Σελίδα 4 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 838

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση

  1. #31
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Τα θερμά συγχαρητήρια στη Nash για τον δύσκολο δρόμο που επέλεξε, δρόμο όμως με συγκινήσεις και εμπειρίες απο ότι μπορώ να φανταστώ θα σε παρακαλούσα Νash αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά να μοιραστείς μερικές απο αυτές μαζί μας . Ειδικά στο θέμα Γυναίκα και Ναυτιλία... είσαι η πλέον ειδική :wink:

  2. #32
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Olive ο ανθρωπος σου είναι ο άνθρωπος σου ναυτικός, στεριανός ακόμα και αστροναυτης και σίγουρα τον θέλεις δίπλα σου σε κάθε στιγμή μεγάλη η μικρή όμως νομίζω οτι για την αντικειμενική δυσκολία του επαγγέλματος (η απόσταση) είναι πολλά αυτα που ζητάς σε ρεαλιστικό πλαίσιο και δεν νομίζω να γίνουν πράξη ή τουλάχιστον οχι άμμεσα... ειδικά με την κρίση του επαγγέλματος στην Ελλάδα τουλάχιστον... :!:

  3. #33
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nash
    Οlive , γνωριζω το επαγγελμα κι απο την καλλη και απο την αναποδη, Ειμαι γυναικα , ναυτικος σε ακτοπλοια και σε ποντοπορα, και συζυγος ναυτικου που ταξειδευει... γνωριζω το ζορι των αντρων μας και το δικο μας , και των παιδιων μας , εδω ναι χρειαζεται να βρεθουν καποιες αλλες παραμετροι που θα διευκολυνουν την ζωη τους και τις οικογενειες.
    Αγαπω την θαλασσα και το επαγγελμα δεν μπορω να εξηγησω τους λογους , οσο καιρο ταξειδεψα ως επαγγελματιας η αγαπη εγινε λατρεια.
    πολλες φορες αγανακτουσα αλλα δεν το παρατησα.Σημερα ειμαι στην στερια εχω παιδια και ως εκ τουτου επελεξα την οικογενεια.

    Για τις δυσκολιες τωρα ως γυναικα ναυτικου... τι να πω .. στο βαπορι τετοια ζορια δεν τα ειχα.
    Επειδη δεν ειμαι και μικρη.. κι εχω δυο παιδακια καμια φορα σκεφτομαι.. αμα παθω κατι ποιος θα το καταλαβει;
    θελω να παω το ενα παιδι στο σχολειο και το μωρο κοιμαται....εξω ριχνει καρεκλες και πρεπει να το παρω στη βροχη
    εχω π.χ καποιο προβλημα με το σπιτι .. εγω πρεπει να το λυσω.. .. τι να σας απαριθμω τωρα τα πρακτικα και δυσκολα.....
    .
    Ναι με κουραζει περισσοτερο η διαρκης ληψη αποφασεων για τα μικρα και τα μεγαλα.... τι να πρωτοπεις στο τηλεφωνο,....
    στελνω email το παιρνει μετα απο 10 μερες οταν φτανει στο λιμανι....
    ομως δεν θα το αλλαζα με τιποτα .. η πλειονοτητα των ναυτικων ειναι οικογενειαρχες εαισθητοι λατρευουν τις γυναικες και τα παιδια τους.
    Οταν ερχονται ειναι χαρα Θεου κι ας ριχνει εξω καλαποδια.
    ΜΠΡΑΒΟ!!! ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...

  4. Προεπιλογή

    Ας γίνει κάτι απο την πολιτεία για να βλέπουν και αυτοί τις οικογένειές τους πιο συχνά . Αυτό μόνο ζητάω . Ζητάω πολλά ?
    Morgan μου ούτε με εσένα διαφωνώ . Πες μου και εσύ.Ζητάω πολλά?
    Ζητας το αυτονοητο, ζωη για τον ναυτικο και για την οικογενεια του.. κι εγω αυτο ζηταω .. αρα μεχρι στιγμης ειμαστε 2 ...
    Παντως πολλες φορες γυνακες στεριανων λενε .. τι νομιζεις κι εμεις που τον εχουμε εδω .. τον βλεπουμε καθολου;

    Βεβαια ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο αλλα φαντασου να ηταν ανεργος !

  5. #35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak
    Olive ο ανθρωπος σου είναι ο άνθρωπος σου ναυτικός, στεριανός ακόμα και αστροναυτης και σίγουρα τον θέλεις δίπλα σου σε κάθε στιγμή μεγάλη η μικρή όμως νομίζω οτι για την αντικειμενική δυσκολία του επαγγέλματος (η απόσταση) είναι πολλά αυτα που ζητάς σε ρεαλιστικό πλαίσιο και δεν νομίζω να γίνουν πράξη ή τουλάχιστον οχι άμμεσα... ειδικά με την κρίση του επαγγέλματος στην Ελλάδα τουλάχιστον... :!:
    Για να γίνω πιο συγκεκριμένη.....Για τα ποντοπόρα 3 μήνες μέσα 3 μήνες έξω....Ήδη κάποιες εταιρίες το εφαρμόζουν....Για την ακτοπλοϊα διπλά πληρώματα...Θα έπρεπε να είναι αυτονόητο αλλά έλα μου που τίποτα δεν είναι αυτονόητο στην Ελλάδα . Η αγάπη όλα τα υπομένει και όλα τα αντέχει αλλά γιατί να υποφέρουν οι ναυτικοί και οι οικογένειές τους...Και ακόμα δε μιλήσαμε ειδικά για τα παιδιά των ναυτικών....Τα οποία όση αγάπη και εν εισπράττουν απο τον μπαμπά που τα παίρνει συνέχεια τηλέφωνο και τους φέρνει δώρα πάλι πληγώνονται.... "συνέχεια λείπει , ο μπαμπάς μαμα" "δε θα έρθει ο μπαμπάς στο σχολείο" κτλ....Δεν υποστηρίζω ότι τα παιδιά αποκτούν τραύματα ανεπανόρθωτα , τουλάχιστον όχι μέσα σε μια οικογένεια με αγάπη . Ξέρουν ότι ο μπαμπάς τα αγαπάει , ότι λείπει γιατί δουλεύει και είναι περήφανα γιάυτόν αλλά η στέρηση είναι στέρηση ότι και αν πεις .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  6. #36
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    αλήθεια βρε συ Olive, με τα παιδιά πως είναι τα πράγματα? πάντα σκεφτόμουν ότι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο και για την μάνα βέβαια , αλλά και κυρίως για αυτά...
    σίγουρα τα "δώρα" του ξέμπαρκου βοηθάνε στο να απαλύνουν λιγάκι την κατάσταση, αλλά στην ουσία ?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #37

    Προεπιλογή

    Θα σου πω αυτά που μου έχουν πει άλλες γυναίκες ναυτικών -τόσο μικρές όσο και μεγαλύτερες σε ηλικία- καθώς και παιδιά ναυτικών γιατί δεν έχω ακόμα προσωπική εμπειρία . Με τα παιδιά Morgan μου δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα . Ειδικά αν δουλεύει η γυναίκα του ναυτικού τρελαίνεται μόνη να τρέχει για όλα . Απο την καθαρά ψυχολογική πλευρά , τα παιδιά αγαπάνε πολύ τους μπαμπάδες ναυτικούς , ξέρουν ότι ο μπαμπάς λείπει για δουλειές και δεν έχουν σύνδρομο εγκατάλειψης . Ομως στερούνται αυτά που βλέπουν να έχουν τα άλλα παιδιά -να τα πάρει ο μπαμπάς τους απ'το σχολείο , να τα πάει βόλτα να παίξουν την Κυριακή κτλ . Συχνά ρωτάνε "γιατί να μην είμαστε και εμείς όπως τα άλλα παιδιά" " γιατί ο μπαμπάς δεν έρχεται στο σχολείο μαμά" ενώ ξέρουν ότι ο μπαμπάς τους δεν μπορεί . Και είναι τραυματικό αρκετά όταν ο μπαμπάς φεύγει για ταξίδι . Μια φίλη μου μου είπέ ότι η κόρη της σταμάτησε να τρώει όταν εφυγε ταξίδι ο άνδρας της . Συνηθίζουν βέβαια . Και τα περισσότερα είναι και καλοί μαθητες και καλά παιδιά . Ισως η αίσθηση ότι ο πατέρας τους λείπει , ότι δουλεύει σκληρά για να συντηρήσει την οικογένεια, να τα κάνει πιο υπεύθυνα . Οπότε μπορείς να πείς ότι έχει και την καλή του πλευρα .
    Οπως σου είπα όμως δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμη . Προς το παρόν και μόνο η σκέψη ότι θα έχω δουλειά , παιδιά , σπίτι όλα μόνη μου με τρελαίνει.....
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  8. #38
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Nash εχεις εργαστει ως αξιωματικος στα ποντοπορα και στην ακτοπλοοια :?: :?:
    Olive οταν λειπει ο συζυγος και ειναι Χριστουγεννα η Πασχα η Καλοκαιρινες διακοπες πηγαινεται με την οικογενεια να τον δειτε :?: :?: Παιδια ναυτικων απο την σχολη μου εχουν οτι τις ωραιοτερες διακοπες τους τις περασαν οταν ηταν στο πλοιο με την οικογενεια :!: :!:

  9. #39

    Προεπιλογή

    Εγώ προσωπικά στα ποντοπόρα δεν πήγα ποτέ , αν και ως σύζυγος αξιωματικού μπορούσα να πάω. Αν ταξιδεύεις έξω μπορείς να πάρεις την οικογένεια αν το θέλεις , τώρα για το αν εινα ωραία ή όχι.....Στην ακτοπλοϊα τα πράγματα είναι πιο εύκολα . Χριστούγεννα , Πάσχα , Καθαρά Δευτέρα τα περνάω συνήθως εν πλω . Η αγαπή τα ομορφαίνει όλα , απλά νοιώθεις κάπως ...αξιολύπητος όταν περνάς τις οικογενειακές αυτές γιορτές σε ένα πλοίο . Μια ψευδαίσθηση φυσιολογικής ζωής η οποία μερικές φορές πληγώνει περισσότερο και απο την απόσταση . Απο καλοκαιρινές διακοπές ...Στα ποντοπόρα βεβαίως έχεις τη δυνατότητα να πας κανονικές διακοπές με το σύζυγο όταν ξεμπαρκάρει . Στην ακτοπλοϊα κακοκαιρινές διακοπές δεν υπάρχουν . Κανένα ταξίδι στο ένα ή στο άλλο νησί που πάντα συνοδεύεται απο άγχος να ζήσεις ο, τι προλάβεις στις λίγες ώρες παραμονής στο λιμάνι . Πολλές φορές η εκδρομή που περίμενες πως και πως γίνεται ....μοναχική περιήγηση όταν προκύπτει καμμία βλάβη που κλείνει το σύζυγο μέσα . Και τότε ορκίζεσαι να μην ξαναπάς και να το πάρεις απόφαση ότι διακοπές με τον άντρα σου δε θα κάνεις ποτέ . Λυπάμαι αν δίνω μια ζοφερή εικόνα για το επάγγελμα αλλά φοβάμαι ότι αυτή είναι η πραγματικότητα .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  10. #40
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Olive συγγνώμη εκ των προτέρων αν θα φανώ αδιάκριτη, πόσα χρόνια είσαι παντρεμένη με τον Ποπαυ σου :?:

    Αν είσαι λίγα μπορεί να μην το έχεις συνηθίσει ακόμα, αν είσαι πολλά μάλλον δεν θα το συνηθίσεις ποτέ.

Σελίδα 4 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας