Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 78

Θέμα: Ελληνικά Λίμπερτυ

  1. #51
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, μου φαίνεται οτι το πλοίο διατηρεί πλώρα και πρύμα τις θέσεις για τα αντιαεροπορικά που έφερε στη διάρκεια του πολέμου.

  2. #52

    Προεπιλογή

    Απο τα liberty του Ωναση... 18 Δεκεμβριου 1946

    19461218 Liberty.jpg

  3. #53

    Προεπιλογή

    Κυριε Nicholas Peppas μας!Μας εχετε εκπληξει με τον βομβαρδισμο ειδησεων, ντοκουμεντων και γεγονοτων για τα παντα το τελευταιο 24ωρο

  4. #54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριε Nicholas Peppas μας!Μας εχετε εκπληξει με τον βομβαρδισμο ειδησεων, ντοκουμεντων και γεγονοτων για τα παντα το τελευταιο 24ωρο
    Ευχαριστω Κωστα μου. Οσο περισσοτερο ενδιαφερον υπαρχει τοσο και περισσοτερα προσθετονται.

    Αυτο το Σαββατοκυριακο "καθαριζω" δυο ηλεκτρονικους φακελλους απο πλοια που εχουν περιπου 150 αδημοσιευτα αρθριδια

  5. #55

    Προεπιλογή

    Το αρθρο για τα Liberty απο την Complete Encyclopedia of Steamships του J. Batchelor and C, Grant (REBO Publishers, Lisse, The Netherlands, 2007) http://www.nautilia.gr/forum/showpos...&postcount=113 παρουσιαζει μια καλη συνοψη καθως και ενα διαγραμμα με τεχνικα στοιχεια

    Liberty.jpg

    Liberty2.jpg

  6. #56
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα liberty του Ωναση... 18 Δεκεμβριου 1946

    19461218 Liberty.jpg
    Ισως τα <ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ> και <ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ> που αναφέρονται στο δημοσίευμα να είναι τα πιό κάτω :

    ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

    http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20...stidis-01.html



    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

    http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20...otelis-01.html

  7. #57
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ελέω ενός θείου, που παρήγγειλε και μου χάρισε αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία (φιλοτέχνησε ο Γιάννης Παπαδόπουλος), είναι το Χέλατρος (το ομώνυμο μέλος μας μπορεί να σας εξηγήσει τι είναι το Χέλετρος στη Κάσο), που μπαρκάριζαν ο παππούς και ο πατέρας μου και που έχουμε ένα σωρό οικογενειακές φωτογραφίες. Μερικές από αυτές είναι δημοσιευμένες και στη έκδοση του κ. Α. Φουστάνου με τίτλο 100 & 7 Η Ανασυγκρότηση της Μεταπολεμικής Ελληνικής Ναυτιλίας.

    Το έναυσμα να σας το δείξω ήρθε από την εικόνα αυτού του Λίμπερτυ (γιατί έχουν πολλες ομοιότητες με την φωτογραφία μου) που δημοσίευσε ο Roi Baudoin στο θέμα Μιχάλης Κακαλαμάνης, και χθες μας θύμισε με μια δημοσίευση του ο φίλτατος Ellinis.

    DSCN4674chelatros.jpg

  8. #58
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή Χελατρος

    Σε συνεχεια του παραπανω μηνυματος του Leo,Χελατρος ειναι ενας κολπος στην νοτιοδυτικη Κασο προς το Λυβικο πελαγος με μια πολυ ωραια παραλια.

  9. #59
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Παύλο, όλο το παρπάνω δικό σου !

  10. #60
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το Ελληνικό λίμπερτυ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ -ιδιοκτησία Θεοδωρακόπουλου- κατά τη διάρκεια επιμύκηνσης στην Ιαπωνία.
    Ήταν ένα από τα 58 λίμπερτυ που "μακρύναν" κατά 20 μέτρα αποκτώντας ένα επιπλέον αμπάρι που τους επέτρεπε να μεταφέρουν 800 τόνους επιπλέον φορτίου.

    Το συγκεκριμένο πλοίο μετανομάστηκε αργότερα ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ και ταξίδεψε ωσπού ναυάγησε το 1965 ανοιχτά της Ολλανδίας.

    Aπό τα Ναυτικά Χρονικά του 1955.

    ec2 length.jpg

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας