Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 69 από 69

Θέμα: Romantica [Mansour, El Amir Saud, Fort Townshend]

  1. #61

    Προεπιλογή

    Το Τζανειο ειναι αριστερα οπως ανεβαινει η Σαχτουρη .Η Αφεντουλη που οδηγει στην εισοδο του Τζανειου ειναι σχεδον παραλληλη με την Σαχτουρη στα αριστερα σε αυτο το υψος .
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο προσανατολισμος των κτιριων .Δεν μου ταιριαζει και για αυτο κρατω επιφυλαξη .Απο την αλλη δεν νομιζω να υπηρχαν τοτε μεγαλα κτιρια εκει . Σαν να θυμαμαι ελαχιστες κατοικιες με κεραμυδια .
    Οσον αφορα το αν τοτε φαινοταν το Νοσοκομειο απο το λιμανι , δεν μπορουμε να κανουμε εκτιμηση . Ενα επειδη ξεγελαει πολυ το τοπιο απο τοτε που δεν υπηρχαν μεγαλα κτιρια και δευτερο η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη απο καποιο υψος πανω απο το βαπορι .
    πιστευω αμεσα θα λυθει ο προβληματισμος μας . Θα στειλω την φωτο σε ξαδελφο μου που ζει απο τοτε που γεννηθηκε στη Χατζηκυριακου και ειναι 70ρης .

    Το κυριως θεμα ομως ειναι το ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ και πιστευω ο φιλος μας Ellinis
    να μας επιτρεπει και αλλες αναρτησεις με φωτογραφιες απο την συλλογη που μας υπεδειξε .Administrator

  2. #62

    Προεπιλογή

    Σου εύχομαι ειλικρινά φίλε μου, να λυθεί ο προβληματισμός σου. Προσωπικά δεν έχω κανέναν προβληματισμό, μιας και σε αυτές τις γειτονιές (Πασαλιμάνι, Άγιο Νικόλαο, Σαχτούρη, Βρυώνη κλπ. κλπ.) μεγάλωσα και έζησα μέχρι τα τριάντα μου χρόνια.

  3. #63

    Προεπιλογή ROMANTICA

    IMG_0024.JPGIMG_0037.JPGΑλλες δυο εγχρωμες φωτο στο ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ το 1962 απο την συλλογη που μας υπεδειξε ο φιλος Ellinis .Ισως καποιος γνωριζει και το αλλο βαπορι που φαινεται .

  4. #64
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΑΚΡΌΠΟΛΙΣ των Τυπαλδων είναι

  5. #65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου εύχομαι ειλικρινά φίλε μου, να λυθεί ο προβληματισμός σου. Προσωπικά δεν έχω κανέναν προβληματισμό, μιας και σε αυτές τις γειτονιές (Πασαλιμάνι, Άγιο Νικόλαο, Σαχτούρη, Βρυώνη κλπ. κλπ.) μεγάλωσα και έζησα μέχρι τα τριάντα μου χρόνια.
    IMG_0034.JPG
    Σε καλη οθονη που ειδα ξανα τα κτιρια ειναι πολυ κοντα και δεν εχουν σχεση με το ΤΖΑΝΕΙΟ .Απο περιεργεια θα προσπαθησω μηπως εντοπισω πια κτιρια ειναι αυτα .

  6. #66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΚΡΌΠΟΛΙΣ των Τυπαλδων είναι
    Νομιζω θα αξιζε να μπει ο φωτο σε τυχον αφιερωμα του ''ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ''

  7. #67
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΚΡΌΠΟΛΙΣ των Τυπαλδων είναι
    Κ πίσω τα δεμένα ή επισκευαζόμενα στου Ξαβέρη.

  8. #68

    Προεπιλογή ROMANTICA

    IMG_0029.JPG
    Να βαλω και αυτον τον προβληματισμο .
    Η φωτο ειναι απο την γνωστη συλλογη με το ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ το 1962 . Μηπως οι δυο καπεταναιοι της φωτογραφιας ειναι οι αδελφοι ΚΩΣΤΑΣ και ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΟΓΙΑ ?
    Ο πατερας ηταν ναυτης τοτε και μου ελεγε οτι και οι δυο ησαν στο ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ πριν πανε στα γραφεια . Ειχε πολυ καλη σχεση κυριως με τον μικροτερο καπτα ΣΤΕΦΑΝΟ ολα τα χρονια ( ησαν και κοντα στην ηλικια) . Θυμαμαι που μου ειχε πει οτι τα δυο αδελφια δεν εμοιαζαν καθολου . Ο καπτα Στεφανος ηταν ψηλος και αδυνατος το οποιο μου επιβεβαιωσε και ξαδελφος μου , χωρις ομως να τον αναγνωριζει στην φωτο . (τον ειχε γνωρισει αργοτερα σε μεγαλυτερη ηλικια ).
    Μηπως καποιος φιλος γνωριζει κατι ?

  9. #69
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Bergen op Zoom - Netherlands
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή Romantica / CHANDRIS CRUISES 1965

    Here a brochure about ROMANTICA from 1965:

    Romantica 1965 a.jpg Romantica 1965 b.jpg Romantica 1965 c.jpg Romantica 1965 d.jpg Romantica 1965 e.jpg

    source ebay international
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    as a child:
    "Australis" 1970 ~ "Ellinis" 1971 ~ "Irpinia" 1976
    as an adult:
    "Mikhail Lermontov" 1979 ~ "Maxim Gorkij" 1981 ~ "IvanFranko" 1985 ~ "Fedor Shalyapin" 1986 ~
    "Stefan Batory" 1987 ~ "Italia Prima" 1995 ~ "Astra II" 1995 ~ "Costa Playa" 1996 ~
    "Splendour of the Seas" 1997 ~ "Costa Tropicale" 2004 ~ "Color Magic" 2007 ~ "MSC Fantasia" 2020 ~
    "MSC Musica 2022"
    & numerous Cruise Ferries in UK and Scandinavian Waters

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας