Σελίδα 5 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 838

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση

  1. Προεπιλογή

    Ναι εχω ταξειδεψει και με ακτοπλοια... παναγια μου Βοηθα!!!!! και με ποντοπορα που ηταν και το καλυτερο. Τωρα δεν ασχολουμε πια επαγγελματικα με την θαλασσα, κανω αλλα πραγματα.
    Εχω και δυο παιδια, η ζωη ναι ειναι δυσκολη χωρις τον πατερα στο σπιτι αλλα μαθαινουν. Το καλο ειναι οτι ωσπου να παει το ενα παιδι στο σχολειο μπαρκαραμε οικογενειακως μετα μονο χριστουγεννα ή καλοκαιρι και αν ήταν βολικα.
    στα παιδια αρεσει πολυ να μαπινουν στα αεροπλανα και να πηγαινουν στο εξωτερικο να βρουν το μπαμπα τους , στο βαπορι περνανε μια χαρα, ειναι οι μασκωτ...
    Εχω κι ενα μικρουλη τωρα, ο οποιος μεχρι να παει να δει που δουλευει ο μπαμπας στενοχωριοταν , νομιζε μαλλον οτι μας εγκατελειπε και δεν ηθελε ουτε να τον ακουει απο το τηλεφωνο. Τωρα που πηγαμε και μειναμε ολο το καλοκαιρι... ειναι ενθουσιασμενος.. αλλαξε την σταση του.
    Στις γιορτες αμα δεν ειμαστε στο βαπορι ...ειναι χαλια.... εγω παντως δεν εχω ορεξη ουτε για "ρεβεγιον και αλλες βλακειες...
    Αυτες τις μερες ειμαι να με κλαινε οι ρεγκες !
    Παντως αυτο το τρεις μηνες μεσα τρεις εξω ειναι καλο.... μην σουπω καλυτερα θα ηταν ανα ταξειδι να αλλαζει το ληρωμα οπως με τους αεροπορους... αλλα αυτα ειναι ονειρα... ξεσκεπαστα.
    Παντως ... θα σα πω οτι οι ναυτικοι ωντας εξω απο την κοινωνια ειναι οι καλυτεροι γονεις συζυγοι κλπ.

  2. #42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak
    Olive συγγνώμη εκ των προτέρων αν θα φανώ αδιάκριτη, πόσα χρόνια είσαι παντρεμένη με τον Ποπαυ σου :?:

    Αν είσαι λίγα μπορεί να μην το έχεις συνηθίσει ακόμα, αν είσαι πολλά μάλλον δεν θα το συνηθίσεις ποτέ.
    Μπορείτε να με ρωτάτε ό,τι θέλετε , άλλωστε σας νοιώθω όλους σαν φίλους....
    Είμαι 2 χρόνια παντρεμένη , βάλε όμως και 2 χρόνια αρραβώνα και 3 χρόνια σχέσης , μας κάνουν 7 χρονια , οπότε μάλλον το έχω πάρει απόφαση .... :lol: Φυσικά και έχω "συνηθίσει" , τέτοιο θέμα δεν τίθεται σε καμμία περίπτωση . Το θέμα της συνήθειας και της αποδοχής μιας τέτοιας κατάστασης , είτε σε επίπεδο σχέσης , είτε σε επίπεδο γάμου ξεκαθαρίζεται πολύ γρήγορα , μη σου πω απο τον πρωτο χρόνο της σχέσης . Αν όμως λέγοντας "συνήθεια" εννοείς να μη σε πονάει η μοναξιά , η απόσταση απο το σύντροφο σου , να μη σε στενοχωρούν και προβληματίζουν οι δυσκολίες , οι αυξημένες ευθύνες , το μέλλον των παιδιών σου, τότε ναι δεν έχω συνηθίσει , ούτε θα συνηθίσω ποτε . Καμμιά άλλωστε γυναίκα ναυτικού δε "συνηθίζει" ποτέ αυτά τα συναισθήματα , παρά μόνο αν δεν αγαπάει πραγματικά . Αυτό δε σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι μια γυναίκα ναυτικού είναι δυστυχισμένη , και ελπίζω να μη δίνω αυτή την εντύπωση . Εγώ είμαι αυτή που πάντα πίστευα και πιστεύω ότι η απόσταση κάνει πιο αδύναμα τα αδύναμα συναισθήματα και δυναμώνει τα ήδη ισχυρά . Οπως είπέ άλλωστε και η Nash όταν ο ναυτικός έρχεται σπίτι του είναι χαρά Θεού και ας βρέχει εξω όπως σήμερα ...
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  3. #43
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    εγώ πάντως αν και διαφωνώ σε κάποια σημεία με την Olive (οχι βέβαια σχετικά με το πως δέχονται οι οικογένειες των ναυτικών την δυσκολία του επαγγέλματος αλλά όσον αφορά το επάγγελμα αυτό καθ'εαυτό) χαίρομαι γιατί κάνουμε αυτή την κουβέντα.
    είναι πολύ σημαντικό να συζητάνε αυτά τα πράγματα άνθρωποι που τα χουν ζήσει στο πετσί τους.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #44
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Μα η ψυχή του καραβιού είναι ο ναυτικός και η δική του ψυχή η οικογένεια του ... :!:

  5. #45
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ποιητρια 8)
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #46
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    ποιητρια 8)

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Ειμαι συναισθηματικός τύπος τι να κάνω :lol: :lol: :lol: :lol:

  8. #48

    Προεπιλογή

    Η ψυχή του Morgan όμως είναι το καράβι του... :lol: Ισως όλοι οι ναυτικοί να έχουν στην καρδιά τους τη θάλασσα και να κάνουν στις γυναικες τους τους μισοκακόμοιρους "Τι να κάνω" "Μήπως το θέλω" κτλ......Πάντως ακόμα και εγώ που έχω φάει τη θάλασσα με το κουτάλι χωρίς να είμαι ναυτικός έχω νοιώσει την ακαταμάχητη γοητεία της...Πάνω σε ένα πλοίο όλα είναι πιο απλά , ο χρόνος αποκτά μια άλλη διάσταση και το μυαλό ταξιδεύει επίσης...
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  9. #49
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olive
    Ισως όλοι οι ναυτικοί να έχουν στην καρδιά τους τη θάλασσα και να κάνουν στις γυναικες τους τους μισοκακόμοιρους "Τι να κάνω" "Μήπως το θέλω" κτλ...... ...

    χαχαχαχα
    χαχαχαχα
    χαχαχαχα
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #50
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτι είναι κάπου στην μέση τα πράγματα δηλαδή υπάρχει το μεράκι γιατι χωρίς αυτό η δουλειά αυτή θα είναι καταναγκαστικά έργα και κανένας δεν τα αντέχει ξέρω πολλές περιπτώσεις που τα παράτησαν για λιγότερα χρήματα για να μην ταξιδεύουν. Αλλα σίγουρα η οικογένεια είναι μέσα στο μυαλό τους. :!:

Σελίδα 5 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας