Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 91

Θέμα: Φωτο άγνωστων προπολεμικών πλοίων [Photos of unknown pre-ww2 passenger ships]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aγαπητέ Νίκο, το πλοίο στη Θεσσαλονίκη είναι φορτηγό.

    Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση είναι το υπερωκεάνειο στην τρίτη φωτο. Πρόκειται για το George Washington με τα χρώματα της United States Lines. Ένα σκαρί 220 μέτρων που ναυπηγήθηκε το 1909 με αυτό το όνομα για τη North German Lloyd. Κατά τον 1ο παγκόσμιο πόλεμο κατασχέθηκε από τις ΗΠΑ και παρέμεινε στην ιδιοκτησία τους και μετά το τέλος του πολέμου.
    Το 1921 πέρασε στα χέρια της United States Lines και ταξίδευε μεταξύ Βρέμης και Νέας Υόρκης. Το 1931 -με την οικονομική κρίση- παροπλίστηκε και επανενεργοποιήθηκε για τις ανάγκες του πολέμου το 1940.
    Επέζησε για να παροπλοστεί το 1947 και να καταστραφεί απο πυρκαγιά το 1951. Κατόπιν διαλύθηκε.

    Την εντύπωση μου την έκανε το οτι βρέθηκε στο Αιγαίο. Ίσως να ήταν σε κάποια κρουαζιέρα μιας και η USL δεν έκανε τακτικούς πλόες στην Μεσόγειο. Το μικρότερο επιβατηγό μπροστά του δεν κατάφερα να το αναγνωρίσω.

    Αναρωτιέμαι ποιό είναι το λιμάνι με τον "κουρμπαριστό" λιμενοβραχίονα...
    ειμαι ο Τασος και ειμαι συλεκτης παλιάς φωτογραφίας το πλοίο ειναι αυτο αλλα το λιμάνι ειναι Κέρκυρα εξω απο το νισάκι Βίδο

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Tάσο, καλως ήρθες στο φόρουμ και ευχαριστούμε για την επιβεβαίωση!

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από taasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι ο Τασος και ειμαι συλεκτης παλιάς φωτογραφίας το πλοίο ειναι αυτο αλλα το λιμάνι ειναι Κέρκυρα εξω απο το νισάκι Βίδο
    Thank you very much! I am glad we identified the port. N

  4. #14

    Προεπιλογή Mystery ship

    Does anyone know this ship? I was told it was the old Ellinis but I am not sure now... It is too big to be Ellinis of Lakoniki Line
    Old Greek ship.jpg

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Can anyone identify this ship running the Piraeus-Aegina route?

    This 1925 picture is from:
    Athinai kai Attiki: Odigos taxidiotou, page 111, Ekd. Oikos Eleutheroudakis, Athinai, 1926

    Piraeus-Aegina 1925.JPG
    This one has been identified now! It is the Hydra of Leoussis

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    ¶λλο ένα άγνωστο προπολεμικό σκαρί, με χαρακτηριστική πλώρη clipper, αρόδου στη Σκιάθο. Δεν ξέρω αν ήταν ακτοπλοϊκό, αλλά οι μουσαμάδες-σκίαστρα μπροστά από τη γέφυρα του, σε τέτοιο με οδηγούν.

    unknown skiathos4.jpg

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶λλο ένα άγνωστο προπολεμικό σκαρί, με χαρακτηριστική πλώρη clipper, αρόδου στη Σκιάθο. Δεν ξέρω αν ήταν ακτοπλοϊκό, αλλά οι μουσαμάδες-σκίαστρα μπροστά από τη γέφυρα του, σε τέτοιο με οδηγούν.

    unknown skiathos4.jpg
    Ellinis

    Based on the yacht-type bow, the placement of the funnel and its color/insignia I have one guess: Theotokos/Kea But she did not go to Sporades...

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶λλο ένα άγνωστο προπολεμικό σκαρί, με χαρακτηριστική πλώρη clipper, αρόδου στη Σκιάθο. Δεν ξέρω αν ήταν ακτοπλοϊκό, αλλά οι μουσαμάδες-σκίαστρα μπροστά από τη γέφυρα του, σε τέτοιο με οδηγούν.

    unknown skiathos4.jpg
    What do you think? This is Kea or Theotokos below

    Kea.jpg

    Special thread here.

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το πλοίο της Σκιάθου έχει κάποια κοινά σημεία με το ΚΕΑ/ΘΕΟΤΟΚΟΣ, ωστόσο μου φαίνεται πιο "μακρόστενο"...

  10. #20

    Προεπιλογή Unknown Kerkyra

    Friends

    I found this photo of a certain Kerkyra from World War I on E-bay. Does anyone know if this was a passenger ship in Greece? Here the ship is in Germany

    Kerkyra.jpg

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας