Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 77

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες της Ζακύνθου [Historic photos of Zakynthos]

  1. #61
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Νικόλα, κατατοπιστικότατος όπως πάντα. Εύγε!

  2. #62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια συγκλονιστική φωτογραφία της -ισοπεδωμένη από τους σεισμούς- Ζακύνθου. Παντού ερείπια και καταστροφή... και στο λιμάνι και στη ράδα κάποια αρματαγωγά φέρνουν εφόδια και πέρνουν τραυματίες.

    Συνημμένο Αρχείο 49239
    Από το ηλεκτρονικό αρχείο του περιοδικού LIFE.
    Ακόμα μία ιστορική - ανεκτίμητη φωτό από την περίοδο (1953) των μεγάλων σεισμών στη Ζάκυνθο. Βλέπουμε το αρματαγωγό του πολεμικού μας ναυτικού, ΘΗΡΑ - L 260 (ΠΡΩΗΝ Α/Β 1297, ΠΡΩΗΝ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ HMS LCT 1297 - Τύπου LCT Mk4) το οποίο πολλά χρόνια αργότερα μετασκευάστηκε σε Ε/Γ-Ο/Γ και δούλεψε με το όνομα ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ σε Ρίο και Πάτρα.

  3. #63

    Προεπιλογή

    Πολύ πιθανόν η φωτό να έχει ανέβει - παρουσιαστεί ξανά στο φόρουμ. Μιας και όμως δεν την βρίσκω στο παρόν και πλέον αρμόδιο θέμα, ας την παραθέσω. Εκπληκτική εικόνα κατά την άποψη μου, με το λιμάνι της Ζακύνθου εν έτει 1988 (22 Σεπτεμβρίου). Και τι δεν βλέπουμε.....

    22-09-1988.jpg
    flickr - Syd Young

    Το ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΟΙΡΑΣ και το ΜΑΡΘΑ δεμένα δίπλα - δίπλα, σε μία ιστορική συνύπαρξη μιας και το πρώτο αντικατέστησε το δεύτερο στη γραμμή Κυλλήνης - Ζακύνθου. Στην ίδια πλευρά του λιμανιού δεμένο το μικρό Ν. ΠΑΞΟΙ (σημερινό ΑΘΩΣ ΙΙ στη Θεσσαλονίκη). Δεσπόζει βέβαια σε διαδικασία πρόσδεσης (???) το άτυχο ΖΑΚΥΝΘΟΣ μόλις ένα χρόνο πριν το άσχημο του τέλος, και -αν δεν κάνω λάθος- στον δεξιό λιμενοβραχίονα πρέπει να είναι δεμένο το ΠΡΩΤΕΥΣ.

    Πηγή φωτό

  4. #64

  5. Προεπιλογή

    Το ΜΑΡΘΑ ειναι λιγο πριν αναχωρησει για τη Νεαπολη. Βλεπουμε και το παληο ΖΑΚΥΝΘΟΣ να κανει μανουβρα για πρυμνιοδετηση στη ραμπα της παραλιακης, ενω κατω αριστερα διακρινεται το τουριστικο φερρυ ΝΗΣΟΙ ΠΑΞΟΙ του Διονηση Φαραου. Χωραγε μονο ενα λεοφωρειο η τεσσερα Ι.χ.

  6. #66

    Smile Παναγιώτης ναυάγιο 1980

    Γεια σε όλους


    Αναρωτιόμουν αν κάποιος είχε οποιεσδήποτε αρχές εικόνες από τη δεκαετία του 1980 από το ναυάγιο Παναγιώτη στην παραλία στα βόρεια του νησιού.
    Τυχόν φωτογραφίες από αυτό το πλοίο κατά τη διάρκεια αυτής της δεκαετίας θα πρέπει να εκτιμηθεί.
    σας ευχαριστώ
    (συγγνώμη αν τα ελληνικά μου είναι κακό, αλλά είμαι αγγλικά και είμαι χρησιμοποιώντας το Google Translate :-)

    Henry

  7. #67

    Προεπιλογή

    Η φωτό θα μπορούσε να μπει και στο θέμα αναγνώρισης πλοίων, αλλά θεωρώ ότι αρμόζει καλύτερα εδώ. Βλέπουμε τρία "παπόρια" στο διάσημο ναυάγιο της Ζακύνθου, δεν γνωρίζω όμως ποιό μπορεί να είναι το (αρκετά μεγαλούτσικο) μεσαίο, ούτε και το επίσης ενδιαφέρον πιό μικρό αριστερά.

    Η πηγή αναφέρεται στις φωτό.

    D6X7JR.jpg__D6X7JR_Z.jpg

    Και για το δεξιά όμως μπορούμε να σχολιάσουμε, που είναι βέβαια το ΔΕΛΦΙΝΙ (ex ΦΑΝΟΥΛΑ) αλλά σε ενδιαφέρουσα φάση της ...καριέρας του.
    Γι αυτό όμως στο θέμα του.

  8. #68
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το μεσαίο είναι το ΑMBRIABELLA (πρώην ΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ). Το - άγνωστο σε εμένα - μικρό αριστερά έχει τραγικά μετασκευαστεί...

  9. #69

    Προεπιλογή

    Μπράβο βρε Άρη !!!!! Δεν θα πήγαινε με τίποτα το μυαλό μου στο όμορφο ΑΜΠΡΙΑΜΠΕΛΛΑ !!!!!

  10. Προεπιλογή

    Το νικρο αριστερα ειναι το ΓΛΑΡΑΚΙ.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας