Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 26 από 26

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Καλύμνου [Historic photos of Kalymnos]

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gtogias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλιώτικη καρτ ποστάλ από Κάλυμνο:



    Αγαπητέ gtogias, Ω τι έκπληξη !
    Στο νοσοκομείο αυτό ήταν για περίπου 15 χρόνια ο πατέρας μου. Υπήρξε ο πρώτος του διευθυντής αμέσως μετά την ενσωμάτωση των Δωδεκανήσων.
    Βεβάια η καρτ-ποσταλ είναι επί εποχής Ιταλών γι' αυτό βλέπω αρκετά φαντάρια στις σκάλες.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Νίκο, εδώ πρέπει να δόσω τις απαραίτητες εξηγήσεις.
    Η πατρίδα μου η Κάλυμνος απέκτησε αεροδρόμιο μόλις πριν 2-3 χρόνια, έτσι οι Καλύμνιοι εξυπηρετούνταν΄ από παλιά και εξυπηρετούνται ακόμη και σήμερα από το αεροδρόμιο της γειτονικής Κω η οποία το απέκτησε το 1964.
    Την μεταφορά λοιπόν από και προς Κω των εκ Καλύμνου για το αεροδρόμιο Κω ανέλαβε εξ αρχής ο συμπατριώτης μου και αγαπητός φίλος Ηλίας Τηλιακός, με προηγούμενο επάγγελμα Ναυπηγοξυλουργού, ο οποίος παρήγγειλε ειδικά φτιαγμένο σκάφος το πρώτο ΑΠΟΛΛΩΝ. Στην συνέχεια το αντικατέστησε με αυτό το οποίο σχολίασα στην καρτ-ποστάλ σου ενώ και αυτό στην συνέχεια αντικαταστάθηκε με την παντόφλα ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ της εταιρείας ΑΝΕΜ στην οποία συμμέτοχος τυγχάνει και ο πιο πάνω συμπατριώτης μου. Όσον αφορά το Μαστιχάρι αυτό είναι το χωριό στην Κω, στο λιμάνι του οποίου προσεγγίζουν τα πλοιάρια που μεταφέρουν και τον κόσμο με προορισμό το αεροδρόμιο Κώ.
    Αγαπητε Εσπερε

    Ευχαριστω για την επεξηγηση. Mea culpa!. Φυσικα, το Μαστιχαρι ειναι στην Κω! Αλλα δεν το καταλαβα καλα. Τωρα καταλαβαινω τι ελεγες... Καποια μερα θα επισκευθω και την Καλυμνο!

    Νικος

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Η χρήστρια eleniird έχει ανεβάσει στο u-tube τρια ενδιαφέροντα κλιπάκια με φωτογραφίες της Καλύμνου από τη συλλογή του Μουσείου Μπενάκη.

    Μπορείτε να τα δείτε εδώ, εδώ και εδώ.

    Ανεβάζω ενδεικτικά μια εξαιρετική φωτογραφία με το καϊκι SORRENTO έμφορτο με πρόβατα...

    kalymnos.jpg

  4. #24
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    What a wonderful photograph of Kalymnos. At least I know this is from 1990! It is from Y. Desypris, 777 Wonderful Greek Islands, Toubi's Editions, Glyfada, 1994

    Συνημμένο Αρχείο 41112
    Σαν να βλεπω και το δικο μου, δεμενο στο κεφαλι του μολου...! ;-)
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  6. #26

    Προεπιλογή Ιστορικές φωτο της Καλύμνου [Historic photos of Kalymnos

    kalimera kai eyxaristo poli trelenomai gia palies fotigrafies nase kalla

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας