Σελίδα 3 από 84 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 838

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση

  1. Προεπιλογή

    Θα ελεγα ότι είναι ενας αλλος τροπος ζωης, αδιανόητος για τους απέξω, οπως και για τους μεσα ειναι δυσκολη η ζωη εξω.
    Εγω παντως αμα μπορουσα σημερα παλι "μεσα" θα πηγαινα.
    Οποτε μπορω παω μεσα γιατι εκει νιωθω σαν στο σπιτι μου. Η βαπορισια ζωη με συναρπαζει.

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    το σίγουρο είναι ότι πολλές φορές εύχομαι να ήμουν σε βαπόρι.
    άλλες , πάλι...όχι
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nash
    Θα ελεγα ότι είναι ενας αλλος τροπος ζωης, αδιανόητος για τους απέξω, οπως και για τους μεσα ειναι δυσκολη η ζωη εξω.
    Εγω παντως αμα μπορουσα σημερα παλι "μεσα" θα πηγαινα.
    Οποτε μπορω παω μεσα γιατι εκει νιωθω σαν στο σπιτι μου. Η βαπορισια ζωη με συναρπαζει.
    Nash , δεν ξέρω την ηλικία σου , αν είσαι παντρεμένος κτλ , οπότε μπορώ απλά να υποθέσω ότι η βαπορίσια ζωή σε συναρπάζει μάλλον γιατί δεν την έχεις ζήσει πολύ . Επίσης λές ότι "όποτε μπορώ πάω μέσα" το οποίο σημαίνει ότι έχεις την επιλογή . Ετσι δεν μπορείς να μπείς στη θέση που δεν έχει άλλη επιλογή απο τη θάλασσα . Για λίγο , για ένα δύο ταξίδια (όποτε βαριέσαι) είναι μια χαρά . Αλλά για μόνιμη εργασία είναι κόλαση. Και για τους μέσα και για τους έξω . Το ότι οι ναυτικοί τελικα συνηθίζουν αυτή τη ζωή είναι αναπόφευκτο. Ολα τα συνηθίζει ο άνθρωπος , και σε όλα προσαρμόζεται . Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα . Μη με παρεξηγήσεις , και εμένα θα μου άρεσε να δουλεύω σε πλοίο , τη λατρεύω τη θάλασσα , αλλά όχι υπό τις τρομερές συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα . Τι το ωραίο υπάρχει στο να δουλεύεις αδιάκοπα , μέρα νύχτα , χωρίς αργίες , διακοπές , μακριά απο τούς ανθρώπους που αγαπάς , να μένεις πολλές φορές σε άθλιες καμπίνες , να τρως όχι και τα καλύτερα φαγητά ...Με λίγα λόγια να στερείσαι τα πάντα για ποιό λόγο? Μόνο για τα λεφτά . Που αποτελεί στην ουσία την αποζημίωση της ελευθερίας σας . Τη ζωή στα καράβια την επιθυμούν οι μικρότεροι σε ηλικία και ρομαντικοί ναυτικοί που ξεκινούν την καριέρα τους και ονειρεύονται περιπετειες και εμπειρίες . Τις οποίες τελικά δε ζουν . Οσο για το ότι η ζωή στα καράβια είναι δύσκολη περισσότερο για τους έξω θα πω ότι είναι δύσκολη για όλους . Και για τους μέσα και για τους έξω .
    Θαυμάζω το ρομαντισμό σας και την αγάπη σας για τη θάλασσα -και εγώ έτσι είμαι-αλλά φοβάμαι παιδιά ότι μιλάτε λίγο "εκ του ασφαλούς"....Απ'τη στεριά δηλαδή......
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  4. #24
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    μαζι σου.και το χειροτερο να μην εισαι καλά, να θες να μιλήσεις με τον ανθρωπό σου, άλλες φορές να μην μπορείς ή να είναι σε τέτοια φάση που να θέλει αυτός στήριξη, οποτε ξεχνάς τα δικά σου.κ στην τελική τα λεφτά δεν είναι όπως κάποτε που με τρια μπαρκα αγόραζες σπιτι..

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Olive τα βλέπεις μόνο μαύρα ενώ δεν είναι έτσι.
    αυτό που συμφωνώ , είναι πως η επιλογή που έχει ο Nash ή και εγω να ταξιδεύω κατά διαστήματα με βαπόρια του στόλου, είναι μεγάλο πράγμα και σίγουρα διαφορετικό από το κλειστό συμβόλαιο 6 μηνών.
    σου δίνει μια αίσθηση ελευθερίας.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Morgan αλλα κατανοώ και την Olive που της λείπει ο άνθρωπος της ...

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    Olive τα βλέπεις μόνο μαύρα ενώ δεν είναι έτσι.
    Αυτό Morgan μου μπορεί να το πει μόνο αυτός που το έχει ζήσει όπως εγω . ¶λλωστε δεν είπα ότι όλα είναι μαύρα ούτε ότι θα πάω να αυτοκτονήσω ( too late for that , anyway ) ....Μακάρι να έμπαιναν στο φόρουμ και άλλες γυναίκες ναυτικών για να μιλήσουν για το πως νιώθουν και για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν...Και ξέρετε ποιό είναι το χειρότερο? Το να ξέρεις ότι όλες αυτές τις δυσκολίες που περνάς , όλες οι στερήσεις και οι πίκρες , μπορούν σε μια στιγμή να εξαφανιστούν με μια κυβερνητική ρύθμιση , μια γενναία υπουργική απόφαση ....Η οποία στην τελική δε θα στοιχίσει και τίποτα τρομερό σε κανένα .Και να μη γίνεται τίποτα . Τότε όλα γίνονται θυμός και αγανάκτηση . Γι'αυτό όσοι θέλετε νορμάλ ζωή μακριά απο τη θάλασσα....Εκτός αν μπορείτε , όπως ο Morgan και ο Nash να ταξιδεύετε περιοδικά ....Διότι μη νομίζετε ότι δεν καταλαβαίνω τη γοητεία που ασκεί η θάλασσα στους ναυτικούς ( τους κατα συνείδηση , τουλάχιστον ) .Και είναι ίσως ο μοναδικός λόγος , μαζί με την ανάγκη βεβαίως της δουλειάς και των χρημάτων , που οδηγούν αυτούς τους ανθρώπους σε αυτή την απάνθρωπη εργασία . Λέτε το ιώδιο να προκαλεί εξάρτηση?Θα το ψάξω.... :lol:
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  8. Προεπιλογή

    Οlive , γνωριζω το επαγγελμα κι απο την καλλη και απο την αναποδη, Ειμαι γυναικα , ναυτικος σε ακτοπλοια και σε ποντοπορα, και συζυγος ναυτικου που ταξειδευει... γνωριζω το ζορι των αντρων μας και το δικο μας , και των παιδιων μας , εδω ναι χρειαζεται να βρεθουν καποιες αλλες παραμετροι που θα διευκολυνουν την ζωη τους και τις οικογενειες.
    Αγαπω την θαλασσα και το επαγγελμα δεν μπορω να εξηγησω τους λογους , οσο καιρο ταξειδεψα ως επαγγελματιας η αγαπη εγινε λατρεια.
    πολλες φορες αγανακτουσα αλλα δεν το παρατησα.Σημερα ειμαι στην στερια εχω παιδια και ως εκ τουτου επελεξα την οικογενεια.

    Για τις δυσκολιες τωρα ως γυναικα ναυτικου... τι να πω .. στο βαπορι τετοια ζορια δεν τα ειχα.
    Επειδη δεν ειμαι και μικρη.. κι εχω δυο παιδακια καμια φορα σκεφτομαι.. αμα παθω κατι ποιος θα το καταλαβει;
    θελω να παω το ενα παιδι στο σχολειο και το μωρο κοιμαται....εξω ριχνει καρεκλες και πρεπει να το παρω στη βροχη
    εχω π.χ καποιο προβλημα με το σπιτι .. εγω πρεπει να το λυσω.. .. τι να σας απαριθμω τωρα τα πρακτικα και δυσκολα.....
    .
    Ναι με κουραζει περισσοτερο η διαρκης ληψη αποφασεων για τα μικρα και τα μεγαλα.... τι να πρωτοπεις στο τηλεφωνο,....
    στελνω email το παιρνει μετα απο 10 μερες οταν φτανει στο λιμανι....
    ομως δεν θα το αλλαζα με τιποτα .. η πλειονοτητα των ναυτικων ειναι οικογενειαρχες εαισθητοι λατρευουν τις γυναικες και τα παιδια τους.
    Οταν ερχονται ειναι χαρα Θεου κι ας ριχνει εξω καλαποδια.

  9. #29
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olive
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    Olive τα βλέπεις μόνο μαύρα ενώ δεν είναι έτσι.
    Αυτό Morgan μου μπορεί να το πει μόνο αυτός που το έχει ζήσει όπως εγω . ¶λλωστε δεν είπα ότι όλα είναι μαύρα ούτε ότι θα πάω να αυτοκτονήσω ( too late for that , anyway ) ....Μακάρι να έμπαιναν στο φόρουμ και άλλες γυναίκες ναυτικών για να μιλήσουν για το πως νιώθουν και για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν...
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΌΛΥΤΑ ΜΕ ΕΣΈΝΑ.
    ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

    ΜΙΛΑΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ.
    ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ " Τι το ωραίο υπάρχει στο να δουλεύεις αδιάκοπα , μέρα νύχτα , χωρίς αργίες , διακοπές , μακριά απο τούς ανθρώπους που αγαπάς , να μένεις πολλές φορές σε άθλιες καμπίνες , να τρως όχι και τα καλύτερα φαγητά ...Με λίγα λόγια να στερείσαι τα πάντα για ποιό λόγο? Μόνο για τα λεφτά . " -

    ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 24 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ....ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ , ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΒΑΡΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΓΙΕΣ...! ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΑΛΛΟ ΕΞΩ.
    ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΔΙΝΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.

    ΟΜΩΣ,
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΖΥΓΑΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΧΑΝΕΙ.
    ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ, ΟΙ ΚΑΜΠΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ ,ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ) ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ (ΠΧ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΤΛ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ) ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΛΛΥΥΥΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nash
    Οlive , γνωριζω το επαγγελμα κι απο την καλλη και απο την αναποδη, Ειμαι γυναικα , ναυτικος σε ακτοπλοια και σε ποντοπορα, και συζυγος ναυτικου που ταξειδευει... στελνω email το παιρνει μετα απο 10 μερες οταν φτανει στο λιμανι....
    ομως δεν θα το αλλαζα με τιποτα .. η πλειονοτητα των ναυτικων ειναι οικογενειαρχες εαισθητοι λατρευουν τις γυναικες και τα παιδια τους.
    Οταν ερχονται ειναι χαρα Θεου κι ας ριχνει εξω καλαποδια.
    Nash είσαι γυναίκα?Και σύζυγος ναυτικού?Και ναυτικός? Και στα ποντοπόρα 8O Που να το φανταστώ!!!10 φορές μπράβο σε σένα , όντως το λέει η καρδιά σου....Μπροστα΄σε σένα τα δικά μου κότσια ωχριούν.... ops: Ούτε εγώ θα άλλαζα τον Ποπαυ με τίποτα . Ούτε με 10 στεριανούς . Έτσι είναι οι ναυτικοί . Οπως τους είπες. Και όταν έρχονται είναι το κάτι άλλο . Αλλά όταν λείπουν είναι τόσο δύσκολα . Ας γίνει κάτι απο την πολιτεία για να βλέπουν και αυτοί τις οικογένειές τους πιο συχνά . Αυτό μόνο ζητάω . Ζητάω πολλά ?
    Morgan μου ούτε με εσένα διαφωνώ . Πες μου και εσύ.Ζητάω πολλά?
    ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΟΥΣ ΛΕΒΕΝΤΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

Σελίδα 3 από 84 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας