Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 165

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Σύρου [Historic photos of Syros]

  1. #1

    Προεπιλογή Ιστορικές φωτο της Σύρου [Historic photos of Syros]

    Και μία από τη Σύρο αφιερωμένη στο Leo,
    suros.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Ευχαρσιτώ

    Εδώ θα τα πούμε όλα...
    Πρώτα απ΄ολα σ ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την αφιέρωση. Θέλω να σας πώ ακόμη ότι την ντάνα με τα παροπλισμένα κυριώς liberties, τη θυμάμαι, όταν είμουν παιδί, και κατεβαίναμε στη χώρα (Ερμούπολη), μια φορά στο τόσο. Ήταν τότε καταθλιπτική εικόνα... δεν ξέρω γιατί μου έχει μείνει αυτό.
    Αυτό που είναι όμως πολύ σημαντικό να ακούστε είναι ότι η πλωτή δεξαμενή που βλέπετε στην φωτογραφία ήρθε στην Σύρο την ημέρα που γεννήθηκα, μάλιστα και την ίδια ώρα 15.30 ημέρα Τρίτη (αυτό δεν το θυμάμαι μου το είπανε αργότερα )

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα τα πούμε όλα...
    Πρώτα απ΄ολα σ ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την αφιέρωση. Θέλω να σας πώ ακόμη ότι την ντάνα με τα παροπλισμένα κυριώς liberties, τη θυμάμαι, όταν είμουν παιδί, και κατεβαίναμε στη χώρα (Ερμούπολη), μια φορά στο τόσο. Ήταν τότε καταθλιπτική εικόνα... δεν ξέρω γιατί μου έχει μείνει αυτό.
    Αυτό που είναι όμως πολύ σημαντικό να ακούστε είναι ότι η πλωτή δεξαμενή που βλέπετε στην φωτογραφία ήρθε στην Σύρο την ημέρα που γεννήθηκα, μάλιστα και την ίδια ώρα 15.30 ημέρα Τρίτη (αυτό δεν το θυμάμαι μου το είπανε αργότερα )
    Αυτά τα λίμπερτυ μου τράβηξαν το βλέμμα και είπα να την ανεβάσω. Δυστυχώς δεν είναι όπως νόμιζα δεμένα για επισκευή αλλά όπως είπες παροπλισμένα και υποθέτω για κανιβαλισμό ανταλλακτικών μαι και δεν υπήρχαν ανταλλακτικά για αυτά που έπλεαν ακόμα (έπλεαν νομίζω μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '60 λίμπερτυ).
    Φοβερή σύμπτωση με την πλωτή δεξαμενή.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Στην Σύρα κατέπλευσα την Μεγάλη Παρασκευή 3 Μαΐου 2002 για να περάσε τις γιορτές του Πάσχα εκεί έτυχε να συναντήσω και δύο αδέλφια περαστικά και αυτά πριν κατηφορίσουν για μέρη μακρυνά.
    Το απόγευμα συνάντησα στο λιμάνι το ένα από τα δύο αδέλφια το SUPERFAST IV.
    Την επομένη μέρα Μεγάλο Σάββατο το πρωί πήγα να το φωτογραφίσω

    SUPERFAST IV a.jpg

    Εκείνη την στιγμή βλέπω να καταπλέει και το δεύτερο αδελφάκι το SUPERFAST III και να αράζει και αυτό

    SUPERFAST III a.jpg

    SUPERFAST III b.jpg

    SUPERFAST III IV.jpg

    και το απόγευμα το φωτογράφισα στην θέση του

    SUPERFAST III c.jpg

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σάββατο 1η Ιουνίου 2002 επιστρέφω στην Σύρα να δω πως πάνε τα αδέλφια. Εδώ τώρα νέα ονόματα και σινιάλα.
    Το SPIRIT OF TASMANIA I πρώην πλέον SUPERFAST III σχεδόν έτοιμο

    SPIRIT OF TASMANIA I a.jpg

    ενώ το SPIRIT OF TASMANIA II πρώην πλέον SUPERFAST IV βρίσκεται στην πλωτή δεξαμενή

    SPIRIT OF TASMANIA II a.jpg

    SPIRIT OF TASMANIA II b.jpg

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σάββατο 8 Ιουνίου επιστρέφω ξανά στην Σύρα για να δώ πια για τελευταία φορά τα δύο αδέλφια έτοιμα για το μακρύ ταξίδι.

    SPIRIT OF TASMANIA I

    SPIRIT OF TASMANIA I b.jpg

    SPIRIT OF TASMANIA II

    SPIRIT OF TASMANIA II c.jpg

    SPIRIT OF TASMANIA II d.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    '' Έσπερε '' είσαι καταπληκτικός.Σε ευχαριστούμε.

  8. #8

    Προεπιλογή

    εσπερε ή οποιος γνωριζει.γιατι το spirit of tasmania ειναι βαμμενο μαυρο στην μια φωτο και την επομενη βδομαδα ξανα κοκκινο??

    περα απο αυτο σε ευχαριστουμε για το καρε καρε της αλλαγης και τις υπεροχες οπως παντα φωτο

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Μαλλον κατι παιζει με το φως του ηλιου. Δεν το βλεπω μαυρο και μετα κοκκινο. Συνεχεια κοκκινο το βλεπω.
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσπερε ή οποιος γνωριζει.γιατι το spirit of tasmania ειναι βαμμενο μαυρο στην μια φωτο και την επομενη βδομαδα ξανα κοκκινο??

    περα απο αυτο σε ευχαριστουμε για το καρε καρε της αλλαγης και τις υπεροχες οπως παντα φωτο
    Αγαπητέ Συλβέστρο, το πλοίο δεν βάφτηκε ποτέ μαύρο, αυτό που εσύ βλέπεις είναι αποτέλεσμα του ότι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη καταμεσήμερο με αποτέλεσμα να είναι σκιασμένο το πλοίο. Είδες τι τραβούσαμε τότε με τις αναλογικές μηχανές; Ενώ σήμερα με τις ψηφιακές δεν συμβαίνουν αυτά.

Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας