Σελίδα 14 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 131 έως 140 από 165

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Σύρου [Historic photos of Syros]

  1. #131
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβερή φωτογραφία, απίθανο εύρημα από Τσεχική ιστοσελίδα, μας δείχνει στο λιμάνι της πρύμες των πλοίων ΧΕΛΑΤΡΟΣ της Ατμοπλοΐας Κάσου, το ΘΕΜΩΝΗ, σε πρώτο πλάνο ακόμη ερευνώ πιο βαπόρι μπορεί να είναι. Χρονολογία δεν αναφέρετε, ίσως όμως μεταξύ τέλη του 60' αρχές του 70. Θα χαρώ να προστεθούν περισσότερες πληροφορίες από τους φίλους του Φόρουμ.

    Συνημμένο Αρχείο 198811
    πηγή: t-antik.com
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΧΕΛΑΤΡΟΣ το ανέβασε ο φίλος maiandros χθες.ΘΕΜΩΝΗ κ ΧΑΔΙΩΤΗΣ,το τρίτο που ψάχνεις,είχαν χτιστεί δεκαετία 30. Μάλλον δεκαετία 50 είναι η φωτό.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι την είδα την φωτογραφία του φίλου maiandros. Γνωρίζεται αν είναι από την εποχή της κρίσης της Ελληνικής Εμπορικής ναυτιλίας που κράτησε μέχρι το 1952 αν δεν κανω λάθος. Σας Ευχαριστώ πολύ για τις σημαντικές πληροφορίες.
    Τα συγκεκριμένα είναι τα λίμπερτυ ΧΕΛΑΤΡΟΣ (Νηολόγιο Σύρου 305), ΘΕΜΩΝΗ (Νηολόγιο Σύρου 308) και ΧΑΔΙΩΤΗΣ (Νηολόγιο Σύρου 304). Ατμοπλοΐα Κάσσου - Πνευματικός/Ρεθύμνης-Γιανναγας (η ΠΡΓ όπως τη λέγανε). Ενεργά στην εταιρεία από το 1947 ως το 1961 τα 2 πρώτα και από το 1947 έως το 1965 το τρίτο.

  2. #132
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι την είδα την φωτογραφία του φίλου maiandros. Γνωρίζεται αν είναι από την εποχή της κρίσης της Ελληνικής Εμπορικής ναυτιλίας που κράτησε μέχρι το 1952 αν δεν κανω λάθος. Σας Ευχαριστώ πολύ για τις σημαντικές πληροφορίες.
    Η ναυτιλία είχε πολλές φορές τα πάνω της κ τα κάτω της.Γιά 1952 δεν γνωρίζω.Τα αμέσως μεταπολεμικά χρόνια κ λόγω του πολέμου της Κορέας 'ολα δούλευαν γιατί υπήρχαν ανάγκες. Γύρω στο 1959 υπήρχε μεγάλη κρίση.

  3. #133
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Σκαλίζοντας τους σκληρούς δίσκους μου, έπεσα σε αυτήν την φωτογραφία. Έχει ενδιαφέρον! Διευκρινίζω ότι δεν μου ανήκει,και δεν μπορώ να προσθέσω στοιχεία φωτογράφου η την πηγή, καθώς δεν θυμάμαι κ πανε χρόνια από τότε. Με όλο το ζουμ δεν κατάφερα να διακρίνω τα ονόματα των πλοίων. Άλλη εποχή...τι ωραια βαπόρια! Δυστυχώς δεν τα πρόλαβα άργησα πολύ.

    Συρος.jpg

  4. #134
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκαλίζοντας τους σκληρούς δίσκους μου, έπεσα σε αυτήν την φωτογραφία. Έχει ενδιαφέρον! Διευκρινίζω ότι δεν μου ανήκει,και δεν μπορώ να προσθέσω στοιχεία φωτογράφου η την πηγή, καθώς δεν θυμάμαι κ πανε χρόνια από τότε. Με όλο το ζουμ δεν κατάφερα να διακρίνω τα ονόματα των πλοίων. Άλλη εποχή...τι ωραια βαπόρια! Δυστυχώς δεν τα πρόλαβα άργησα πολύ.

    Συρος.jpg
    Tι καλούδι είναι αυτό; Να ήταν σε μεγαλύτερη ανάλυση...Το 2ο από δεξιά φαίνεται να λέει ΑGIOS SPIRIDON.Αν μπορούσε κάποιος φίλος να βοηθήσει...
    Υποθέτω δεμένα σε κάποια κρίση.Ευτυχώς εγώ πρόλαβα αυτή την εποχή!

  5. #135
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι καλούδι είναι αυτό; Να ήταν σε μεγαλύτερη ανάλυση...Το 2ο από δεξιά φαίνεται να λέει ΑGIOS SPIRIDON.Αν μπορούσε κάποιος φίλος να βοηθήσει...
    Υποθέτω δεμένα σε κάποια κρίση.Ευτυχώς εγώ πρόλαβα αυτή την εποχή!
    φίλε μας το έχεις περιγράψει το ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ εδώ. Εμένα μου αρέσει το γκρι δεξιά, κλασσικό σουλούπι...

  6. #136
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μας το έχεις περιγράψει το ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ εδώ. Εμένα μου αρέσει το γκρι δεξιά, κλασσικό σουλούπι...
    Σωστά κ τα άλλα 2 μαύρα μοιάζουν να είναι της ίδιας πλοιοκτησίας.Όλα είναι ωραία κ ευτυχείς εκείνοι που τα πρόλαβαν. Καμία αναγνώριση στα άλλα 2 ονόματα;;;

  7. #137
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά κ τα άλλα 2 μαύρα μοιάζουν να είναι της ίδιας πλοιοκτησίας.Όλα είναι ωραία κ ευτυχείς εκείνοι που τα πρόλαβαν. Καμία αναγνώριση στα άλλα 2 ονόματα;;;
    Μετά από προσωπική έρευνα το δεύτερο βαπόρι από αριστερά είναι το VASILIOS R πλοιοκτήτες Ρεθύμνης Κουλουκουντης. Ναυπήγηση austin & pickersgill, sunderland Αγγλία 1962. Το 1977 μετονομάστηκε σε ILIOS συμφερόντων Βενιαμη, και το 1983 σε ANGELIKI S. Το 1987 πήγε για διάλυση στην Κίνα. Είμαι σε καλό δρόμο να ανακαλύψω και το γκρί βαπόρι από δεξιά.

  8. #138
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από προσωπική έρευνα το δεύτερο βαπόρι από αριστερά είναι το VASILIOS R πλοιοκτήτες Ρεθύμνης Κουλουκουντης. Ναυπήγηση austin & pickersgill, sunderland Αγγλία 1962. Το 1977 μετονομάστηκε σε ILIOS συμφερόντων Βενιαμη, και το 1983 σε ANGELIKI S. Το 1987 πήγε για διάλυση στην Κίνα. Είμαι σε καλό δρόμο να ανακαλύψω και το γκρί βαπόρι από δεξιά.
    Γνωστό βαπόρι 16167 dwt,μπορούσε να πιάσει 20 κ.! Ως ΑΓΓΕΛΙΚΗ Σ πέρασε σε άλλο Χιώτη τον Παλιό.Διαλύθηκε στο Ταϊβάν.

  9. #139
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Από παλαιό έντυπο του Ναυπηγείου. Εποχή Γουλανδρή, πίσω από το αμαξάκι βλέπουμε στην μεγάλη δεξαμενή το φορτηγό LINDOS νηολόγιο Άνδρου πλοιοκτησίας N.J.Goulandris κ μερικά στοιχεία για το πλοίο. Ναυπηγήθηκε το 1962 Osaka Ιαπωνία 15806 dwt. To 1983 υπήρχε και ως STILIANOS S, διάλυση 1985 Ινδία ως ΟCEAN SEER

    λινδος νεωριον.jpg

  10. #140
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από παλαιό έντυπο του Ναυπηγείου. Εποχή Γουλανδρή, πίσω από το αμαξάκι βλέπουμε στην μεγάλη δεξαμενή το φορτηγό LINDOS νηολόγιο Άνδρου πλοιοκτησίας N.J.Goulandris κ μερικά στοιχεία για το πλοίο. Ναυπηγήθηκε το 1962 Osaka Ιαπωνία 15806 dwt. To 1983 υπήρχε και ως STILIANOS S, διάλυση 1985 Ινδία ως ΟCEAN SEER

    λινδος νεωριον.jpg
    To αμαξάκι νομίζω είναι ηλεκτροκίνητο κ είναι από αυτά που έβγαλε το ναυπηγείο δεκαετία 70; έχοντας αγοράσει το αγγλικό εργοστάσιο Εnfield.Xρυσές εποχές γιά την ελληνική βιομηχανία!
    ΛΙΝΔΟΣ της παραδοσιακής Ανδριακής!
    Πολύ μ'αρέσουν αυτά τα ιστορικά φίλε μου!

Σελίδα 14 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας