Σελίδα 84 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 3474828384
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 831 έως 838 από 838

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση

  1. #831
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    flying in a blue dream...
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από no-seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ γράφω βιωματικά .... μου έχουν συμβεί όσα γράφω .... και κερατάς έγινα .... και χρήματα μου έφαγαν Ελληνίδες που μου έλεγαν ολοι οτι είναι γυναίκες για σπίτι

    Αμα εσείς θέλετε να κρυφτήτε πισω απο το δαχτυλο σας δυστηχώς δεν χωράτε .... Η ωμή αλήθεια ειναι αυτή που γράφω
    Φιλε μου,κανεις δεν αμφισβητει οσα γραφεις,ουτε βεβαια και τις εμπειριες σου,τις οποιες καλα κανειος και θες να τις περασεις σε αλλους.
    Το κανεις ομως με λαθος τροπο.Επειδη εσενα σου φερθηκαν λαθος ορισμενοι ανθρωποι-οι περισσοτεροι,οι λιγοτεροι,αυτο το ξερεις εσυ- ,δεν σημαινει ντε και καλα πως ολοι οι ανθρωποι ειναι σκαρτοι.Η αληθεια την οποια γραφεις ειναι ωμη,αλλα ειναι υποκειμενικη και μερικη.Ειναι αυτη η ασχημη αληθεια την οποια παρα πολλοι,οι περισσοτεροι μαλλον εχουν γνωρισει.Πολλοι ομως απο αυτους εχουν γευθει και την αλλη πλευρα μετα.Αρα λοιπον καλα κανεις και λες οσα λες στους υπολοιπους(αρκει να προσαρμοσεις τον τροπο σου),απλα μην εισαι απολυτος.

  2. #832

    Προεπιλογή

    καλησπερα σε ολους!!!! πριν λιγες εβδομαδες ηρθε ο ναυτικος μου μετα απο 11 μηνες μπαρκο που ειχε, ομως τα πραγματα δεν ειναι οπως μερικες απο εσας τα περιγραφατε δλδ ρομαντικα και ομορφα...αμη τι αλλο ηταν περιεργα απο μερια του παντα και καπως ψυχρα. κατανοω το γεγονος οτι ελειπε τοσο καιρο και ισως χρειαζεται χρονο να συνελθει αλλα ποσο πια?? τι πρεπει να κανω κι εγω? μηπως χρειαζεται καποια βοηθεια? ειχατε ποτε εσεις καποιο τετοιο περιστατικο? θα ηταν πολυ χρησιμες οι απαντησεις σας

  3. #833
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sophiebab Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους!!!! πριν λιγες εβδομαδες ηρθε ο ναυτικος μου μετα απο 11 μηνες μπαρκο που ειχε, ομως τα πραγματα δεν ειναι οπως μερικες απο εσας τα περιγραφατε δλδ ρομαντικα και ομορφα...αμη τι αλλο ηταν περιεργα απο μερια του παντα και καπως ψυχρα. κατανοω το γεγονος οτι ελειπε τοσο καιρο και ισως χρειαζεται χρονο να συνελθει αλλα ποσο πια?? τι πρεπει να κανω κι εγω? μηπως χρειαζεται καποια βοηθεια? ειχατε ποτε εσεις καποιο τετοιο περιστατικο? θα ηταν πολυ χρησιμες οι απαντησεις σας
    Καλημέρα
    Ωραίο το ξέμπαρκο αλλά πίστεψε με όταν γυρίζεις μετά από ένα τόσο μεγάλο μπάρκο νιώθεις περίεργα ότι όλα έχουν προχωρήσει τόσο μπροστά..
    Στο βαπόρι βλέπεις ημερησίως τα ίδια και τα ίδια άτομα 24ώρες στον εργασιακό σου χώρο και όποτε βρεις χρόνο πας για ξεκούραση.. και ξαφνικά γυρίζεις στη παρέα στη κίνηση όλα γύρω σου τα βλέπεις διαφορετικά. Θέλει λίγο χρόνο Όχι πίεση είναι ότι χειρότερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 18-11-2015 στις 02:50

  4. #834

    Προεπιλογή

    καλησπερα, για να το λες κατι θα ξερεις αλλα ποσο χρονο θελει? 1-2μηνες? πιο πολυ?

  5. #835
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Απεραντο γαλαζιο - Διακοπες Αθηνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι θεμα χρονου αλλα θεμα χαρακτηρος προσαρμογης και βιωματων , και να γνωριζεις αυτο , πρεπει να φερεσαι φυσιολογικα , οπως σε γνωριζε πρωτου φυγει για μπαρκο , οταν σε βλεπει με αλλαγμενη συμπεριφορα καπου κουμπωνεται ,αυτα απο εναν θαλασσανθρωπο εν ενεργεία με 34 χρονια στην πλατη
    την Καλημερα μου απο το Sao Luis - Brazil

  6. #836

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου!!! Σου ευχομαι καλες-ηρεμες θαλασσες και με το καλο να ανταμωσεις τα αγαπημενα σου προσωπα!!!!

  7. #837

    Προεπιλογή Ενα εξάμηνο είναι, θα περάσει

    Γεια χαρά σε όλες κι ολους

    Αποχαιρετησα στις 20/1/16 τον ναυτικό μου, 3ο μηχανικο σε γκαζάδικο.Φευγει για 6-6,5 μήνες. Ηταν ξεμπαρκος 10 μηνες κι ετσι ειχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω και να προλαβω να τον χαρώ και να δεθώ πολύ μαζί του. Ειμαστε κι οι δυο 32 και 33 αντιστοιχα. Πιστεύω οτι θα τα καταφέρω να αντέξω την απουσία του, αν και δεν εχει περάσει ουτε μισος μηνας και νιώθω το μαραζι να με τρώει. Ειναι φαίνεται που είμαι τοσο ερωτευμένη. Ιντερνετ δεν εχει, επικοινωνουμε μεσω mail , κι αυτα ευτυχως μπορεί και τα λαμβάνει.
    Η φύση της δουλειάς μου, μου επιτρέπει να μπαρκαρω μαζί του σε καποιο απο τα επομενα ταξίδια.Δεν μπορώ να φανταστω οτι θα τον χανω για τοσο μεγάλα διαστήματα.Με πιάνει απελπισία.

    Καλό σας βράδυ
    Μαρίνα

  8. #838

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Marina-Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά σε όλες κι ολους

    Αποχαιρετησα στις 20/1/16 τον ναυτικό μου, 3ο μηχανικο σε γκαζάδικο.Φευγει για 6-6,5 μήνες. Ηταν ξεμπαρκος 10 μηνες κι ετσι ειχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω και να προλαβω να τον χαρώ και να δεθώ πολύ μαζί του. Ειμαστε κι οι δυο 32 και 33 αντιστοιχα. Πιστεύω οτι θα τα καταφέρω να αντέξω την απουσία του, αν και δεν εχει περάσει ουτε μισος μηνας και νιώθω το μαραζι να με τρώει. Ειναι φαίνεται που είμαι τοσο ερωτευμένη. Ιντερνετ δεν εχει, επικοινωνουμε μεσω mail , κι αυτα ευτυχως μπορεί και τα λαμβάνει.
    Η φύση της δουλειάς μου, μου επιτρέπει να μπαρκαρω μαζί του σε καποιο απο τα επομενα ταξίδια.Δεν μπορώ να φανταστω οτι θα τον χανω για τοσο μεγάλα διαστήματα.Με πιάνει απελπισία.

    Καλό σας βράδυ
    Μαρίνα
    Μαρινα σε καταλαβαινω, αν και εσυ καταφερες και τον χορτασες τον δικο σου 10 μηνες! Εμεις 2 μηνες περασαμε μαζι, και στα μελια εφυγε για εξαμηνο και μενα σε τανκερ, αξιωματικος. Σκεφτομαι οτι θα περασει ολες τις γιορτες μεσα μονος του και τρελαινομαι. Η επικοινωνια, αν και καλυτερη απο προηγουμενα χρονια απο οτι διαβαζω, δεν ειναι ποτε αρκετη! Καντε σχεδια για οταν θα γυρισει και σβηνε μια μια τις μερες. Βοηθαει εστω και ελαχιστα! Διαβαζω και τις υπολοιπες εμπειριες εδω μεσα και παιρνω κουραγιο...

Σελίδα 84 από 84 ΠρώτηΠρώτη ... 3474828384

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας