Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 17

Θέμα: Δίχρονος η τετράχρονος κινητήρας

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή Δίχρονος η τετράχρονος κινητήρας

    ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ...ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ...ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΗ ΄Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ...ΑΑΑ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ LAMBRO.... ΠΑΡΤΟ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ!!!

  2. #2

    Προεπιλογή

    Γιατι οχι και εξωλέμβια δίχρονη αμέσου ψεκασμού? Εvinrude E-Tec ή Mercury Optimax?

  3. Smile ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ????????

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drataurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ...ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ...ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΗ ΄Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ...ΑΑΑ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ LAMBRO.... ΠΑΡΤΟ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ!!!
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!
    ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΡΙΓΥΡΩ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ Η ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ , ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ??
    ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙΣ , ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ !

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!
    ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΡΙΓΥΡΩ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ Η ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ , ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ??
    ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙΣ , ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ !

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

    Φίλε Γιώργο...ένας λόγος που δε επέλεγα έσω-έξω βενζίνη είναι η αυξημένη κατανάλωση.Συνήθως τα πακέτα σκάφους-μηχανής είναι τέτοια, ώστε να είναι οικονομικά στην αγορά... προωθείται ένα φανταχτερό σκαφάκι με μία μηχανή που ούτε να το πλανάρει δε σκέφτεται....το κόστος αγοράς είναι μικρό και ο υποψήφιος αγοραστής δελεάζεται.μεγάλα φορτία, μικρή μηχανή,αυξημένη κατανάλωση.Δεύτερος λόγος είναι τα έξοδα συντήρησης...καμία σχέση το ένα με το άλλο.
    Εάν το φτάνεις οικονομικά αγόρασέ το πετρέλαιο...μπορεί να δώσεις λίγα ευρώ παραπάνω κατά την αγορά(τα οποία θα ξόδευες σε βενζίνη ούτως ή άλλως), αλλά δε θα σκέφτεσαι τι θα κάψεις πηγαίνοντας μία βόλτα ένα σαββατοκύριακο.Δεν είναι κρίμα να καις 1,5 και πλέον λίτρο βενζίνης στο μίλι και να καίγεσαι???Και δεν έχει σχέση το πόσο κοστίζει το λίτρο η βενζίνη και πόσο το πετρέλαιο...άλλη καύση το ένα άλλη το άλλο.
    Έχω 3 πολύ καλούς μου φίλους, που ασχολούνται με τη θάλασσα και τα σκάφη για πολλά χρόνια.Τα σκάφη τους : sea ray 25 με 150Hp βενζίνη και πόδι, sea ray 24 με 200Hp βενζίνη και πόδι, Drago με 200Hp βενζίνη και πόδι...και τα 3 αγοράστηκαν καινούρια και μέσα σε 2 χρόνια τα 2 πουλήθηκαν με το ζόρι και σε εξεφτηλιστική τιμή λόγω των κινητήρων που φορούσαν(μικρή δύναμη-αυξημένη κατανάλωση) και το 3ο όχι μόνο "πέταξε" το βενζινοκινητήρα που φορούσε, αλλά τοποθετώντας έναν πετρελαίου, τροποποίησε και το σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, ώστε αυτά να μην εξέρχονται μέσα από το πόδι, για να ελαχιστοποιήσει τις φθορές σε αυτό.
    Προσωπικά η καλύτερη λύση είναι ο άξονας, αλλά πάμε σε άλλη κατηγορία.Επίσης θα συμφωνήσω, αλλά εν μέρη με το φίλο που ανέφερε τα 2χρονα.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!
    ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΡΙΓΥΡΩ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ Η ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ , ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ??
    ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙΣ , ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ !

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

    Φίλε Γιώργο...ένας λόγος που δε επέλεγα έσω-έξω βενζίνη είναι η αυξημένη κατανάλωση.Συνήθως τα πακέτα σκάφους-μηχανής είναι τέτοια, ώστε να είναι οικονομικά στην αγορά... προωθείται ένα φανταχτερό σκαφάκι με μία μηχανή που ούτε να το πλανάρει δε σκέφτεται....το κόστος αγοράς είναι μικρό και ο υποψήφιος αγοραστής δελεάζεται.μεγάλα φορτία, μικρή μηχανή,αυξημένη κατανάλωση.Δεύτερος λόγος είναι τα έξοδα συντήρησης...καμία σχέση το ένα με το άλλο.
    Εάν το φτάνεις οικονομικά αγόρασέ το πετρέλαιο...μπορεί να δώσεις λίγα ευρώ παραπάνω κατά την αγορά(τα οποία θα ξόδευες σε βενζίνη ούτως ή άλλως), αλλά δε θα σκέφτεσαι τι θα κάψεις πηγαίνοντας μία βόλτα ένα σαββατοκύριακο.Δεν είναι κρίμα να καις 1,5 και πλέον λίτρο βενζίνης στο μίλι και να καίγεσαι???Και δεν έχει σχέση το πόσο κοστίζει το λίτρο η βενζίνη και πόσο το πετρέλαιο...άλλη καύση το ένα άλλη το άλλο.
    Έχω 3 πολύ καλούς μου φίλους, που ασχολούνται με τη θάλασσα και τα σκάφη για πολλά χρόνια.Τα σκάφη τους : sea ray 25 με 150Hp βενζίνη και πόδι, sea ray 24 με 200Hp βενζίνη και πόδι, Drago με 200Hp βενζίνη και πόδι...και τα 3 αγοράστηκαν καινούρια και μέσα σε 2 χρόνια τα 2 πουλήθηκαν με το ζόρι και σε εξεφτηλιστική τιμή λόγω των κινητήρων που φορούσαν(μικρή δύναμη-αυξημένη κατανάλωση) και το 3ο όχι μόνο "πέταξε" το βενζινοκινητήρα που φορούσε, αλλά τοποθετώντας έναν πετρελαίου, τροποποίησε και το σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, ώστε αυτά να μην εξέρχονται μέσα από το πόδι, για να ελαχιστοποιήσει τις φθορές σε αυτό.
    Προσωπικά η καλύτερη λύση είναι ο άξονας, αλλά πάμε σε άλλη κατηγορία.Επίσης θα συμφωνήσω, αλλά εν μέρη με το φίλο που ανέφερε τα 2χρονα.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Αν και δεν κατάληξα στην Evinude, νομίζω κάτι ξέρουν που δεν έχουν βγάλει τετράχρονες...Η λύση με τον άξονα, συμφωνώ είναι η καλύτερη, για αποκλειστικά χρήση ψαρέματος.

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George 150 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν κατάληξα στην Evinude, νομίζω κάτι ξέρουν που δεν έχουν βγάλει τετράχρονες...Η λύση με τον άξονα, συμφωνώ είναι η καλύτερη, για αποκλειστικά χρήση ψαρέματος.
    Σίγουρα τα δίχρονα άφησαν εποχή...και σίγουρα κάποιες εταιρείες εξελίσουν ακόμα τα μοντέλα τους σε βαθμό ανταγωνιστικότατο απέναντι στα 4χρονα.
    Προσωπικά έχω ένα YAMAHA 150 4stroke και ο λόγος που το πήρα ήταν η αξιοπιστία και η χαμηλή κατανάλωση... 0,9 στο μίλι ταχύτητα κρουαζιέρας για ένα σκάφος 1300 κιλων (πλήρη φορτία) είναι άσχημα??? Μέχρι στιγμής λαδάκια και βαλβολίνες κάθε χρόνο...τίποτα άλλο.

    Βέβαια μπορεί να ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα....τελικά ο φίλος το πήρε το BAYLINER?

  8. Προεπιλογή ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΗ Η ΔΙΧΡΟΝΗ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ????

    Θα ηθελα οι φιλοι Συμφορουμιστες που γνωριζουν ,να διατυπωναν τις γνωμες τους ,απο την εμπειρια τους ,ποιες θεωρουν καλλιτερες εξωλεμβιες , Διχρονες η Τετραχρονες και γιατι????
    Στον αδιακοπο εως λυσσαλεο (θα ελεγα) ,αγωνα που κανουν οι πολυεθνικες και τα μεγαλα τραστ εταιρειων να κατασκευαζουν παντα κατι νεο και να υπερχρεωνουν ισως τις περισσοτερες φορες εμας τους αδαεις πλην φιλοτιμους καταναλωτες που εχουμε καποιο χομπι και αγαπαμε καποιες θαλασσιες ασχολιες και χρειαζομαστε να αγορασουμε τα προιοντα τους,νομιζω οι μεταξυ μας ανταλλαγη αποψεων μεσα απο τις εμπειριες μας θα ειναι πολυ ωφελιμες για ολους εμας!
    Προσωπικα εχω μια FORCE 90 ιππων Διχρονη ,ειναι τοσο αθορυβη στο ταξιδι οσο μια τετραχρονη ισως και περισσοτερο απεναντι σε καποιες εταιρειες(στο ρελαντι ακουγεται ελαχιστα)-φιλοι μου δεν ειμαι κουφος,ομως στις προβλητες ανα την Ελλαδα το καλοκαιρι που συγκρινα με διπλανα μου σκαφη αυτο ακουγα,διαφορα μονο στο ρελαντι-το ποδι της ειναι MERCURY αφου της MERCURY θυγατρικη εταιρεια ειναι,οτι ανταλλακτικα χρειασθηκα(ιμπελερ,κατι τσιμουχες ,φλαντζες των καρμπυρατερ, 3 εχει ,1600 cc η μηχανη)ψωνιζω απο την MERCURY,(ειναι η ιδια μηχανη ,το ονομα στο επανω καπακι αλλαζει,στο ποδι επανω γραφει Made by MERCURY),θεωρω φθηνα τα γνησια ανταλλακτικα,εναντι αλλων εταιρειων που ακουω τιμες,δεν με αφησε ποτε (εχω γυρισει την μιση Ελλαδα Αιγαιο-Ιονιο μ'αυτην),δεν μου ζητησε τιποτα ποτε(περαν απο τα service που εγω αποφασισα ποτε θα κανω),πλαναρει το Μαραθων σε 2 με 3 δευτερολεπτα και δεν ξερω γιατι στα χρονια που περασαν πολλοι μου ειπαν το μακρυ και το κοντο τους(ευτυχως που δεν επηρεαζομουν) ,οπως ακομη και το να την δωσω να παρω τετραχρονη γιατι ο κοσμος παει μπροστα!?!?
    Βεβαια υποθετω (απ'οτι ακουω)οτι η τετραχρονη εχει την μιση καταναλωση απο μια διχρονη,(αλλα τι πληρωνει καποιος στα service της 4χρονης-βαλβολινες,λαδια,φιλτρα λαδιου,ρυθμιση βαλβιδων?? εναντι της 2χρονης που δεν πληρωνεις τιποτε αν αλλαξεις μονος σου ανοδια,ξεβιδωσεις προπελα και γρασσαρεις αξονα της ,μια φορα τον χρονο,και στον μηχανικο για ιμπελερ οποτε και οταν αυτο χρειστει !)
    Πραγματικα δεν ξερω τις 4χρονες,γι'αυτο και ρωταω τις γνωμες σας και τις γνωσεις σας .Ειμαι δε σε περιοδο που σκεφτομαι ν'αλλαξω σκαφος για μεγαλυτερο και χιλιες σκεψεις περνουν απ'το μυαλο,εως και το να κρατησω την μηχανη μου ,(αφου ειμαι τοσο ευχαριστημενος)αν θα ειναι αρκετη η ιπποδυναμη της(που δεν το βλεπω λογω μεγαλυτερου μεγεθους) για το νεο σκαφος,.
    Με εκτιμηση στους φιλους συμφορουμιστες και συναδελφους χομπιστες ,περιμενω τις γνωσεις και τις εμπειριες σας !

  9. Smile ΕΣΩ-ΕΞΩ ΒΕΝΖΙΝΗ????????

    Φιλε drataurus θα ηθελα αν εχεις τον χρονο ,να μου ελεγες τις διαφορες εσω-εξω βενζινης πετρελαιου ως αναφερεις .......<<Δεύτερος λόγος είναι τα έξοδα συντήρησης...καμία σχέση το ένα με το άλλο.>>
    Επισης σε τι φθορες υποκειται το ποδι οταν τα καυσαερια περνουν απο μεσα του..........<<τροποποίησε και το σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, ώστε αυτά να μην εξέρχονται μέσα από το πόδι, για να ελαχιστοποιήσει τις φθορές σε αυτό.>>
    Σ'ευχαριστω

  10. #10

    Προεπιλογή

    Μετά από ατομική έρευνα περίπου ενος χρόνου, έχω καταλήξει σε ορισμένα συμπεράσματα σε ότι αφορά το δίλημα 2-χρονες Vs 4-τετραχρονες.

    1. Οι τετράχρονες, δεν πλεονεκτούν σε κατανάλωση καυσίμου σε σχέση με τις δίχρονες. Προκύπτει ίσως μια διαφορά υπέρ των τετράχρονων, αλλά αφορά το λάδι αναμείξεως που απαιτούν οι δίχρονες. Διαφορά που καλύπτεται όμως, από τις λιγότερες απαιτήσεις συντήρησης των δίχρονων. Για όποιον έχει τη διάθεση, στο site της Mercury, υπάρχουν δοκιμές σκαφών με όλους σχεδόν τους κινητήρες της γκάμας, με πλήρη διαγράμματα κατανάλωσης σε όλες τις στροφές.
    2. Ορισμένα μοτέρ 4-χρονα, χρησιμοποιούν υπερσυμπιεστή προκειμένου να ανέβει η απόδοση και εδώ έχω μια μικρή αμφιβολία, σε ότι αφορά την γενικότερη αξιοπιστία του κινητήρα, μετά από κάποιες ώρες ( εδώ μπαίνει πάλι θέμα κόστους αντικατάστασης τουρμπίνας). Ειδικότερα υπάρχουν τετράχρονα μοτέρ, που από 1700cc φτάνουν να αποδίδουν 200 ίππους, με τετρακύλινδρο μπλοκ μαλιστα. Πιστεύω οτι ο συγκεκριμένος κινητήρας μειονεκτεί σαφέστατα έναντι ενός δίχρονου αμέσου ψεκασμού παρόμοιας ιπποδύναμης. Αν έχουμε να κάνουμε με ένα βαρύ σκάφος, η εκτίμηση μου είναι οτι το τετράχρονο θα..."φαγωθεί" αρκετά γρηγορότερα ( όλα φαγόνονται αργά η γρήγορα μέσα στη θάλασσα...).
    Αν πάμε τώρα σε μοτέρ πολυκύλινδρα 250 ίππων και άνω, εκεί πιστεύω οτι ίσως δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές αξιοπιστίας, με το ερωτηματικό για την/τις τουρπίνες να παραμένει ( η εμπειρία από τα...αυτοκίνητα, δείχνει οτι τα ατμοσφαιρικά μοτέρ είναι κατά κανόνα πιο απλά κατασκευαστικά και πιο αξιόπιστα - ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις! ).
    Ένα άλλο θέμα που δεν το έχω δεί να συζητιέται πουθενά, είναι το θέμα της μείωσης απόδοσης λόγω θερμοκρασιών. Οι ιπποδυνάμεις για όλους τους κινητήρες, είναι ονομαστικές και σίγουρα έχουν μετρηθεί υπό κανονικές συνθήκες θερμοκρασίας, γύρω στους 20 βαθμούς κελσίου φαντάζομαι. Όταν έχουμε 40 βαθμούς (... και άνω!!), η μείωση απόδοσης είναι δεδομένη για όλους. Τα υπερτροφοδοτούμενα μοτέρ, έχουν εξ ορισμού μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης απόδοσης, από τα ατμοσφαιρικά. Η διαφορά πρέπει να παίζει απο το 5 έως 10&#37;.

    3. Οι τετράχρονες, έγιναν μόδα για λόγους, άγνωστους στο ευρώ κοινό ( μαρκετιν ?) και δυστυχώς σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχει προσπάθεια επιβολής τους σε υποψήφιους αγοραστές, όπως προανέφερε σχετικά άλλος φίλος.

    4. Οι τετράχρονες, λόγω του (3), έχουν μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης.

    5. Τέλος, πληροφορία με επιφύλαξη, αλλά μου την έχει εμπιστευθεί μηχανικός: Οι τετράχρονες, ( ίσως ορισμένα μοντέλα φαντάζομαι), έχουν μικρότερου πάχους διαύλους ροής νερού ψύξης, από οτι οι δίχρονες, με οτι συνεπάγεται αυτό για πιθανή τοπική απόφραξη και υπερθέρμανση του μπλοκ... Υπάρχει κανείς να μας διαφωτίσει??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George 150 : 02-02-2009 στις 15:11

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας