Morgan thanks για το καλωσόρισμα . Χαρά μου να συμμετάσχω στο πολύ ζεστό και όμορφο θαλασσινό σας φόρουμ!!
Λοιπόν ...το εν λόγω θέμα περι συνθηκών ζωής των ναυτικών είναι τεράστιο και ελπίζω να μην είναι άσχετο με το topic "γυναίκα και ναυτιλία" ... Εκτός αν εννοείτε μόνο τις γυναίκες που εργάζονται στο χώρο της ναυτιλίας και όχι τις πιστές Πηνελόπες που περιμένουν τους ναυτικούς τους ...
Το 3 μήνες μέσα 3 έξω είναι κάτι σημαντικό...Δεν είναι το τέλειο( δεν υπάρχει τέλειο σε αυτή τη δουλειά) αλλά δεν έχει καμμία σχέση με τους 6 ή και 8 μήνες απομόνωσης που αποτελούν την εναλλακτική λύση...Αυτά βεβαίως αφορούν την ποντοπόρο ναυτιλία όπου τα πράγματα δύσκολα μπορούν να βελτιωθούν και τουλάχιστον υπάρχουν οι 2-3 μήνες διακοπών το χρόνο για να ξεγελάσουν την πίκρα και τη μοναξιά...Αν πάμε όμως στην ακτοπλοϊα....Εκεί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα . Για όσους νομίζουν ότι είναι καλύτερα να το σκεφτούν διπλά ...Εγώ τα έχω υποστεί και τα δύο και είναι σα να πηγαίνεις απ'τον γκρεμό στο ρέμα !!! 10 ή και 11 μήνες συνεχούς δουλειάς το χρόνο χωρίς καμμία αργία ή ξεκούραση ( απορώ πως ο Ποπαυ είναι όρθιος...) και για οικογενειακή ζωή άστα καλύτερα....Το σπίτι το βλέπουν για 1-2 ώρες στα πεταχτά , αν τυχόν δε συμπέσουν οι ώρες παραμονής στο λιμάνι με τα ωράρια εργασίας της συζύγου...Αλλιώς ....Το μήνα της επισκευής....Θυμώνω τόσο όταν ακούω τι ισχύει στις άλλες χώρες ...Θυμώνω και πικραίνομαι.Για την κατάντια της Ελλάδας .