Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 28

Θέμα: Cold Molded επισκευή ξύλινου σκάφους

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Cold Molded επισκευή ξύλινου σκάφους

    Σας χαιρετω ολους στο forum καταρχην συγνωμη εαν ειμαι ασχετος με το θεμα αλλα δεν γνωριζω των τροπο να ανοιξω καινουριο θεμα . Για να μην πολυλογω ομως θα μπω κατευθιαν στο θεμα . Εχω ενα ξυλινο καικι 10 μετρων , το οποιο μου το χαρισε ο προιγουμενος ιδιοκτητης του το σκαφος αυτο εχει παρα πολλα προβληματα πρωτα απο ολα η καρινα του ειν αι σαπια και θελει επιγοντος αλαγη , το πετσομα του βρισκεται σε σχετικα καλη κατασταση οπως και τα πλευρα του . Αυτο φανηκε και κατα την μεταφορα του απο το σημειο που ηταν παρατημενο μεχρι το ναυπηγιο που το πηγα γιατι παρα την κακη εως αθλια κατασταση του το σκαφος δεν υπεστει καμια αλλη φθορα.
    Λογο της εκθεσης του επι μακρον στα στοιχια της φυσης [ 10 χρονια ] χωρις συντιρηση ειναι σχεδον ναυαγιο . Για την οικονομικη μου κατασταση ειναι απαγορευτικη η παραδοσιακη επισκευη του εφοσον θα πρεπει να δωσω για αυτο το λογο περισσοτερα χρηματα απο οτι για να ναυπηγισω ενα καινουριο . Ψαχνοντας για τροπους επισκευης βρηκα μια μεθοδο η οποια μου φαινετε ως η ιδανικη και ονομαζεται cold molded δεν ξερω πολλα για την συγκεκριμενη μεθοδο και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει για αυτη να μου δοσει πληροφοριες επισεις θα ηθελα να μαθω για την αξι9οπλοια των ελληνικων παραδοσιακων σκαφων και για της δυνατοτητες τους ιδιαιτερα στην αντιμετοπηση επικυνδινων καιρικων φαινομενων . σας ευχαριστω εκ των προτερον που ανεχθηκατε την πολυλογια μου και περιμενω απαντηση
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Φίλε μου εγώ δεν ξέρω cold molded τεχνική που να σου αλλάξει σάπια καρένα σε παραδοσιακό ξύλινο σκάφος. Αλλά άν υπάρχει ,σίγουρα είναι ακριβότερη από το ωραίο πευκάκι της Σάμου και της Εύβοιας...
    Σίγουρα δεν σ'ενδιαφέρει η λύση του καινούριου ? Εχεις ρωτήσει για το κόστος του νέου ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 16-01-2009 στις 22:03

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Δεν λεω οτι η cold molded τεχνικη θα αλαξει την καρινα του σκαφους. Η καρινα θα αλαχθει με τον παραδοσιακο τροπο , την τεχνικη αυτη σκεφτομαι να την χρησιμοποιησω για την επισκευη και την ενησχυση του κητους . Εχω ρωτησει σε καρναγιο της περιοχης μου για την κατασκευη καινουριου σκαφους και η τιμη που μου εδωσε ο καραβομαραγκος ηταν πιστευω αρκετα καλη . Για ενα σκαφος 10 μετρα περιπου και μονο για την κατασκευη του κητους χωρις τιποτα αλλο επανο του η τιμη που μου ειοε ηταν περιπου 15000 ευρο [αυτο εγεινε πριν τρια χρονια περιπου ].
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panas : 17-01-2009 στις 16:08
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  4. #4

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε panas.Εαν το πετσωμα και οι σκαρμοι του σκαφους ειναι σε καλη κατασταση,γιατι να μπεις στην διαδικασια της cold molded τεχνικης?Αλλαξε αυτα που πρεπει να αλλαχτουν και εαν δεν εισαι σιγουρος ρωτα καποιον γνωστη καραβομαραγκο της περιοχης σου.Εαν ολο το πετσωμα ειναι σαρακοφαγωμενο και δεν ειναι επισκευασιμο τοτε σκεψου το cold molded.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από στελιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε φιλε panas.Εαν το πετσωμα και οι σκαρμοι του σκαφους ειναι σε καλη κατασταση,γιατι να μπεις στην διαδικασια της cold molded τεχνικης?Αλλαξε αυτα που πρεπει να αλλαχτουν και εαν δεν εισαι σιγουρος ρωτα καποιον γνωστη καραβομαραγκο της περιοχης σου.Εαν ολο το πετσωμα ειναι σαρακοφαγωμενο και δεν ειναι επισκευασιμο τοτε σκεψου το cold molded.
    Το πετσομα και οι σκαρμοι του σκαφους βρισκεται σε αρκετα γερη κατασταση αλλα οχι καλη ωστε να χρειαστει η αλλαγη μερικων μονο τμηματων του πετσοματος γιατι οι φθορες ειναι σε διαφορα σημεια του κητους και αν το ψαξει κανεις θα βρει οτι η καθε μια σανιδα ξεχωριστα εχει το δικο της ξεχωριστο προβλημα .
    Υ.Γ. ευχαριστω για το ενδιαφερον
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  6. #6

    Προεπιλογή

    Φιλε dkambouroglou,δικιο εχεις αλλα...χαραρωσε.Δεν χαλασε ο κοσμος εαν πουμε και μια γνωμη/συμβουλη σε καποιον φιλο που ειναι ελαφρως εκτος θεματος.Πανω απο ολα η αγαπη για το ξυλο και τη θαλασσα.

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Εχεις δίκιο στέλιο. Δεν ήθελα να φανώ αγενής. Απλά δεν μπορούσα να συζητήσω για ένα θέμα που με βρίσκει εντελώς αντίθετο. Αλλο η συμβουλή (που είναι κάτι πολύ καλό) και άλλο η συζήτηση για μία τεχνική που ΔΕΝ εφαρμόζεται τεχνικά στα παραδοσιακά ξύλινα σκάφη. Επειδή αγαπώ την θάλασσα και το ξύλο γι'αυτό αντέδρασα.
    Ούτως ή άλλως ο φίλος έχει βγάλει ήδη τα συμπεράσματα του.

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή cold molded επισκευη για παραδοσιακο σκαφος

    Αγαπητε Στελιο σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και για την συμβουλη σου και μαλλον αυτο θα κανω επιδη το σκαφος μου παρα το οτι ειναι αρκετα γερο στο πετσομα και τους σκαρμους του εχει πολλες φθορες σε ολο σχεδον το κητος.

    Απορια
    dkampouroglou συγνωμη που δεν καταλαβα οτι οταν αναφερομαστε σε παραδοσιακα σκαρια ενοουμε μονο αυτα που ναυπηγουντε και επισκευαζοντε με τον ενδεδειγμενο τροπο . Συγνωμη αλλα εγω καταλαβα οτι οταν μιλαμε για παραδοσιακα σκαρια μιλαμε για ολα τα σκαρια ανεξαρτητα απο την κατασταση η τον τροπο επισκευης τους .
    Οσο για την νεκρανασταση του ψωρωφαγομενου σκαφους μου οφειλω να σου πω οτι το συγκεκριμενο σκαφος το πειρα επειδη το οικοπεδο στο οποιο βρησκοταν θα γινοταν λιγο καιρο μετα πολυκατοικια και αυτο θα σημαινε οτι το καικακι θα γινοταν σπιρτοξυλα , με αλλα λογια το λυπηθικα , βεβαια θα μου πεις γιατι δεν κοιτας να ναυπηγισεις ενα καινουριο σκαφος και με αυτο τον τροπο να βοηθισεις στην επιβιωση της παραδοσιακης τεχνης ναυπηγισης σκαφων αλλα οπως προειπα δεν εχω αρκετα λεφτα για αυτο .Το μονο που ηθελα ειναι να μαθω καποιες λεπτομεριες για τον τροπο επισκευης με την τεχνικη cold molded η οποια απροπο εφαρμοζετε συνηθος σε παραδοσιακα σκαρια [οταν μιλαμε για επισκευη ] καθοτι ειναι ξυλινα .
    Ισως εχω καταλαβει μερικα πραγματα λαθος αλλα θεωρω οτι ενα ξυλινο καικι 40 περιπου ετων θεωρητε παραδοσιακο σκαφος και αν μη τι αλλο αξιζει να σοθει εστω και αν αυτο γεινει με μια μη παραδοσιακη τεχνικη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panas : 17-01-2009 στις 22:02
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Φίλε pana να πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή.
    Απ'ότι καταλαβαίνω θές να επισκευάσεις το παραδοσιακό ξύλινο σκάφος που ήταν στο οικόπεδο που θα χτιζόταν μία πολυκατοικία και το πήρες για να το σώσεις από την καταστροφή. Σέβομαι τα κίνητρα σου.
    Είμαι της γνώμης όμως, πως η απόλυτη καταστροφή ενός παραδοσιακού ξύλινου σκάφους είναι η επίσκευή του με μή ενδεδειγμένο τρόπο (όπως η cold molded τεχνική).Τότε παύει να λέγεται ελληνικό παραδοσιακό ξύλινο σκάφος και λέγεται ναυπηγικό πείραμα, ιδιοκατασκευή ή οτιδήποτε άλλο.
    Για να μην με παρεξηγήσεις, δεν χρειάζεται να το επισκευάσουν καραβομαραγκοί ή παραδοσιακά καρνάγια για να είναι σωστή η επισκευή του. Απλά πρέπει να ακολουθηθούν κάποιοι σαφείς τεχνικοί κανόνες για την επισκευή του, της παραδοσιακής ελληνικής ναυπηγικής. Αυτό.
    Και συγγνώμη εγώ, αλλά οταν αναφερομαστε σε παραδοσιακά σκαριά στη Ελλάδα, εννοουμε αυτα που ναυπηγουνται και στη συνέχεια υποστηρίζονται επισκευαστικά με τον ενδεδειγμένο τροπο της παραδοσιακής ναυπηγικής . Οταν μιλαμε για παραδοσιακα σκαρια ΔΕΝ μιλαμε για ολα τα σκαρια ανεξαρτητα απο την κατασταση η τον τροπο επισκευης τους .
    Δεν καταλαβαίνω την απορία που έχεις και αναφέρεσαι σε εμένα.
    Ευχαρίστως να στη λύσω και να σε βοηθήσω όπως μπορώ ειλικρινά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 17-01-2009 στις 23:38

  10. #10

    Προεπιλογή

    MPOREI KAPOIOS NA MOY PEI TI EINAI H COLD MOLDED TEXNIKH ?????
    MHPOS ENOEITE PLASTIKOPOIHSH??
    sory gia ta Greeklish

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας