Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 141 έως 150 από 165

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Σύρου [Historic photos of Syros]

  1. #141
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκαλίζοντας τους σκληρούς δίσκους μου, έπεσα σε αυτήν την φωτογραφία. Έχει ενδιαφέρον! Διευκρινίζω ότι δεν μου ανήκει,και δεν μπορώ να προσθέσω στοιχεία φωτογράφου η την πηγή, καθώς δεν θυμάμαι κ πανε χρόνια από τότε. Με όλο το ζουμ δεν κατάφερα να διακρίνω τα ονόματα των πλοίων. Άλλη εποχή...τι ωραια βαπόρια! Δυστυχώς δεν τα πρόλαβα άργησα πολύ.

    Συνημμένο Αρχείο 199060
    Αριστερά της φωτογραφίας, η μισή πλώρη πού διακρίνεται είναι το ΜARIGO R του Ρεθύμνη κι αυτό. Κατασκευής 1969. Το 1979 πέρασε στην Οικογένεια Φαφαλιού σαν CAPETAN LUKIS, και το 1985 μετονομάστηκε σε PEGASUS (Palmyra Tsiris Lines) Το 1993 πήγε για διάλυση στο Πακιστάν.

  2. #142
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αριστερά της φωτογραφίας, η μισή πλώρη πού διακρίνεται είναι το ΜARIGO R του Ρεθύμνη κι αυτό. Κατασκευής 1969. Το 1979 πέρασε στην Οικογένεια Φαφαλιού σαν CAPETAN LUKIS, και το 1985 μετονομάστηκε σε PEGASUS (Palmyra Tsiris Lines) Το 1993 πήγε για διάλυση στο Πακιστάν.
    Ευχαριστώ φίλε, τα έχω παρουσιάσει εδώ μέσα ωραία βαπόρια κ μερακλίδικα βαμένα.Ο Τσίρης ήταν ελληνολιβανέζος που έβγαζε αρχαία ονόματα.Το γκρι το πριτσινωτό ποιό είναι;

  3. #143
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε, τα έχω παρουσιάσει εδώ μέσα ωραία βαπόρια κ μερακλίδικα βαμένα.Ο Τσίρης ήταν ελληνολιβανέζος που έβγαζε αρχαία ονόματα.Το γκρι το πριτσινωτό ποιό είναι;
    Για το γκρι βαπόρι ειμαι ακόμη προς αναζήτηση, με δυσκολεύει.Γνωστούς μου Συνταξιούχους Ναυτικούς που δουλεύανε στα βαπόρια του Ρεθυμνη κ τους ρώτησα, δεν το θυμούνται καλα. Ενας μάλιστα μου είπε οτι μπορεί να είναι ξένων συμφερόντων κ να ήταν περαστικό για σύντομη επισκευή.

  4. #144
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γκρι το πριτσινωτό ποιό είναι;
    Βρέθηκε το βαπόρι. Ηρθε σήμερα στη δουλειά γνωστός μου συνταξιούχους Ναυτικός κ μου είπα ότι είναι το EKALI. Μερικά στοιχεία που βρήκα στο shipspotting.

    The 1952 Nantes built EKALI, owned by Simbouras Brothers and managed by Syros Shipping Co. (L.M.Valmas & Son)
    EX - TORIMA - 58 (Cie. de Transports Oceaniques)
    EX - LORIMA - 64 (Cie. Maritime des Chargeurs Reunis)
    EX - LEIV VIKING - 66 NOPAL LAKE - 68
    Later: 1973 GREAT LUCK (John Politis, Piraeus)
    GREAT LUCK was wrecked on 28.10.74 five miles south of Elbe 1 Light-vessel during a voyage from Rostock to Tripoli, Lebanon, with a cargo of steel bars, refloated on 17.11.74 and towed to Hamburg for breaking.
    Τα στοιχεία πάρθηκαν απο τον Malcolm Cranfield απο το Shipspotting.

  5. #145
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρέθηκε το βαπόρι. Ηρθε σήμερα στη δουλειά γνωστός μου συνταξιούχους Ναυτικός κ μου είπα ότι είναι το EKALI. Μερικά στοιχεία που βρήκα στο shipspotting.

    The 1952 Nantes built EKALI, owned by Simbouras Brothers and managed by Syros Shipping Co. (L.M.Valmas & Son)
    EX - TORIMA - 58 (Cie. de Transports Oceaniques)
    EX - LORIMA - 64 (Cie. Maritime des Chargeurs Reunis)
    EX - LEIV VIKING - 66 NOPAL LAKE - 68
    Later: 1973 GREAT LUCK (John Politis, Piraeus)
    GREAT LUCK was wrecked on 28.10.74 five miles south of Elbe 1 Light-vessel during a voyage from Rostock to Tripoli, Lebanon, with a cargo of steel bars, refloated on 17.11.74 and towed to Hamburg for breaking.
    Τα στοιχεία πάρθηκαν απο τον Malcolm Cranfield απο το Shipspotting.
    Oπότε λύθηκε το μυστήριο.Η οικογένεια Σύμπουρα είναι Ανδριώτες.

  6. #146
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία του γνωστού φωτογράφου Robert McCabe που κυκλοφορεί ευρέως σε ομάδες που αφορούν την Σύρο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Facebook)
    μας δείχνει το Liberty ΕΛΛΗΣΠΟΝTΟΣ (HELLESPONT) του Χανδρή σε επισκευή στο λιμάνι. Λιγοστές πληροφορίες που βρήκα είναι τα ονόματα του πλοίου στην καριέρα του LILLIBET, CAVOPLATANOS,WYE VALLEY, FINNAMORE HILL, SAM FREEDOM. Τίποτε άλλο.. Χαρακτηριστικό μάλιστα της εικόνας, οι εργάτες που ματσακονιζουν και περνούν τα χρώματα προεργασίας.
    Φωτογραφία Robert McCabe

    HELLESPONT SYROS PORT.jpg

  7. #147
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτογραφία του γνωστού φωτογράφου Robert McCabe που κυκλοφορεί ευρέως σε ομάδες που αφορούν την Σύρο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Facebook)
    μας δείχνει το Liberty ΕΛΛΗΣΠΟΝTΟΣ (HELLESPONT) του Χανδρή σε επισκευή στο λιμάνι. Λιγοστές πληροφορίες που βρήκα είναι τα ονόματα του πλοίου στην καριέρα του LILLIBET, CAVOPLATANOS,WYE VALLEY, FINNAMORE HILL, SAM FREEDOM. Τίποτε άλλο.. Χαρακτηριστικό μάλιστα της εικόνας, οι εργάτες που ματσακονιζουν και περνούν τα χρώματα προεργασίας.
    Φωτογραφία Robert McCabe

    HELLESPONT SYROS PORT.jpg
    Πρέπει να είχε περάσει από Σκανδιναβούς.Η ξύλινη γέφυρα,η κλίση πάνω πάνω στο φουγάρο...

  8. #148
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Μερικές φωτογραφίες που διάλεξα βιαστικά από αρχεία που συλλέγω χρόνια για το νησί. Σας τις παρουσιάζω με τις ευχές για καλή ανάσταση σε όλους με υγεία, φώς, και κουράγια για το αύριο.

    SYROS 2.jpg SYROS 1.jpg SYROS 3.jpg
    Πανελλήνιοι αγώνες κωπηλασίας 1958, στο βάθος παροπλισμένα πλοία λόγο της κρίσης.
    Το λιμπερτυ ΣΥΡΟΣ
    Ο πρώτος πλωτός γερανός του Ναυπηγείου ΑΙΑΝΤΑΣ μπροστά από τα βαπόρια που κουβεντιάζαμε παραπάνω.(αρχείο Νεωριον)

  9. #149
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Και πισω απο τον γερανό τα ίδια φορτηγά που είχαμε δει πριν λίγα ποστ, το ΜΑΡΙΓΩ Ρ. και το ΕΚΑΛΗ

  10. #150
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φωτογραφίες που διάλεξα βιαστικά από αρχεία που συλλέγω χρόνια για το νησί. Σας τις παρουσιάζω με τις ευχές για καλή ανάσταση σε όλους με υγεία, φώς, και κουράγια για το αύριο.

    SYROS 2.jpg SYROS 1.jpg SYROS 3.jpg
    Πανελλήνιοι αγώνες κωπηλασίας 1958, στο βάθος παροπλισμένα πλοία λόγο της κρίσης.
    Το λιμπερτυ ΣΥΡΟΣ
    Ο πρώτος πλωτόΥΡΟΣς γερανός του Ναυπηγείου ΑΙΑΝΤΑΣ μπροστά από τα βαπόρια που κουβεντιάζαμε παραπάνω.(αρχείο Νεωριον)
    To ΣΥΡΟΣ ήταν τύπου "Οcean",oυσιαστικά πρόγονος των Liberty.Ως SIRAM ανήκε στον Μ.Α.Εμπειρίκο.Γνωρίζουμε κάτι γιά τον πλοιοκτήτη Κρυστάλλη;;

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας