Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 28 από 28

Θέμα: Cold Molded επισκευή ξύλινου σκάφους

  1. #21

    Προεπιλογή

    Φίλε hellenarc, χαίρομαι ιδιαίτερα για τις παρατηρήσεις σου, που δείχνουν τις γνώσεις σου γύρω από τη ναυπηγοξυλουργική. Αυτά που έγραψα στον panas δεν είναι τίποτε άλλο παρά γενικές παρατηρήσεις, για να μπορέσει να κάνει συγκρίσεις μεταξύ των 2 μεθόδων cold molded και strip planking, και να γνωρίσει τα βασικά πλεονεκτήματα, μειονκτήματα, έξοδα κλπ. Τα βιβλία γράφουν ότι η μέθοδος strip planking έχει τις δυσκολίες τις από πετσώματα πάχους 25 χιλ. και πάνω και δεν συνιστάται για ονειροπόλους ιδιοκατασκευαστές. Όμως, από την εμπειρία μου σου γνωρίζω ότι σε παρόμοια επισκευή τρεχαντηριού μήκους 8,50 μ. πελάτη μου, που την έκανε ο ίδιος (είναι ένας απλός ξυλουργός με βασικές γνώσεις) χρησιμοποίησε τη μέθοδο αυτή χωρίς να αναστραφεί το σκάφος, παρά μόνο γέρνοντάς το δεξιά και αριστερά΄. Χρησιμοποιήθηκε ξυλεία μαόνι (νιαγκόν) διατομής 22 Χ 30 χιλ. Στην περιοχή του ''ασού'' της καρένας τοποθετήθηκε φαρδύτερο μαδέρι (τουρέλο), διαμορφωμένο κατάλληλα για το σωστό ταίριασμα στην περιοχή. Αν και οι νομείς είχαν τα προβλήματά τους με τα υπάρχοντα μινιαρίσματα, όπως και συ γνωρίζεις, η κόλλα πολυουρεθάνης λειτούργησε σωστά. Το πέτσωμα έχει στηριχθεί με γαλβανιζέ καρφιά και κόλλα πολυουρεθάνης και έχει προστατευθεί εξωτερικά με εποξικές ρητίνες (WEST System). Μέχρι αυτή τη στιγμή (έχουν περάσει 5 χρόνια), δεν έχει παρουσιασθεί κανένα προβλημα.
    Ελπίζω σύντομα να τα ξαναπούμε.

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε thalassoporos η βοήθεια σου είναι συμαντική πιστεύω για τον φίλο μας panas.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή προς ολους τους φιλους που ασχοληθικαν με το θεμα.

    Ευχαριστω ολους τους φιλους που εδωσαν τα φωτα τους στο θεμα που εθεσα στο φορουμ και ζητω συγνωμη για την μεγαλη απουσια μου η οποια ηταν αναγκαστικη για λογους εργασειας . Πρεπει να σας πω οτι οι πληοφοριες σας ειναι πολυ χρησιμες οπως και οι διευθινσεις που παραθετεται στης απαντησεις σας . Ο δρομος για την επισκευη του σκαφους μου ειναι εξαιρετικα μακρυς και δυσκολος . για αυτο θεωρω οτι 0ολες οι αποψεις ου εκφραζονται εδω ειναι σεβαστες και χρησιμες . Ακομα και εαν πολλες φορες φαινονται αντικρουομενες οι θεσεις που εκφραζονται υπαρχει ενα κοινο πολυ ισχυρο στοιχιο που ενονει ολους εμας και αυτο ειναι η αγαπη ολων για την θαλασσα και τα πλοια . Σας χαιρετω και ελπιζω απο εδω και περα να ειμαι πιο συνεπης στης απαντησεις μου .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panas : 25-03-2009 στις 02:42
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  4. #24

    Smile

    καλημερα παιδια,
    μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε σε κατι;
    Ψαχνω τον μαθηματικο τυπο που προσδιοριζει τη σχεση τροπιδας-ιστιοφοριας.
    π.χ. με δεδομενη την τροπιδα.....πως θα υπολογισω την μετατροπη της ιστιοφοριας απο ενα αλμπουρο σε δυο αλμπουρα η το αντιστροφο;
    (υψος αλμπουρου και συνολικη επιφανεια ιστιοφοριας)


    δε ξερω που να το βω....εχω ψαξει αρκετα αλλα τον τυπο δε μπορεσα να τον βρω πουθενα αν και καποιος παλαιοτερα μου ειχε μιλησει για αυτον.
    Δε ξερω αν απευθηνθηκα σωστα....μολις τωρα γραφτηκα στο forum και δεν εχω ακομα εξοικιωθει....
    αν μπορεσετε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων!


    ευχαριστω....

  5. #25

    Προεπιλογή

    Ειμαι σιγουρος οτι ο hellenarc γνωριζει .Αυτος θα σου πει σιγουρα αν ξερει με το που δει το μηνυμα σου.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Για σου Ναταλι8! καταρχάς καλώς ήρθες στην Παρέα πες μας όμως και λίγα πράγματα για σένα να μην απευθυνόμαστε σε άγνωστο.
    Αυτό που ζητάς δεν είναι τόσο εύκολο και δεν υπάρχει ένας τύπος έτσι απλός, μια εξίσωση. Είναι αρκετά πιο πολυσύνθετο.
    Κάτι σχετικά με αυτό που ζητάς υπάρχει σε παλαιοτέρα ποστ ψάξε και αν δεν το βρεις ή υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις ευχαρίστως να βοηθήσω.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Είμαστε σε λάθος ποστ
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  8. #28
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από natalie_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα παιδια,
    μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε σε κατι;
    Ψαχνω τον μαθηματικο τυπο που προσδιοριζει τη σχεση τροπιδας-ιστιοφοριας.
    π.χ. με δεδομενη την τροπιδα.....πως θα υπολογισω την μετατροπη της ιστιοφοριας απο ενα αλμπουρο σε δυο αλμπουρα η το αντιστροφο;
    (υψος αλμπουρου και συνολικη επιφανεια ιστιοφοριας)

    ευχαριστω....
    Πιστεύω να κατάφερες να ανακαλύψεις κάτι μέσα από τα ποστ ?
    Δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικό από τα βιβλία και τις σημειώσεις μου και ποτέ μου δεν θυμάμαι να άκουσα και στις δυο σχολές που τελείωσα κάτι τέτοιο. (έτσι απλά)
    Σίγουρα η μελέτη μιας ιστιοφορίας μπορεί να αναληθή και να δημιουργήσει ένα μαθηματικό τύπο, αλά πρέπει να τον δημιουργήσεις εσύ σύμφωνα με τα δεδομένα και τις παραμέτρους που θα έχεις, για να απόδειξης θεωρητικά το σωστό υπολογισμό της ιστιοφορίας για τις δεδομένες προδιαγραφές του έργου.
    Υπάρχει όμως και κάτι άλλο, που ίσος αυτό να ζητάς! Η Βουλή της Ελλάδας έχει θεσπίσει νόμο όπου αναφέρει ένα μαθηματικό τύπο για την καταχώριση ενός σκάφους σαν ιστιοφόρο. Αυτός όμως ο τύπος είναι μόνο για να μπορούνε τα ελεγκτικά όργανα εύκολα να αποφασίζουν αν το συγκεκριμένο σκάφος πληροί τα κριτήρια για να ονομάζεται ιστιοφόρο. Δηλαδή ιπποδύναμη μηχανής και συνολικό έκταμα ιστίων σε σχέση με το μέγεθος του σκάφους.
    Αν είναι αυτό που ζητάς να σου στείλω τον αριθμό του φύλλου της εφημερίδας της κυβερνήσεως που αναφέρει τα σχετικά.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας