Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 77

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες της Ζακύνθου [Historic photos of Zakynthos]

  1. #51

    Προεπιλογή Ο Αγιος Διονυσιος της Ζακυνθου

    Ο Αγιος Διονυσιος της Ζακυνθου απο τρεις καρτ ποσταλ, δυο δικες μου, η τριτη απο το delcampe.

    Z1.jpg

    Z3.jpg

    Z2.jpg

  2. Προεπιλογή Ιστορικες φωτο της Ζακυνθου

    Καταπληκτικες φωτο φιλε Peppas . Φωτο απο την παληα Ζακυνθο.
    Πολυ καλη η φωτο με το εσωτερικο του Ναου του Αγιου Διονυσιου, αλλα και αυτη του 1904 σε ολους μας σημερα φαινεται παραξενο να βλεπουμε τον παραλίακο δρομο του τοτε χωρις αυτοκινητα, και με τα φυκια του Αμμου.

  3. #53

    Προεπιλογή

    Σκηνες απο την Ζακυνθο του Ιουνιου 1976. Φαινεται και το ανοικτο πορθμειο Ζακυνθος http://www.videoactive.eu/VideoActiv...m=7&curpage=40

    Z1.jpg

  4. Προεπιλογή

    Το ΜΑΡΘΑ ειναι στην αρχικη του μορφη, επισης και ο ΠΡΩΤΕΥΣ.

  5. #55

    Προεπιλογή Π/κ Αγια Ελενη με δρομολογια μεχρι την Ζακυνθο το Nοεμβριο 1941 !!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από βαγγελις ροκκος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπηρχε και το ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ καικι 280 τοννων με καπετανιο τον παππου του μεχρι προτινος πλοιαρχου του ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ Αγαμεμνωνα Ζαμπαζα.
    Δυστυχως στη δυαρκεια του πολεμου βυθιστικε απο τους Γερμανους με αποτελεσμα να χαθει και και ο Α. Ζαμπαζας.
    .............
    Διερωτωμαι αν o βαγγελις ροκκος εχει ακουσει για το π/κ Αγια Ελενη που εκανε δρομολογια μεχρι την Ζακυνθο. Απο τον Nεολογο της 8ης Nοεμβριου 1941 (ναι 1941)


    19411008 Agia Eleni.jpg

  6. #56

    Προεπιλογή Μ/S ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από βαγγελις ροκκος

    Μαζι με τον πατερα του Δ. Τυρογαλα πλοιοκτητη του ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ και ΙΟΝΙΣ Σπυρο Τυρογαλα ο Δ, Ζαμπαζας ειχαν και ενα αλλα Μ/S με το ονομα ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκατσα και έψαξα λίγο παραπάνω για το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ που μέχρι που το ανέφερε ο Βαγγέλης δεν το είχα ξανακούσει.
    Και βρήκα οτι το σκαρί αυτό είχε ναυπηγηθεί ως καταδιοκτικό υποβρυχιών βυθιστεί στη διάρκεια του πολέμου και αφού ανελκύστηκε από τον Οργ.Ανελκυσης Ναυαγίων εκποιήθηκε.
    Πρέπει να ήταν ιταλικό πολεμικό μιας και έφερε μηχανή Fiat. Επίσης οι διαστάσεις του ήταν 30,5 Χ 5,5 μ.
    Μ/S ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ Απο τον Nεολογο της 8/2/1951

    19510203 Dionysios.jpg

  7. #57

    Προεπιλογή Πετρελαιοκινητο Γεωργιος

    Το πετρελαιοκινητο Γεωργιος σε καταχωρηση απο την Καθημερινη της Ζακυνθου στις 23 Νοεμβριου 1952. Απο την Πατρα στην Ζακυνθο!

    19521123 Georgios Kathimerini Zakyn0ou.jpg

  8. Προεπιλογή

    Το π/κ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ηταν ξυλινο περιπου 60 τοννων. Ο καπετανιος Βυθουλκας ειχε το παρανομα ΜΑΓΓΙΩΡΟΣπαραλλαγη ιταλικης λεξης που σημαινει καταφερτζης.

  9. #59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από βαγγελις ροκκος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το π/κ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ηταν ξυλινο περιπου 60 τοννων. Ο καπετανιος Βυθουλκας ειχε το παρανομα ΜΑΓΓΙΩΡΟΣπαραλλαγη ιταλικης λεξης που σημαινει καταφερτζης.

    Το φανταζομουν οτι θα ειχατε κατι και γι αυτο! Ευχαριστω

  10. #60

    Προεπιλογή Παλια Ζακυνθος (του 1948) σε Ελληνικη ταινια

    Αξιζει τον κοπο να περασετε μερικα λεπτα βλεποντας το εργο της Σπεντζος Φιλμ Ο Κοκκινος Βραχος του 1948 (πρωτη προβολη στις 3 Ιανουαριου 1949) που παρουσιαζεται ολοκληρο εδω http://www.youtube.com/watch?v=Nwt7rcMcvzM . Ιδιαιτερα τα πρωτα 5 λεπτα δειχνουν την παλια Ζακυνθο πριν απο τους σεισμους του 1953.
    Z11.jpg

    Η ταινια ειναι βασισμενη στο γνωστο μυθιστορημα του 1905 του Γρηγοριου Ξενοπουλου "Ο κοκκινος βραχος" που εγινε λιγο αργοτερα το θεατρικο εργο του 1908 "Φωτεινη Σαντρη" κατα παρακληση της μεγαλης μας Κυβελης (1888-1978). Πρωτοπαιχτηκε το θεατρο Πανελληνιον στις 11 Αυγουστου 1908 με την Κυβελη (Θεοδωριδου τοτε) στον βασικο ρολο. Τεραστια επιτυχια. Το θεατρικο εργο ξαναπαιχτηκε στην κατοχη, το 1943 απο το Εθνικο Θεατρο με την περιφημη Βασω Μανωλιδου (1912-2004), τον Γιωργο Παππα (1909-1958) και τον Νικο Δενδραμη (1901-1999).

    Στην ταινια, τον ρολο της Φωτεινης Σαντρη τον παιζει η Ιντα Χριστινακη (1925- ). Η Χριστινακη ειχε σχετικα μικρη καρριερα και διεκοψε την κινηματογραφικη της σταδιοδρομια το 1954 για να εργασθει στο ραδιοφωνο. Ηταν συζυγος του Γρηγορη Γρηγοριου. Ο (νεαρος τοτε και στο πρωτο του κινηματογραφικο εργο) Λυκουργος Καλλεργης (1914-2011) επαιζε τον ρολο του Αγγελου Μαρινη. Οι μεσηλικες τον ξερουν τον Καλλεργη σαν ιδρυτικο μελος του Θεατρου Τεχνης του Καρολου Κουν αλλα και σαν λαμπρο ηθοποιο του Εθνικου Θεατρου ιδιως σε ρολους απο εργα του Ιψσεν, Πιραντελλο, Στρινμπεργκ, Τσεχωφ και του Ο'Νηλ. Οι νεαροτεροι τον γνωριζουν σαν βουλευτη του ΚΚΕ το 1977).

    Αρχικα ο παραγωγος Βαγγος Βακογιαννης ηθελε την Ελλη Λαμπετη (1926-1983) σαν Φωτεινη Σαντρη αλλα εκεινη δεν το δεχτηκε. Επισης ηθελε τον κλασσικο της συμπρωταγωνιστη Γιωργο Παππα (1909-1958) στον ρολο που πηρε τελικα ο Καλλεργης κατα παρακληση του Γρηγοριου που τον ηξερε απο το Θεατρο Τεχνης ...
    Z12.jpg

    Επισης στην ταινια παιζουν ο παντα εξαιρετος Θοδωρος Μοριδης (1905-2003) στο ρολο του πατερα Αλφρεδου Σαντρη, η Μαρικα Ανθοπουλου (η μητερα του ηθοποιου και κωμικου της εποχης μου Τακη Μηλιαδη) που παιζει την μητερα Ερμινα Σαντρη, ο νεαροτατος Νικος Φιλιπποπουλος (1928- ) στον ρολο του Μιμη Σαντρη, και, σε ενα μικρο ρολο, η περιφημη Μαρια Φωκα (1916-2001), που ηταν η πρωτη γυναικα του Λυκουργου Καλλεργη!. Αξιζει να αναφερθει οτι στη ταινια αυτη εκανε την πρωτη της εμφανιση σε ενα μικρο ρολακι μαθητριουλας η αγαπημενη μας Τζενη Ρουσσεα (1933- ) που ειχε γεννηθει στην Ζακυνθο!

    Η μουσικη (με συμφωνικη ορχηστρα, μαλλον την μικρη ορχηστρα του Εθνικου Ιδρυματος Ραδιοφωνιας) ειναι μια απο τις πρωτες συνθεσεις του Μανου Χατζηδακι (1925-1994) που την εγραψε οταν ηταν 23 χρονων. Η μουσικη ειναι αξιολογη σε στυλ μικρου συμφςνικου εργου επιρεασμενου απο Ντεμπυσσυ αλλα και γερμανους ρομαντικους. Η προσαρμογη του εργου σε σεναριο και η σκηνοθεσια ειναι του Γρηγορη Γρηγοριου (1919-2005) που ηταν μπλεγμενος με το Θεατρο Τεχνης απο το οποον τραβηξε τον Λυκουργο Καλλεργη και που το εκανε αυτο το εργο οταν ηταν μολις 29 ετων!. Το εργο ηταν το δευτερο σε εισιτηρια της σαιζον 1948-1949 με 78.477 εισιτηρια πρωτης προβολης, και συνολικα 180.954 σε εξη εβδομαδες στην Ελλαδα και εξωτερικο.

    Σημ: Που να ηταν/ειναι η βιλλα οπου γυρισθηκε το εργο;
    Οσο για τον Κοκκινο Βραχο, αυτον το ξερουμε που βρισκεται μια και υπαρχει ολοκληρη ιστοσελιδα γι αυτον! Διαβαστε εδω http://www.iskiosiskiou.com/2012/09/blog-post_6.html
    Κοκκινος Βραχος.jpg

    ______________
    Ας μου επιτραπει μια μικρη παρενθεση γι αυτο το μεγολο Ελληνικο εργο της γενιας του πατερα μου. Ιδου τι εγραψε ο ιδιος ο Ξενοπουλος για το θεατρικο εργο
    Και στις 11 Αυγούστου 1908, Δευτέρα βράδυ, η Φωτεινή Σάντρη πρωτοπαίχτηκε στο θερινό Πανελλήνιο. Ήταν όχι η μεγαλύτερή μου ως τότε αλλά κι η πρώτη μου αληθινή θεατρική επιτυχία. Από την πρώτη πράξη το κοινό ενθουσιάστηκε, στη δεύτερη ο ενθουσιασμός μεγάλωσε, στην τρίτη κορυφώθηκε.
    ΟύτΆ εγώ θυμούμαι πόσες φορές μας έβγαλαν στη σκηνή, και την Κυβέλη και μένα. Όλοι οι κριτικοί ετόνισαν ύμνους, προπάντων για το παίξιμο της Κυβέλης. Αυτός ο Πωπ εξευμενίστηκε, έγραψε πως ήταν «ένας θρίαμβος της ελληνικής δραματουργίας», και τον άλλο χρόνο μου ανάθεσε τη θεατρική κριτική των Αθηνών, γιατί μετά τη Φωτεινή Σάντρη δεν είχα ανάγκην να φθονώ κανένα, επομένως θα ήμουν αμερόληπτος. Κι οι παραστάσεις του νέου ελληνικού έργου εξακολουθούσαν στο «Πανελλήνιο» ατέλειωτες. ΚανένΆ άλλο δράμα δεν είχε κάνει τόσες, ούτΆ ελληνικό ούτε ξένο.
    Οι παραστάσεις της Φωτεινής Σάντρη εξακολούθησαν στο Πανελλήνιο ως το τέλος της περιόδου κι η Κυβέλη, που θα Άφευγε για περιοδεία, έδωσε και μια αποχαιρετιστήρια στο Δημοτικό. Ήταν μια παράσταση αληθινά θριαμβευτική. Κατάμεστο το μεγάλο θέατρο, από την πλατεία ως το υπερώο. Στο βασιλικό θεωρείο ολάκερη η βασιλική οικογένεια –ο πρίγκιπας Νικόλαος την έφερε–, όλη η αριστοκρατία, σύσσωμος ο φιλολογικός και καλλιτεχνικός κόσμος και σΆ ένα θεωρείο δευτέρας σειράς, δίπλα στο δικό μου, ο Παλαμάς. Η Κυβέλη αποθεώθηκε. Και στην τελευταία σκηνή είδα έναν Παλαμά να κλαίει με λυγμούς, και πολλήν ώρα αφού έπεσε η αυλαία. «Εκείνο που θέλει να πει το έργο σου –μου είπε ύστερα– το λέει». Κι επειδή κι άλλες φορές είχε κλάψει διαβάζοντας βιβλία μου, στο χαρακτηρισμό που μου έκαμε στα Παναθήναια λέει: «¶λλοι έχουν τούτο ή εκείνο. Ο Ξενόπουλος έχει το πάθος∙ σε κάνει να κλαις».
    Για πολλά χρόνια, η Κυβέλη δεν έπαψε να παίζει τη Φωτεινή Σάντρη και στην Αθήνα και στις περιοδείες της. Αλλά όταν το έργο συμπλήρωσε Εικοσιπενταετία –1933– η μεγάλη πρωταγωνίστρια είχε αποχωρήσει από το θέατρο και δεν μπορούσε να τη γιορτάσει με μια επανάληψη, που θα Άταν τόσο συγκινητική. Ευτυχώς είχε στη θέση της μια κόρη που της έμοιαζε, και δεν ήταν λιγότερο συγκινητική η επανάληψη που έκαμε τότε στο θερινό της θέατρο η Αλίκη.

    Γρηγόριος Ξενόπουλος
    Η ζωή μου σαν μυθιστόρημα
    Εκδόσεις Αφοι Βλάσση 1984
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 24-02-2013 στις 01:27

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας