Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 83

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Αιδηψού [Historic photos of Aedipsos]

  1. #1

    Προεπιλογή

    The port of Aedipsos was served by a passenger lines for more than 100 years due to the famous spa town of Loutra Aedipsou. The small ships were stopping both in Aedipsos and in Oreoi.

    Here I include several postcards from the last 75 years. Postcards of Aedipsos are some of the easiest to find among collectors, as a visit to Aedipsos was "a must" from those suffering from rheumatoid arthritis in the 1930s to 1960s.

    Before Worl War II

    Edipsos 1938 2.jpg

    Edipsos 1938.jpeg


    In 1946

    Edipsos 1946.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 01-11-2009 στις 01:41

  2. #2

    Προεπιλογή Aedipsos

    Does anyone know the date of this postcard? How about the names of the two small ferries and where they were going?

    Aedipsos.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Smile

    Παιδια καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και πραγματικα δεν εχω λογια για την απιστευτη δουλεια που κανετε εδω.Αιδηψο πηγαινω απο 4 χρονων και εχω τρελο κολλημα με τις παντοφλιτσες της(ειδικα τις παλιες).χρονολογια δεν ξερω ακριβως(1990-1993 περιπου) αλλα τα φερρυ ειναι,αριστερα το ΣΑΛΑΜΙΣ και δεξια ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ.Θα ανεβασω συντομα φωτος απο τις τοτε ασυγκριτες παντοφλες!

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tasos@@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και πραγματικα δεν εχω λογια για την απιστευτη δουλεια που κανετε εδω.Αιδηψο πηγαινω απο 4 χρονων και εχω τρελο κολλημα με τις παντοφλιτσες της(ειδικα τις παλιες).χρονολογια δεν ξερω ακριβως(1990-1993 περιπου) αλλα τα φερρυ ειναι,αριστερα το ΣΑΛΑΜΙΣ και δεξια ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ.Θα ανεβασω συντομα φωτος απο τις τοτε ασυγκριτες παντοφλες!
    Taso

    Welcome to our group! Thanks for the identification. If you need anything else let us know

  5. #5

    Προεπιλογή

    One more picture from Aedipsos in the late 1950s.

    The picture is from Nea Eikonografimeni Geografia Atlas tis Ellados by Leonidas Kouvaris (Syropouloi & Koumandareas publishers, Athens, 1964)

    Aedipsos.jpg

    A nice 1996 picture of a quiet Yaltra

    Yaltra.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 31-03-2017 στις 19:28 Αιτία: 2 -> 1

  6. #6

    Προεπιλογή

    Aedipsos postcard around 1950
    Aedipsos 1950.jpg

    An Aedipsos photograph from 1959 from Leonidas Kouvaris' Nea Eikonografimeni Geografia Atlas tis Ellados (New Illustrated Geography and Atlas of Greece, Spyropouloi Bros and Koumandareas, publishers, Panepistimiou 44, Athens
    Aedipsos 3.jpg

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    An Aedipsos photograph from 1959
    Let's see the reason for all this love of our grandfathers with Aedipsos. Here is a description of one of its hotels on July 12, 1899. Who said our ancestors did not live well 110 years ago?

    18990712 Aedipsos.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    ¶γνωστο σκαρί στην Αιδηψό... Πάσα στους ιστοριοδίφες

    pc_loutra.jpg
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶γνωστο σκαρί στην Αιδηψό... Πάσα στους ιστοριοδίφες

    pc_loutra.jpg
    Impossible to recognize... and a bit ugly!

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶γνωστο σκαρί στην Αιδηψό... Πάσα στους ιστοριοδίφες

    pc_loutra.jpg
    Είναι 100% το ΑΜΒΡΑΚΙΑ, το σύγκρινα με τη φωτο που είχε το βιβλίο του Ντούνη με τα ναυάγια και είναι το ίδιο πλοίο.

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας