Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 130

Θέμα: Οία [Λητώ - Oia, Leto, Queen of the Channel]

  1. #21
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσατε να με πληροφορισετε αν γνωριζετε ποια περιοδο περνουσε απο Τηνο ως Λητω γιατι νομιζω οτι κατι θυμαμε και το εχω ξαναναφερει εδω. Και κατι ακομα. Μηπως ηταν μονοπροπελο;
    αν δεν κανω λαθος στην Τηνο εκανε δρομολογιο πριν το πρωτο ΝΑΙΑΣδεκαετια 70-80
    μαζι με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ

  2. #22

    Προεπιλογή

    Σαν LETO με σινιαλα Γ. Κουσουνιαδη, εκανε δρομολογια απο το 1978 για ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ, το 1979 για ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ και καθε Σαββατο προεκταση για ΙΟ-ΘΗΡΑ, και το 1980 για ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΠΑΡΟ εως και τον Οκτωβριο του ιδιου ετους οποτε και απεσυρθη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 29-04-2009 στις 16:28

  3. #23

    Προεπιλογή

    Το ΟΙΑ από την καρτ ποστάλ της εταιρείας Κρίτων του Τζαννή Κατσουλάκου.
    oia.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 05-05-2009 στις 11:30

  4. #24

    Προεπιλογή Χίλια ευχαριστώ για την υπέροχη καρτ ποστάλ και μερικά ερωτήματα.....

    Φίλε T.S.S. APOLLON,

    Χίλια ευχαριστώ για την υπέροχη καρτ ποστάλ που ήδη πήρε θέση στην οθόνη του κομπιούτερ μου και θα μείνει επί μακρόν, εφόσον σχεδόν διακρίνω και τον εαυτό μου να κάθεται στον διάδρομο του άνω καταστρώματος και να απολαμβάνει τον πλου!

    Νομίζω όταν το Οία μετατράπηκε σε Λητώ, η γέφυρα βάφηκε άσπρη σαν το υπόλοιπο πλοίο.....

    Από την άλλη πλευρά, το πλοίο αυτό είχε ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που μόνον ναυτικοί ή ναυπηγοί μπορούν να εξηγήσουν:

    Η κατασκευή του ήταν τέτοια που να έχει στο ύψος της μπλε μπογιάς της καρίνας του (δες στην καρτ ποστάλ) ένα «περιλαίμιο» («πτερύγιο»; σίγουρα υπάρχει ένας τεχνικός όρος που εγώ αγνοώ) που άρχιζε στο ύψος της πρώτης θέσης και έφθανε μέχρι την πρύμνη σχεδόν.

    Υποθέτω ότι θα ήταν ένα μέτρο προφύλαξης του σκάφους κατά τον ελλιμενισμό – για να μη κτυπάει στα πλάγια.

    Θυμάμαι ότι και το Απόλλων και τα ιταλιάνικα έιχαν ένα αντίστοιχο – πλην όμως στο Οία αυτό το «περιλαίμιο» ήταν ιδιαίτερα φαρδύ, τρεις φορές όσο των άλλων πλοίων.

    Αν θα χρειαζόταν κάποιος θα μπορούσε – αν ο καιρός ήταν κάτω από 3 Μπωφόρ – να κάνει όλο το ταξίδι καθιστός εκεί.

    Το ερώτημά μου, αναπάντητο μέχρι σήμερα, είναι σε τι χρησιμεύει το «περιλαίμιο», πως είναι η σωστή ονομασία του, και γιατί τόσο φαρδύ στην περίπτωση του Οία.....

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Cosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε T.S.S. APOLLON, Χίλια ευχαριστώ για την υπέροχη καρτ ποστάλ που ήδη πήρε θέση στην οθόνη του κομπιούτερ μου και θα μείνει επί μακρόν, εφόσον σχεδόν διακρίνω και τον εαυτό μου να κάθεται στον διάδρομο του άνω καταστρώματος και να απολαμβάνει τον πλου!
    Cosmas. Might this new photograph from Oia's days in England as Queen of the Channel help you remember the area where you were sitting? NAP

    Q of the Ch.jpg
    Source: http://freespace.virgin.net/tom.lee/QOTCRobin.htm

    And here are two more old photos of Oia as Queen of the Channel , the second one from Boulogne, France, in 1965, a few years before she came to Greece
    Q of the Ch 2.jpgQ of the Ch 3 1965.jpg
    Source: http://website.lineone.net/~tom_lee/...nnelfrance.htm
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 16-12-2013 στις 21:01

  6. #26

    Προεπιλογή

    Το Λητώ πρώην Οία το 1976 στο λιμάνι του Πειραιά.Με τα σινιάλα του Καρρά.
    Φωτογραφία δημοσιευμένη στο περιοδικό Εφοπλιστής.

    O103.jpg

  7. #27

    Προεπιλογή Queen of the Channel I

    Queen of the Channel I

    Queen of the Channel or Oia or Leto was a wonderful ship, one of those thoroughbreds of the late 1960s and 1970s. I did not have the opportunity to travel with her but it must have been fun! A wonderful cut!

    I checked my files and I have several postcards not previously uploaded plus three electronic images, kept who knows from when. Here they are

    Queen of the Channel 1951
    Q 1951.jpg

    Queen of the Channel 1954
    Q 1954.jpg

  8. #28

    Προεπιλογή

    Queen of the Channel 1955
    Q 1955.jpg

    Queen of the Channel 1956
    Q 1956.jpg

    Queen of the Channel 1958
    Q 1958a.jpg

    Queen of the Channel 1959 in Calais, France
    Q 1959.jpg

    Queen of the Channel 1962 under the Tower Bridge in London!
    Q 1962.JPG

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Cosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατασκευή του ήταν τέτοια που να έχει στο ύψος της μπλε μπογιάς της καρίνας του (δες στην καρτ ποστάλ) ένα «περιλαίμιο» («πτερύγιο»; σίγουρα υπάρχει ένας τεχνικός όρος που εγώ αγνοώ) που άρχιζε στο ύψος της πρώτης θέσης και έφθανε μέχρι την πρύμνη σχεδόν. Υποθέτω ότι θα ήταν ένα μέτρο προφύλαξης του σκάφους κατά τον ελλιμενισμό – για να μη κτυπάει στα πλάγια. Το ερώτημά μου, αναπάντητο μέχρι σήμερα, είναι σε τι χρησιμεύει το «περιλαίμιο», πως είναι η σωστή ονομασία του, και γιατί τόσο φαρδύ στην περίπτωση του Οία.....
    Κοσμά, πολύ σωστά υπέθεσες. Πρόκειται για το ζωνάρι, το κομμάτι λαμαρίνας ή ξύλου που ζώνει κυριολεκτικά το σκαρί στο ύψος της ισάλου γραμμής. Όπως σωστά ανέφερες, το ζωνάρι προστατεύει το βαπόρι από χτυπήματα στους ντόκους. Να μην ξεχνάμε ότι αυτά ποστάλια, π.χ. το ΛΗΤΩ, δούλευαν σε λιμάνια που η θάλασσα ανεβοκατεβαίνει (επονομαζόμενη μαρέα) και αλλάζει τη θέση του πλοίου σε σχέση με τον ντόκο.

    Tss Apollon, σε αυτήν την καρτ ποστάλ έκτός του ΛΗΤΩ, διακρίνονται οι τσιμινιέρες του ΝΑΙΑΣ και του ΝΑΞΟΣ!!!
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοσμά, πολύ σωστά υπέθεσες. Πρόκειται για το ζωνάρι, το κομμάτι λαμαρίνας ή ξύλου που ζώνει κυριολεκτικά το σκαρί στο ύψος της ισάλου γραμμής. Όπως σωστά ανέφερες, το ζωνάρι προστατεύει το βαπόρι από χτυπήματα στους ντόκους. Να μην ξεχνάμε ότι αυτά ποστάλια, π.χ. το ΛΗΤΩ, δούλευαν σε λιμάνια που η θάλασσα ανεβοκατεβαίνει (επονομαζόμενη μαρέα) και αλλάζει τη θέση του πλοίου σε σχέση με τον ντόκο.

    Tss Apollon, σε αυτήν την καρτ ποστάλ έκτός του ΛΗΤΩ, διακρίνονται οι τσιμινιέρες του ΝΑΙΑΣ και του ΝΑΞΟΣ!!!
    Φιλε Paroskayak Συμφωνω Απολυτως!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 30-04-2009 στις 19:35

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας