Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 83

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Αιδηψού [Historic photos of Aedipsos]

  1. #71
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκεκριμένα είναι/ήταν το κτήριο που φαίνεται με τις άσπρες τέντες ??? στο παρακάτω βιντεάκι , πάλι του συλλόγου ξενοδόχων Αιδηψού γύρω στα 0:50-0:52
    Με συγχωρείτε αλλά ξέχασα το βιντεάκι

    https://www.youtube.com/watch?v=6LDrVbjZx8k

  2. #72
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αιδηψό μάλλον το 1994 όπως μου έγραψε ο φίλος που μου την έστειλε .....και τον ευχαριστώ. Παρακαλώ οι γνωρίζοντες .....τα φώτα σας.

    ΑΙΔΗΨΟ-1994..jpg

  3. #73

    Προεπιλογή

    Παντελή θερμώς ευχαριστούμε και εσένα και τον φίλο σου.

    Έχουμε λοιπόν και λέμε, από πάνω προς τα κάτω : ΜΑΡΙΑ Γ.Κ. (πρώην ΣΑΛΑΜΙΣ), ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ, ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ, ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α, και ΔΙΑΝΑ (σήμερα EOLO στην Ιταλία).

  4. #74
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Λεπτομέρεια από καρτ ποστάλ της Αιδηψού με το παρελθόν και το μέλλον της γραμμής, το ΚΥΚΝΟΣ και ένα οχηματαγωγό, να συνυπάρχουν ακόμη.

    aedipsos.jpg

  5. #75
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεπτομέρεια από καρτ ποστάλ της Αιδηψού με το παρελθόν και το μέλλον της γραμμής, το ΚΥΚΝΟΣ και ένα οχηματαγωγό, να συνυπάρχουν ακόμη.

    aedipsos.jpg
    H παντόφλα είναι προφανέστατα πρώην LCT λογω της πλώρης κ του ενισχυμένου καταπέλτη.Αλλά τι άλλο να ήταν εκείνα τα χρόνια;

  6. #76
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    H παντόφλα είναι προφανέστατα πρώην LCT λογω της πλώρης κ του ενισχυμένου καταπέλτη.Αλλά τι άλλο να ήταν εκείνα τα χρόνια;
    Ρίχνω μια ιδέα : ένα LCT4 που πέρασε από την Αιδηψό και για κάποιο διάστημα ίσως συνυπήρξε με το ΚΥΚΝΟΣ ήταν το ΕΥΒΟΪΚΟΣ.

  7. #77

    Προεπιλογή

    Πιθανόν να είναι το ΕΥΒΟΙΚΟΣ, πιθανόν το ΑΛΙΝΑ, και πιθανότερο (κατά την άποψη μου) το ΑΛΚΥΩΝ, σίγουρα πάντως ένα από τα τρία. Το τμήμα του σκάφους που απεικονίζεται στην φωτό είναι πολύ μικρό για να είμαστε βέβαιοι, εκτός φυσικά του ότι είναι σίγουρα πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT.

  8. #78
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν να είναι το ΕΥΒΟΙΚΟΣ, πιθανόν το ΑΛΙΝΑ, και πιθανότερο (κατά την άποψη μου) το ΑΛΚΥΩΝ, σίγουρα πάντως ένα από τα τρία. Το τμήμα του σκάφους που απεικονίζεται στην φωτό είναι πολύ μικρό για να είμαστε βέβαιοι, εκτός φυσικά του ότι είναι σίγουρα πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT.
    Αν δεχτούμε αφ ενός μεν ότι η " παντόφλα " είναι ένα πρώην LCT , αφ ετέρου ότι η πληροφορία που βρήκα σε ένα άλλο καραβολατρικό forum είναι σωστή και η οποία λέει ότι το ΑΛΚΥΩΝ ναυπηγήθηκε το 1959 στο Πέραμα , τότε πρέπει να το αποκλείσουμε.
    http://www.shipfriends.gr/forum/topi...5%CF%8E%CE%BD/

  9. #79

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε μου τοξοτης, η πληροφορία που βρήκες δεν ήταν σωστή. Είχε γραφτεί πριν ακριβώς πέντε χρόνια στο φόρουμ που παραθέτεις, και η ίδια ακριβώς πληροφορία είχε νωρίτερα γραφτεί και στο nautilia.gr, και μάλιστα στο παρόν θέμα, εδώ.

    Έκτοτε όμως "πολύ νερό κύλησε στ' αυλάκι" και περισσότερα στοιχεία για το πλοίο ανακαλύφθησαν. Όπως λοιπόν μπορείς να διαβάσεις στο θέμα του πλοίου στο παρόν φόρουμ (μου κάνει εντύπωση που ως μέλος του nautilia.gr δεν το είχες δει), το ΑΛΚΥΩΝ ήταν πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT MK4.

  10. #80
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Λίγο υποψιασμένος να΄ναι κανείς δεν θέλει πολλή σκέψη ότι ήταν πρώην LCT.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας