Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 69

Θέμα: Romantica [Mansour, El Amir Saud, Fort Townshend]

  1. #51

    Προεπιλογή

    Μεγαλη η συγκινηση για μενα και αυτες τις φωτογραφιες που εβαλες . Οπως εχω γραψει τα καλοκαιρια 1975 - 76 μαθητης μπαρκαρισα επικουρος με το ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ .
    Ο πατερας μου ηταν ναυτης οταν το αγορασε ο ΧΑΝΔΡΗΣ δηλ.στο πρωτο Ελληνικο πληρωμα .Ακομη τωρα στα 90 του που το μυαλο δεν παει καλα , μου λεει δεν θυμαται πως απο το ΜΑΣΣΑΛΙΑ των ΕΛΜΕΣ βρεθηκε στο ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ .
    Το μικροτερο απο τα πλοια πρεπει να ειναι το ΜΑΡΙΛΕΝΑ οπως γραφει . Ετσι καπως το θυμαμαι την γραμμη του .Τοτε καποιοι το κατηγορουσαν οτι δεν εχει βυθισμα η΄ευσταθεια και οτι ειναι σαν ποταμοπλοιο .

  2. #52

    Προεπιλογή ROMANTICA

    R 6.JPGR 10.JPGR 4.JPG
    R 7 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ.JPG R 11 ΠΕΙΡΑΙΑΣ.JPG

    Εχει και αλλες αρκετες στην πλωρη και μια πολυ καλη στον Αγιο Νικολαο μεσα απο το βαπορι .Αυτες του Πειραια ειναι σαν συνεχομενες , αν και η μια ασπρομαυρη . Κοινο σημειο το κτιριο με την διαφημιση ΜΕΤΑΧΑ .
    Ο πατερας μου εχει πει πως οταν ηταν ΕΛΜΕΣ πριν το 1960 , καποιος οικονομσε πολλα χρηματα και εφτιαξε την πρωτη ΄΄συγχρονη ΄΄ πολυκατοικια του Πειραια στην Ευαγγελιστρια . Εδω βλεπουμε στην ακτη Μιαουλη παλια πολυκατοικια με την διαφημιση ΜΕΤΑΧΑ , την οικοδομη-πολυκατοικια και γυρω και πισω κεραμυδια και οικοπεδα .Προφανως τοτε εκτιζαν και τις πολυκατοικιες στην ακτη . Ψηλα στο βαθος μαλλον το Τζανειο .Στην κατηφορα το παλιο Γαλλικο ΄΄Πρασινο ΄΄λεωφορειο.
    Στην πλωρη , θυμηθηκα τους αεραγωγους και την καμπανα . Απο εκει περνουσαμε συνεχεια , επειδη οι καμπινες μας , ηταν κατω και μπροστα απο τον καθρεφτη της πισινας .

  3. #53
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μικροτερο απο τα πλοια πρεπει να ειναι το ΜΑΡΙΛΕΝΑ οπως γραφει . Ετσι καπως το θυμαμαι την γραμμη του .Τοτε καποιοι το κατηγορουσαν οτι δεν εχει βυθισμα η΄ευσταθεια και οτι ειναι σαν ποταμοπλοιο .
    Πιθανώς να το είχε επηρεάσει το ταξιδεμα του ΜΑΡΙΛΕΝΑ και η ανακατασκευή που του έγινε.

  4. #54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    R 6.JPGR 10.JPGR 4.JPG
    R 7 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ.JPG R 11 ΠΕΙΡΑΙΑΣ.JPG

    Εχει και αλλες αρκετες στην πλωρη και μια πολυ καλη στον Αγιο Νικολαο μεσα απο το βαπορι .Αυτες του Πειραια ειναι σαν συνεχομενες , αν και η μια ασπρομαυρη . Κοινο σημειο το κτιριο με την διαφημιση ΜΕΤΑΧΑ .
    Ο πατερας μου εχει πει πως οταν ηταν ΕΛΜΕΣ πριν το 1960 , καποιος οικονομσε πολλα χρηματα και εφτιαξε την πρωτη ΄΄συγχρονη ΄΄ πολυκατοικια του Πειραια στην Ευαγγελιστρια . Εδω βλεπουμε στην ακτη Μιαουλη παλια πολυκατοικια με την διαφημιση ΜΕΤΑΧΑ , την οικοδομη-πολυκατοικια και γυρω και πισω κεραμυδια και οικοπεδα .Προφανως τοτε εκτιζαν και τις πολυκατοικιες στην ακτη . Ψηλα στο βαθος μαλλον το Τζανειο .Στην κατηφορα το παλιο Γαλλικο ΄΄Πρασινο ΄΄λεωφορειο.
    Στην πλωρη , θυμηθηκα τους αεραγωγους και την καμπανα . Απο εκει περνουσαμε συνεχεια , επειδη οι καμπινες μας , ηταν κατω και μπροστα απο τον καθρεφτη της πισινας .
    Και η καμπάνα του λοστρόμου στην πλώρη γράφει Fort Townshend.

  5. #55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    R 7 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ.JPG

    .....Ψηλα στο βαθος μαλλον το Τζανειο.....
    Είναι η εκκλησία του Αγίου Βασιλείου.

  6. #56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η εκκλησία του Αγίου Βασιλείου.
    Δεν είναι ο ¶γιος Νικόλαος απέναντι από το Τελωνείο?

  7. #57

    Προεπιλογή

    Σαφώς και σε πρώτο πλάνο είναι ο Άγιος Νικόλαος, αυτό όμως που περιέγραψε ο φίλος μας ως ".....Ψηλα στο βαθος μαλλον το Τζανειο....." δεν είναι το Τζάνειο, αλλά ο ναός του Αγίου Βασιλείου.

  8. #58

    Προεπιλογή ROMANTICA

    ''μαλλον Τζανειο '' γραφω για τα κτιρια που φαινονται αριστερα οπως ανεβαινει η Σαχτουρη .Αυτα που μοιαζουν σαν κολημενοι κυβοι .Πηγαινοντας υποθετικα , επειδη εκεινη την εποχη δεν πρεπει να υπαρχαν αλλα τετοια κτιρια εκει ,μας μενει το Τζανειο .Αν καποιος εχει κατι πιο θετικο ας το καταθεσει .

  9. #59

    Προεπιλογή

    Τότε φίλε μου.... mea culpa και ζητώ συγγνώμη.

    Αυτό πάντως που φαίνεται "ψηλά στο βάθος" (στην κυριολεξία), στην ευθεία της Σαχτούρη, είναι σίγουρα ο Άι Βασίλης. Το Τζάνειο από αυτήν την γωνία του λιμανιού δεν φαίνεται καθόλου, ούτε τότε, ούτε τώρα. Εκτός πια και αν το Τζάνειο παλαιότερα βρισκόταν "αριστερά όπως ανεβαίνει η Σαχτούρη", αυτό δεν το γνωρίζω.
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 23-10-2018 στις 15:09

  10. #60
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Αυτό ακριβώς. Στο βάθος ευθεία φαίνεται ο Άγιος Βασίλης. Αυτά τα κτίσματα αριστερά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι το Τζάνειο. Κάπου στο τέλος της Κολοκοτρώνη με Κανθαρου φαίνεται να είναι το κτίριο που βλέπουμε. Αν και εγώ ήμουν αγέννητος τότε..

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας