Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 165

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Σύρου [Historic photos of Syros]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Το Ασπρο ειναι το Κυκλαδες.

  2. #32
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ, και εμένα στο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ πήγε το μυαλό μου. Βέβαια υπήρχε και το ΚΑΛΥΜΝΟΣ που ήταν μαύρο αλλά δεν θυμάμαι να έπιανε Σύρο ποτέ.

  3. #33

    Προεπιλογή Ταξιδι στην Συρο με το Νικολαος Τογιας: 25 Ιουλιου 1926

    ξιδι στην Παρο με το Νικολαος Τογιας: 25 Ιουλιου 1926

    Παρακαλω διαβαστε την περιγραφη ταξιδιου στην Συρο, Τηνο, Παρο, Ναξο, Ιο, Οια, Θηρα και Φολεγανδρο με το μεγαλοπρεπες, πρωην Αγγλικο, πλοιο Νικολαος Τογιας. Η περιγραφη ειναι γλαφυρη και σε κανει να εχεις την αισθηση οτι ταξιδευεις μαζι τους (μην ξεχνατε αυτο το αρθρο ειναι προ 83 ετων) ...
    http://www.nautilia.gr/forum/showpos...95&postcount=9
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 25-09-2009 στις 14:31

  4. #34

    Προεπιλογή

    ΑΡΙΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

  5. #35
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σε πρόσφατο ταξίδι στη Σύρο, βρήκα και την παρακάτω καρτ ποστάλ.
    Δείχνει κάποιο μοτορσιπ και νομίζω πως είναι τραβηγμένη κάπου τη δεκαετία του 50.

    Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι φίλοι που ξέρουν τη Σύρο καλύτερα...

    syros 2.jpg

  6. #36
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άσπρο μου κάνει γαι το Κυκλάδες (Εξπρές Δανάη). Το μαύρο δεν ξέρω, ένα διάστημα ερχόταν στην Σύρο το Δέσποινα σαν Ευαγγελίστρια, που ήταν σκούρο μπλέ βαμμένο. Δεν μου πάει το μυαλό κάπου.
    δεν θυμαμαι καλα αλλα νομιζω οτι δεν συναντηθηκε το Κυκλαδες με το Δέσποινα
    το Κυκλαδες νομιζω οτι ειναι κατασκευης 72-73 στο Περαμα αρα δρομολογηθηκε απο το 73 και μετα ,το Δεσποινα με το που μπηκε ο Απολλωνας (68 δεν πολυταξίδεψε Συρο εκανε κατι περίεργα δρομολογια και μετα πηγε στα Αμπελακια οπου και μας τελειωσε (το ειχα δει το καλοκαιρι του 77 μπαταρισμενο) μηπως ειναι το Οια αυτο που ηταν πριν το πρωτο Ναιας με την ξυλινη γεφυρα
    Γιατι το Οια εκανε Συρο μαζι με τον Απολλωνα στις αρχες της δεκαετιας του 70 αρα καπου μπορει να συναντηθηκαν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roussosf : 14-10-2009 στις 16:37
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  7. #37

    Προεπιλογή

    Υποθεσαμε οτι μπορει να ειναι το Ευαγγελιστρια το μικρο πλοιο με σκουρο χρωμα που ειναι εξω απο το λιμανι, αυτα που ειναι μεσα ειναι το Κυκλαδες και το Οια.
    Το Δεσποινα αγορασθηκε απο τον Γ. Κουσουνιαδη το 1969 μετονομασθη σε Ευαγγελιστρια και το σκαρι βαφτηκε μπλε, συνυπηρξαν το Ευαγγελιστρια με το Κυκλαδες, π.χ. τον Ιουλιο του 1973 το Ευαγγελιστρια καθε Δευτερα αναχωρουσε απο Πειραια στις 10.00 για Συρο-Παρο-Ναξο-Ηρακλεια-Σχοινουσα-Κουφονησια-Καταπολα-Αιγιαλη- Δονουσα και καθε Παρασκευη στις 10.00 απο Πειραια για Συρο-Αναφη-Θηρα-Οια-Φολεγανδρο-Σικινο-Ιο-Ναξο-Παρο-Συρο.
    Το Ευαγγελιστρια απεσυρθη τον Μαρτιο του 1974.
    Το Κυκλαδες τον Ιουλιο του 1973 αναχωρουσε απο τον Πειραια καθε μερα στις 07.30 για Παροναξια, και καθε Κυριακη και Πεμπτη επιανε και την Συρο. Μπορει λοιπον καποτε να συναντηθηκαν και στην Συρο, παντως τον Ιουλιο του 1973 ταξιδευα με το Ευαγγελιστρια και εν πλω συναντηθηκαμε με το Κυκλαδες, μεταξυ Παρου και Ναξου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 15-10-2009 στις 12:56

  8. #38

    Προεπιλογή

    Η Ερμουπολις σε τρεις φωτογραφειες των αρχων του 1923, Προερχονται απο την συλλογη Πετρου Πουλιδου και βρισκεται στο περιφημο φωτογραφικο αρχειο του ΕΡΤ. Στην τριτη βλεπουμε επισκεψη του Νικολαου Πλαστηρα, αρχηγου της επαναστασεως του 1922 που ανετρεψε την κυβερνηση του Δημητριου Γουναρη και οδηγησε στην καταδικη και εκτελεση των εξη στο Γουδι

    Ermoupolis 1923.jpgErmoupolis 1923b.jpg
    Ermoupolis Plastiras.jpg

  9. #39
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ, και εμένα στο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ πήγε το μυαλό μου. Βέβαια υπήρχε και το ΚΑΛΥΜΝΟΣ που ήταν μαύρο αλλά δεν θυμάμαι να έπιανε Σύρο ποτέ.

    ΕΠΙΑΝΕ ΣΥΡΟ ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ.

  10. #40

    Προεπιλογή

    ΣΥΡΟΣ 22-05-1938
    Αφιερωμένη κυρίως στον Λεονάρδο,απο τον Λεονάρδο.
    (Στην φωτό ο πατέρας μου,οταν αρχισε ν ασχολείται με την ναυτιλία.)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg syros.jpg (411,9 KB, 94 εμφανίσεις)

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας