Σελίδα 1 από 84 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 838

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση

  1. #1

    Προεπιλογή Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση

    Morgan thanks για το καλωσόρισμα . Χαρά μου να συμμετάσχω στο πολύ ζεστό και όμορφο θαλασσινό σας φόρουμ!!
    Λοιπόν ...το εν λόγω θέμα περι συνθηκών ζωής των ναυτικών είναι τεράστιο και ελπίζω να μην είναι άσχετο με το topic "γυναίκα και ναυτιλία" ... Εκτός αν εννοείτε μόνο τις γυναίκες που εργάζονται στο χώρο της ναυτιλίας και όχι τις πιστές Πηνελόπες που περιμένουν τους ναυτικούς τους ...
    Το 3 μήνες μέσα 3 έξω είναι κάτι σημαντικό...Δεν είναι το τέλειο( δεν υπάρχει τέλειο σε αυτή τη δουλειά) αλλά δεν έχει καμμία σχέση με τους 6 ή και 8 μήνες απομόνωσης που αποτελούν την εναλλακτική λύση...Αυτά βεβαίως αφορούν την ποντοπόρο ναυτιλία όπου τα πράγματα δύσκολα μπορούν να βελτιωθούν και τουλάχιστον υπάρχουν οι 2-3 μήνες διακοπών το χρόνο για να ξεγελάσουν την πίκρα και τη μοναξιά...Αν πάμε όμως στην ακτοπλοϊα....Εκεί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα . Για όσους νομίζουν ότι είναι καλύτερα να το σκεφτούν διπλά ...Εγώ τα έχω υποστεί και τα δύο και είναι σα να πηγαίνεις απ'τον γκρεμό στο ρέμα !!! 10 ή και 11 μήνες συνεχούς δουλειάς το χρόνο χωρίς καμμία αργία ή ξεκούραση ( απορώ πως ο Ποπαυ είναι όρθιος...) και για οικογενειακή ζωή άστα καλύτερα....Το σπίτι το βλέπουν για 1-2 ώρες στα πεταχτά , αν τυχόν δε συμπέσουν οι ώρες παραμονής στο λιμάνι με τα ωράρια εργασίας της συζύγου...Αλλιώς ....Το μήνα της επισκευής....Θυμώνω τόσο όταν ακούω τι ισχύει στις άλλες χώρες ...Θυμώνω και πικραίνομαι.Για την κατάντια της Ελλάδας .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    καλημέρα!
    Όταν λέμε γυναίκα και ναυτιλία εννοούμε τα πάντα!!!!

    η ακτοπλοία είναι επίσης δύσκολη, αν και συνοδεύεται από την ψευδαίσθηση του "είμαι κοντά"....Βέβαια και αυτό κάτι είναι ετσι? Δηλαδή το να σου μιλάει ο άνθρωπός σου στο τηλέφωνο χωρίς υπέρογκες χρεώσεις, να ξέρεις ότι τουλάχιστον δεν θαλασσοπνίγεται στον Ειρηνικό κ.ο.κ.

    Όσον αφορά τις "πεταχτές" επισκέψεις, άσε και τις ξέρω...!!! Και τι να πρωτοκάνεις. Βέβαι πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι τουλάχιστον κάποιες περιόδους οι ναυτικοί κοιμούνται σπίτια τους σε αντίθεση με τους ποντοπόρους...

    Βλέπεις να αλλάζουν τα πράγματα?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #3

    Προεπιλογή

    Καλημέρα ή μάλλον καλησπέρα !!!
    Να αλλάξουν τα πράγματα? 8) Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία .Τα πράγματα σίγουρα θα αλλάξουν κάποια στιγμή , αλλά η γενιά μας δε νομίζω να το προλάβει αυτό...Για να γίνει βεβαίως αυτό χρειάζονται τρία πράγματα α ) ένας υπουργός με...( άσε θα με κόψει η λογοκρισία 8) ) που να πάει κόντρα στα συμφέροντα β) συνδικαλιστές με... παρόμοια προσόντα :lol: και γ ) ναυτικοί ενωμένοι και αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους ...Πόσο πιθανό είναι να συμπέσουν και τα τρία μαζί???¶στο καλύτερα...Νομίζω πάντως ότι φταίτε και εσείς . Οι διεκδικήσεις σας ( απεργίες κτλ ) περιορίζονται στο οικονομικό κομμάτι ( σύνταξη , μισθός , ασφάλεια ) που δε λέω πολύ σημαντικά είναι , αλλά τι να τα κάνεις όταν η ποιότητα της ζωής σου είναι τόσο μα τόσο χαμηλή....Για την ανάγκη ανάπαυσης αυτών των ανθρώπων δε μιλάει κανείς...Ούτε καν εσείς οι ίδιοι οι ναυτικοί . Το θεωρείτε δεδομένο....Μπροστά στο φόβο της απόλυσης δέχεστε τα πάντα . Και έτσι συντηρείται ένας φαύλος κύκλος , που δεν οδηγεί παρά μόνο στη φυσική και ψυχική σας εξόντωση . Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σου Morgan γι'αυτό το θέμα , όπως και των υπολοίπων βεβαίως βεβαίως...
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Αγαπητή μου Olive καλημέρα.

    Όπως σου είπα και σε προηγούμενο πόστ μου, θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν τα πράγματα και στην Ελλάδα είναι να αλλάξουν τα πράγματα πρώτα διεθνώς , να εδραιωθεί αυτή η κατάσταση και μέτα ...εδώ βλέπουμε.

    Δυστυχώς -και αυτό δεν είναι κακομοιριά ή στεγνή γκρίνια- στην ελλάδα οι αλλαγές προς το καλύτερο αργούν χαρακτηριστικά. Οπωσδήποτε συνδικάτα και αλληλέγκυοι εργάτες θαλάσσης θα βοηθούσαν τα πράγματα ώστε να αλλάξουν γρηγορότερα. Πίστεψε με οι ναυτικοί φταίνε το λιγότερο. Μην ξεχνάς πια , πόσο ζήτηση φια δουλειά υπάρχει και αντίστοιχα πόσες θέσεις εργασίας! Το χάσμα είναι τεράστιο και δεν μιλάμε για φόβο απόλυσης αλλά για πιθανότητα να μην ξαναδουλέψεις ποτέ με ότι αυτό συνεπάγεται για τις οικογένειες που στηρίζονται σε αυτά τα χρήματα. Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο αυστηροί με τους συναδέλφους. Επίσης κάνεις ένα λάθος. Οι ώρες ξεκούρασης (rest hours) είναι ήδη κεκτημενο δικαίωμα των ναυτικών . Ήδη "ισχύει" συγκεκριμένο πρόγραμμα και απαιτήσεις , άλλο αν στην πραγματικότητα τις περισσότερες φορες δεν τηρουνται μιας και οι αγαπητοί σε όλους πλοιοκτήτες όντως θα χρειαζόντουσαν 3πλα πληρώματα! Το προβλημα για μένα δεν είναι οι ναυτικοί που εξαναγκάζονται μπρος στην φτώχεια (και στην πείνα των οικογενειών) να κάνουν -απλά- μόκο, αλλά στους....άλλους που δεν εφαρμόζουν τις διεθνείς συμβάσεις , τους νόμους και δεν έχουν φιλότιμο. Δέν θα κατηγορήσω ποτέ τον "φτωχό" που κάνει τα πάντα για να ζήσει και όχι τον...απέναντι..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ OLIVE.ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΖΟΡΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΥΔΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΩ ΤΟΥΛ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ

  6. #6

    Προεπιλογή

    Morgan-Triad ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    Morgan , αυτά που λές είναι πολυ σωστά . Επι της ουσίας δε διαφωνούμε . Απλά , ναι , επιμένω να πιστεύω ότι φταίτε και ΕΣΕΙΣ οι ναυτικοί .Έγώ καταρχάς όποτε έχω συζητήσει γι΄αυτό το θέμα με ναυτικούς λένε πάντα "Τι να κάνουμε" "Έτσι είναι η κατάσταση" και άλλα παρόμοια. Δηλαδή άμα ένα ολόκληρο πλήρωμα ζητήσει απο την εταιρία περιοδική τους αντικατάσταση για να παίρνουν άδειες , η εταιρία τι θα κάνει? θα τους απολύσει όλους? Δε νομίζω . Εμένα δε μου φαίνεται να σας καίει και τόσο . Έχετε υπερβολικά απορροφηθεί , κατά τη γνώμη μου , απο τον αγώνα της επιβίωσης , να συντηρήσετε την οικογένειά σας και να αποταμιεύσετε λεφτά , και δε θέλετε σε καμμία περίπτωση να ριψοκινδυνεύσετε . ¶λλωστε όλα μια συνήθεια είναι . ¶μα μπείτε στο λούκι της δουλειάς , μετά γίνεστε ανθεκτικοί μέχρι αναισθησίας . ¶μα πείς σε ένα στεριανό να δουλέψει για ένα μήνα όπως εσείς θα πάθει πλάκα τρελή!!!! :lol: :lol: Το ζόρι το τραβάνε περισσότερο οι γυναίκες που μένουν πίσω , μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδιά , στερούνται τα πάντα και περιμένουν...το θαύμα . Σίγουρα αυτα που λέω δεν ισχύουν για όλους , και σίγουρα την ευθύνη δεν την έχουν οι ναυτικοί , που είναι τα μεγαλύτερα θύματα αυτής της κατάστασης . Βλέπουν όμως το κλουβί και μπαίνουν μέσα . Και δε ζητάνε καν το κλειδί!!!Αυτή είναι η "ενοχή τους" .
    ΥΓ Υπάρχει άραγε άλλη γυναίκα ναυτικού στο φόρουμ να μας πει τη γνώμη της ?Πηνελόπες ενωθείτε!!!
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  7. #7
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Πηνελοπες ενωμενες ποτε νικημενες :lol: :lol: :lol:
    Περα απο το αστειο τις γυναικες των ναυτικων σαν την olive tis thamazo :wink: :wink: (oso exo katalavei ton xaraktira tis apo ta post)gia thn ipomoni
    kai tin dinami tous
    sorry poy grafo me latinikous xaraktires alla kati epathe to pliktrologio kai den to girizei sta ellhnika

  8. #8

    Προεπιλογή

    lamainmusain σ'ευχαριστώ πολύ !!! ops: Ο θαυμασμός είναι αμοιβαίος . Για μένα το ναυτικό επάγγελμα είναι ενα απο τα πιο όμορφα . Και όσους ναυτικούς έχω γνωρίσει ήταν όλοι-σχεδόν... 8) -τα καλύτερα παιδιά!!Δουλευταράδες , καλοί οικογενειάρχες και σύντροφοι , τίμοι και λεβέντες . Και κάθε φορά που λέω ότι ο άντρας μου είναι ναυτικός , ειλικρινά σας το λέω , σχεδόν δακρύζω απο περηφάνια ....
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Είναι πολύ δύσκολος Olive ο ρόλος σου και των άλλων γυναικών που παίρνουν τόσο σοβαρή απόφαση να γίνουν άντρες και γυναίκες μαζί ειδικότερα όταν έρχονται τα παιδιά... εκεί είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση και θέλει μεγάλο σθένος του να αναλάβεις την ανατροφή των παιδιών αποκλειστικα.

    Φαντάζομαι πολλοί απο εσάς θα έχουν κάποιο τέτοιο περιστατικό στο οικογενεικό ή φιλικό σας περιβάλλον.

    Και ακόμα δυσκολότερο να φροντίσει να αγάπανε τα παιδιά τον πατέρα τους ακόμα και αν δεν τον γνωρίζουν καλα καλα... γιατι παλαιότερα τουλάχιστον θυμάμαι μεγάλα μπάρκα....

    Και κάτι ακόμα... όταν έρχεται αυτός ο άνθρωπος να μην νιώθει ξένος, αρκετοί συνταξιούχοι ναυτικοί νιώθουν έξω απο τα νερά τους μέσα σε ένα σπίτι και μεγάλο ρόλο παίζει η σύζηγος.....

    Μπράβο σε όλες σας πάντως και ίσως δίκαια παλιά στα νησιά να σας έλεγαν καπετάνισες....

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olive
    lamainmusain σ'ευχαριστώ πολύ !!! ops: Ο θαυμασμός είναι αμοιβαίος . Για μένα το ναυτικό επάγγελμα είναι ενα απο τα πιο όμορφα . Και όσους ναυτικούς έχω γνωρίσει ήταν όλοι-σχεδόν... 8) -τα καλύτερα παιδιά!!Δουλευταράδες , καλοί οικογενειάρχες και σύντροφοι , τίμοι και λεβέντες . Και κάθε φορά που λέω ότι ο άντρας μου είναι ναυτικός , ειλικρινά σας το λέω , σχεδόν δακρύζω απο περηφάνια ....
    ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΑΓΚΕΣ,ΚΛΠ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο9 ΑΛΛΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΦΥΓΩ Κ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΣ. ΟΝΤΩΣ ΖΟΡΙ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ...

Σελίδα 1 από 84 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας