944; Returned to U.S. custody 24 December 1946 at England; Sold to Greek interests in 1947 and renamed Pandelis. Fate unknown.
    Specifications: Displacement 945 t.; Length 184' 6"; Beam 33'; Draft 9' 9"; Speed 14.8 kts.; Complement 104; Armament one 3"/50 dual purpose gun mount, two twin 40mm gun mounts, two single 20mm gun mounts, two dcpth charge tracks, five depth charge projectiles; Propulsion two 1,710shp Cooper Bessemer GSB-8 diesel engines, National Supply Co. single reduction gear, two shafts.
    Κάποια αδελφάκια του υπηρετούσαν ως πρόσφατα για τα ΠΝ του Μεξικού και των Φιλιπίνων.

    Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ταξίδεψε μέχρι το 1968 οπότε παροπλίστηκε στα Αμπελάκια.
    Στις 6 Δεκεμβρίου 1971 μπατάρισε λόγο εισροής υδάτων και δεν ανελκύστηκε ποτέ.

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Η δεύτερη φωτογραφία είναι μάλλον στην Τήνο και διακρίνεται το ΑΙΓΑΙΟ των Τυπάλδων.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το Παντελής στη Σάμο

    Έχω την εντύπωση ότι το "Παντελής" στην παραπάνω φωτογραφία του Καπεταν-Αντρέα είναι δεμένο στο λιμάνι της Σάμου (Βαθύ).
    Η φωτογραφία αυτή κοσμεί κεντρικό πρακορείο στο Βαθύ.

    Η δεύτερη φωτογραφία είναι στην Τήνο, όπως επισημαίνει και ο paroskayak.

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας