Σελίδα 13 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 838

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση

  1. #121

    Question

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ EFOYSKAGIA!!!Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΤΑΣΤΑΣΗ!!!!!ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ(ΔΙΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ)!!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΖΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!!!!ΕΙΣΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΙΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΥΣΤΑΖΕΙ Η ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΗΛ.ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ!!ΚΑΙ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ!!!!ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ!!!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΚΑΗΜΟΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙ ΤΟ ΑΤΙΘΕΤΟ ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ!!!!Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ !!!!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ 10ΜΗΝΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΕΙΣ!!!!!ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΖΕΙ ΞΕΧΑΣΕΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ ΣΕ 10 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!!!!ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΑ ΕΛΕΝI!!!!ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΑΝΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ !!!ΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ!!!!ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΖΥΓΗΣΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΕΙΣ ΖΗΣΤΩ ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!!!!
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  2. #122
    Eleni Guest

    Προεπιλογή ευχαριστώ τις φιλες που απαντήσανε

    αλήθεια αυτές οι "καμμένες" καρδιές θα γυρίσουν? Θα ήθελα να ακούσω και τη δική τους εκδοχή...
    Προς το παρόν περισσότερο χαίρομαι απο ότι λυπάμαι. Είναι ωραίο αυτό το αίσθημα ευδαιμονίας του έρωτα. Απλά όταν λυπάμαι, λυπάμαι πολύ. Κι αυτό αν το δεις απο τη μαζοχιστική του πλευρά... καλό είναι! :-)
    Στο μεταξύ, έχω μάθει να ζω πλέον μόνη μου και να αναλαμβάνω όλες τις ευθύνες μου, οπότε το ότι δεν θα έχω βοήθεια, αν μείνω μαζί του, τα διαστήματα που θα λείπει, μόνο λογικά θα με πειράζει μάλλον, αν φυσικά η ιστορία τραβήξει. Το θέμα των παιδιών, αν και είναι νωρίς ακόμα, μια έτσι μια αλλιώς το σκέφτομαι. Βέβαια μια χαρά θα τα καταφέρω μόνη μου αλλά δεν ξέρω αν το θέλω... Καλά πολύ προτρέχω... Το έχω αυτό...
    Εχει σπουδάσει και πρέπει να ταξιδέψει αλλους 30 μήνες για να πάρει του πρώτου, τώρα πως θα τους χωρίσει... δεν ξέρω. Πολλά δεν ξέρω δηλαδή και που όντως θα φανούν στη πορεία. Μετά, αν θέλει μπορεί να δουλέψει στο γραφείο ή μπορεί να του φανεί και βαρετό και λίγα τα λεφτα και να ξαναμπαρκάρει...
    Αν επιμένω είναι γιατί κάτι μέσα μου, μου λέει πως κι αυτός με θέλει εξίσου...απλά είναι πολοί οι μήνες (όνειρο θερινής νυχτός αλλά μπορεί και να έρθει και νωρίτερα) και φοβάμαι μην κάνω βλακείες επειδή δεν ξέρω. Οσο περισσότερο ενημερώνομαι, τόσο πιο ασφαλής και άνετα αισθάνομαι σε αυτή την περίεργη κατάσταση.
    Τέλος Αυγούστου φτάνει λιμάνι, ελπίζω να δείξει μια πιο ξεκάθαρη στάση(αποτρεπτική ή ενισχυτική) οπότε ή συνεχίζω να είμαι στο κλαμπ "Πηνελόπη" όπως βαθύτατα ελπίζω... (η μαζόχα!) ή αρχίζω την περίοδο επούλωσης... :-)

  3. #123

    Προεπιλογή

    Την αγωνία σου και τα ερωτηματικά σου τα καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί περιμένεις να σου πεί περίμενε καθαρά ένας ανθρωπος? Όταν είναι στεριανός τον ρωτάς για πόσο καιρό θα μπορεί να είναι μαζί σου? Ή ξέρεις αν εσύ μπορείς να το αντέξεις και για πόσο καιρό θα θες να είσαι μαζι του? ή αν σου πεί μην περιμένεις θα φύγει ο έρωτας?Δεν είναι το ίδιο να μπορείς να ζείς μόνη γενικότερα και να ζείς μόνη με τον ανθρωπο σου να λείπει. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αρκεστείς σ'αυτό που λες στο τέλος " Και φυσικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα απο το να περιμένω και ας ακούγεται χαζό, νιώθω πως μπορώ να περιμένω μέχρι να ρθει έστω και για λίγο, έστω και για να ξαναφύγει, έτσι χωρις σχέδια για το μέλλον, χωρις δεσμεύσεις..." αν αυτό πραγματικά νιώθεις.
    Ένταξει είμαι κ λίγο ονειροπαρμένη
    [I][FONT=Comic Sans MS]Yeah! I've left the world behind
    I'm safe here in my mind[/FONT][/I]

  4. #124

    Προεπιλογή

    Αγαπητή μου Ελένη , πολύ συγκινητικά όλα όσα μας είπες και μπράβο πραγματικά για τον ανιδιοτελή σου έρωτα και το ρομαντισμό σου....
    Θα σου πω τη γνώμη μου για όσα μας είπες , αν και πολύ λίγη αξία μπορεί να έχει η γνώμη μου ( κι ασ είμαι γυναίκα ναυτικού ) αφού δε γνωρίζω τίποτα για το παλικάρι της καρδιάς σου .
    Η ζωή με ναυτικό είναι πολύ πολύ δύσκολη . Είναι-μην κρυβόμαστε-μια θυσία της ελευθερίας της γυναίκας , της επιθυμίας της να ζήσει μια ζωή πλήρη με τον άνθρωπο που αγαπάει . Είναι μια ζωή γεμάτη απο προσμονή , υπομονή , στέρηση , στηριγμένη σε σχέδια και όνειρα που σχεδόν πάντα ναυαγούν...Το επάγγελμα του ναυτικού κατά τη γνωμη μου , είναι το χειρότερο , όσον αφορά τις συνθήκες σχέσης-οικογένειας .
    Αν πρόκειται λοιπόν να κάνεις μια τέτοια θυσία , να την κάνεις για κάποιον που το αξίζει πραγματικά . Που το αξίζει περισσότερο απο κάθε άλλο στεριανό που θα μπορούσες να ερωτευθείς . Να την κάνεις αν νοιώθεις ότι και απο τη μεριά του υπάρχουν αισθήματα δυνατά , αληθινά , αυθεντικά , στα οποία και θα μπορείς να βασίζεσαι όταν οι υπομονές σου φθάνουν στα όρια τους . Θα μου πείς , ποιός είναι ποτέ σίγουρος για τη σχέση του , για οποιαδήποτε σχέση , στεριανή ή θαλασσινή , ότι θα πάει καλά , ότι τα αισθήματα του άλλου είναι αληθινά , ότι δε θα προδοθεί κτλ . ? Κανείς . Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να κρίνεις και να προβλέπεις καταστάσεις . Αν βλέπεις ότι ο ναυτικός σου δεν είναι έτοιμος για σοβαρή σχέση , ότι δεν είναι σίγουρος για το τι θέλει και τι νοιώθει , θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς πολύ σοβαρά αν πρέπει να συνεχίσεις . Αν όπως λες και εσύ , πρόκειται για μια σύντομη σχέση , όσο ερωτευμένη κι αν είσαι τώρα θα το ξεπεράσεις και θα κάνεις γρήγορα κάποια άλλη ενδεχομένως σχέση με πολύ καλύτερες προοπτικές .
    Ελπίζω να μην ακούγομαι πολύ ψυχρή ,ούτε-προς Θεού λέω ότι αυτά που λέω ισχύουν απαραίτητα στη δική σου περίπτωση , απλά σκέψου καλά και αυτή την εκδοχή.
    ελένάκι φιλιά και να μας λές συχνά τα νέα σου
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  5. #125
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Σωστή η Olive !!!!!!!!

  6. #126
    Eleni Guest

    Προεπιλογή thanks!

    :-)
    ουφ! σήμερα έχω λίγο καλύτερη διάθεση,
    κάτι φίλες, κάτι φίλοι, απο δω, απο κει, ψιλοξεχάστηκα
    Πάντως είναι λίγο κουφό αλλά τον κύριο τον σκέφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

    Λογικά... με τη λογική... :-) δεν θα πρεπε καν να βρίσκομαι εδώ να μιλάω για αυτόν...
    ναι, δεν φαίνεται να θέλει σοβαρή σχέση... έλπιζα μήπως με ερωτευτεί κι αυτός... :-)
    Τέλος πάντων... λίγες μέρες μείνανε... σε κανα δυο βδομάδες πιστεύω θα έχω κάποια νύξη. Εγώ του κάνω ξεκάθαρο πως θέλω να είμαστε μαζί. Δεν ελπίζω και σε πολλά πολλά. Απλά ελπίζω να μην μου πει ότι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για κάτι τέτοιο. Δεν περιμένω να ξέρει τι θέλει, ούτε να μου πει "περίμενε". Λογικά, συμφωνώ με την oliveoyl, απλά κάποιες φορές με πιάνει κάτι και θα θελα να τα ακούσω όλα... πως με σκέφτεται, πως με αγαπάει, πως θέλει να είμαστε μαζί κτλ κτλ. Φυσικά και να μου τα πει αυτά κανείς δεν ξέρει πως θα αισθανόμαστε μετά από καιρό. Απλά θα θελα να τα ακούσω...
    Ε και για να είμαι τελείως ειλικρινής, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, αν θα είμαστε μαζί τελικά, ελπίζω να κάνει τους υποχρεωτικούς 30 μήνες και μετά να ξεμπαρκάρει. Αν φυσικά θέλει μια σωστή ζωή μαζί μου. Λογικά πάντα... γιατί παράλογα... :-) και απόλυτα ερωτεύσιμα... ας κάνει ότι θέλει η καρδούλα του... αρκεί να είμαστε μαζί!
    Ναι μωρέ... τι κάθομαι και σκέφτομαι τώρα... αφού τον θέλω. 1000 καλές ζωές με στεριανούς δεν τις αλλάζω με αυτόν :-)

    Αλήθεια έχει τύχει ποτέ να τον πάρει τηλέφωνο καμιά σας στο πλοίο; Από περιέργεια ρωτάω, όχι ότι θα το κάνω. Αναρωτιέμαι τι συνθήκες επικρατούν....

  7. #127

    Προεπιλογή

    Είναι ακριβό το τηλέφωνο στο καράβι
    [I][FONT=Comic Sans MS]Yeah! I've left the world behind
    I'm safe here in my mind[/FONT][/I]

  8. #128
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από olive oyl
    Είναι ακριβό το τηλέφωνο στο καράβι
    και το πληρώνει μόνο αυτός που τηλεφωνεί; εννοώ δεν φαντάζομαι να χρεώνεται η ναυτιλιακή ή κάτι τέτοιο;

    Πάντως γενικά μάλλον υποψιάζομαι πως σύμφωνα με τις ψυχολογίες που ισχύουν δεν θα ναι και το πιο συνηθισμένο. Εχω δίκιο;

  9. #129

    Προεπιλογή

    Γενικότερα δεν ξέρω τι γίνεται εμείς δε το χρησιμοποιούσαμε καθόλου. Μια φορά αν θυμάμαι είχε πάρει κ του κόστισε 200 $. Αλλά εντάξει μια στις 15 μιλούσαμε καλά ήταν. Σε τι καράβι είναι?
    [I][FONT=Comic Sans MS]Yeah! I've left the world behind
    I'm safe here in my mind[/FONT][/I]

  10. #130
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    cargo 21 eton! :-) apo auta pou ta rihnoun hima ta metaferomena

    kala etsi rotao
    vasika anarotieme an oi ginekes epikinonoun autes pote...
    mallon omos apo oti katalaveno auto to epilegei o adras

Σελίδα 13 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας