Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 165

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Σύρου [Historic photos of Syros]

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Προεπιλογή Ιστορικές φωτο της Σύρου [Historic photos of Syros]

    Και μία από τη Σύρο αφιερωμένη στο Leo,
    suros.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Ευχαρσιτώ

    Εδώ θα τα πούμε όλα...
    Πρώτα απ΄ολα σ ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την αφιέρωση. Θέλω να σας πώ ακόμη ότι την ντάνα με τα παροπλισμένα κυριώς liberties, τη θυμάμαι, όταν είμουν παιδί, και κατεβαίναμε στη χώρα (Ερμούπολη), μια φορά στο τόσο. Ήταν τότε καταθλιπτική εικόνα... δεν ξέρω γιατί μου έχει μείνει αυτό.
    Αυτό που είναι όμως πολύ σημαντικό να ακούστε είναι ότι η πλωτή δεξαμενή που βλέπετε στην φωτογραφία ήρθε στην Σύρο την ημέρα που γεννήθηκα, μάλιστα και την ίδια ώρα 15.30 ημέρα Τρίτη (αυτό δεν το θυμάμαι μου το είπανε αργότερα )

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα τα πούμε όλα...
    Πρώτα απ΄ολα σ ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την αφιέρωση. Θέλω να σας πώ ακόμη ότι την ντάνα με τα παροπλισμένα κυριώς liberties, τη θυμάμαι, όταν είμουν παιδί, και κατεβαίναμε στη χώρα (Ερμούπολη), μια φορά στο τόσο. Ήταν τότε καταθλιπτική εικόνα... δεν ξέρω γιατί μου έχει μείνει αυτό.
    Αυτό που είναι όμως πολύ σημαντικό να ακούστε είναι ότι η πλωτή δεξαμενή που βλέπετε στην φωτογραφία ήρθε στην Σύρο την ημέρα που γεννήθηκα, μάλιστα και την ίδια ώρα 15.30 ημέρα Τρίτη (αυτό δεν το θυμάμαι μου το είπανε αργότερα )
    Αυτά τα λίμπερτυ μου τράβηξαν το βλέμμα και είπα να την ανεβάσω. Δυστυχώς δεν είναι όπως νόμιζα δεμένα για επισκευή αλλά όπως είπες παροπλισμένα και υποθέτω για κανιβαλισμό ανταλλακτικών μαι και δεν υπήρχαν ανταλλακτικά για αυτά που έπλεαν ακόμα (έπλεαν νομίζω μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '60 λίμπερτυ).
    Φοβερή σύμπτωση με την πλωτή δεξαμενή.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Μηλος 1953

    Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)

    Melos 1953.JPG

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηλος 1953

    Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)

    Melos 1953.JPG
    Την Ερμούπολη βλέπουμε...

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από johny1940 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την Ερμούπολη βλέπουμε...
    Άργησες βέβαια κατά 6 χρόνια και 3 μήνες ή 75 μήνες άλλα πάλι καλά από το τίποτε.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Σύρος τότε που το λιμάνι έσφυζε από ζωή

    Syros_1.jpg

    http://www.greekshippingmiracle.org/...tory/1953.html

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας