Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 141

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Καπετάνισσες

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΕΣ.ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ?ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ.

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ναι, λιγοι είναι
    σιγα την ευκαιρια
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Για την νοοτροπία του δημοσιουπαλληλισμού που επικρατεί καλά ειναι... για τους υπολοίπους όχι βέβαια... για αυτό εγώ συμφωνώ ότι είναι μια καλή λυση για τις γυναίκες... αντικειμενικά :!:

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    για τους ναυτικους μιλαω εγω.
    για τις γυναικες δεν μπορω να διαφωνησω.

    παντως περιμενω με αγωνια καινουρια σχολια του Χρηστου για τον Ασπροπυργο
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    ναι, λιγοι είναι
    σιγα την ευκαιρια
    ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ΓΝΩΜΗ μου φυσικα! ποιανου θες να ειναι ? Η επιλογη αλλωστε τελικης επαγγελματικης κατευθυνσης ειναι υποθεση υποκειμενικη..

    Η γνωμη μου παντως στηριζεται στην προσωπικη μου εμπειρια ως σπουδαστης ΑΔΣΕΝ , ως Ναυτικος, ως καρεκλοκενταυρος σε ναυτιλιακη , ως μελος στην Ενωση Ελληνων Πλοιαρχων, ως φιλος αρκετων λιμενομπατσων, ως φιλος αρκετων συναδελφων που τελειωσαν την σχολη μας και δεν εγινα λιμενικοι γιατι δεν ηθελαν κ.ο.κ.....

    Αν ξερεις στατιστικα (ποσοι τελειωσαν ασπροπυργο π.χ. ποσοι εδωσαν για λιμενικο και ποσοι εγιναν τελικα λιμενικοι) μπορεις να τα παραθεσεις.
    Ετσι για να χουμε και αντιλογο τεκμηριωμενο.

    Μπορουμε να ανοιξουμε και σχετικο τοπικ
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Η γνωμη μου παντως στηριζεται στην προσωπικη μου εμπειρια ως σπουδαστης ΑΔΣΕΝ , ως Ναυτικος, ως καρεκλοκενταυρος σε ναυτιλιακη , ως μελος στην Ενωση Ελληνων Πλοιαρχων, ως φιλος αρκετων λιμενομπατσων, ως φιλος αρκετων συναδελφων που τελειωσαν την σχολη μας και δεν εγινα λιμενικοι γιατι δεν ηθελαν κ.ο.κ.....
    ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ.
    ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΧ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 8-10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΑΚΤΙΚΑ, ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΒΑΝΤΖΑ.ΑΡΑ, ΜΗ ΛΕΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΕΣ.
    ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ Η ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΤΟΣΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ, ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΠΕΦΤΕ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΠΛΕΟΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΟΝΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΘΕΙΣ.

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ό,τι πεις....

    παντως για να ξερουμε τι λεμε Η ΕΡΕΥΝΑ (που θα μπορουσαμε να επικαλεστουμε) ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ
    =============================================
    η μειωση της θαλασσιας υπηρεσίας ( ο Μ.Ο. δηλαδή) οφείλεται σε πολλούς παράγοντες , άσε που δεν σημαίνει και τίποτα παρά μόνο το λογικό: δουλεύεις όσο έχεις ανάγκη για το χρήμα και τα διπλώματα! γιάτί άλλο δηλαδή? Κοτα τις τελευταιες ναυτιλιακες ρυθμισεις και θα καταλαβεις.
    και που 8-10 χρόνια υπηρεσία και που 8 μηνες (καπετανισες).

    επιπροσθετα δεν τις κατηγορησα (το ιδιο διπλωμα εχουμε).
    Ενα γεγονος εθιξα. Οτι δηλαδη ως τωρα σχεδον καμμια κοπελια συναδελφος ΔΕΝ ταξιδευει.
    Οσες ταξιδεψαν τα τελευταια 20 χρονια ειναι γνωστες με τα μικρα τους ονοματα σε ολους μας. Τοσο λιγες ειναι (2-3 συνολικα).
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    ό,τι πεις....

    παντως για να ξερουμε τι λεμε Η ΕΡΕΥΝΑ (που θα μπορουσαμε να επικαλεστουμε) ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ
    =============================================
    η μειωση της θαλασσιας υπηρεσίας ( ο Μ.Ο. δηλαδή) οφείλεται σε πολλούς παράγοντες , άσε που δεν σημαίνει και τίποτα παρά μόνο το λογικό: δουλεύεις όσο έχεις ανάγκη για το χρήμα και τα διπλώματα! γιάτί άλλο δηλαδή? Κοτα τις τελευταιες ναυτιλιακες ρυθμισεις και θα καταλαβεις.
    και που 8-10 χρόνια υπηρεσία και που 8 μηνες (καπετανισες).

    επιπροσθετα δεν τις κατηγορησα (το ιδιο διπλωμα εχουμε).
    Ενα γεγονος εθιξα. Οτι δηλαδη ως τωρα σχεδον καμμια κοπελια συναδελφος ΔΕΝ ταξιδευει.
    Οσες ταξιδεψαν τα τελευταια 20 χρονια ειναι γνωστες με τα μικρα τους ονοματα σε ολους μας. Τοσο λιγες ειναι (2-3 συνολικα).
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΠΩ.ΑΥΤΑ ΜΑΘΑΙΝΩ, ΑΥΤΑ ΛΕΩ.ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΘΙΞΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΣΑΦΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙ.ΑΠΛΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΕΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ-ΜΑΛΛΟΝ ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ.Κ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ, ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ POST

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ως τωρα σχεδον καμμια κοπελια συναδελφος ΔΕΝ ταξιδευει.
    Οσες ταξιδεψαν τα τελευταια 20 χρονια ειναι γνωστες με τα μικρα τους ονοματα σε ολους μας. Τοσο λιγες ειναι (2-3 συνολικα).

    πηγαν ολες στο Λιμενικο (και οι 3 του ασπροπυργου της γενιας μου) - αυτο ειδα εγω - αυτο και τιποτε αλλο (ουτε θεμα ικανοτητας , ουτε διαβασματος;ηταν απο τους καλυτερους σπουδαστες ουτε τιποτα)
    οποτε τα "θελουν να γινουν καπετανισσες και τιποτα αλλο"....ασε ....


    η μειωση της θαλασσιας υπηρεσίας ( ο Μ.Ο. δηλαδή) οφείλεται σε πολλούς παράγοντες
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας