Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 83

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Αιδηψού [Historic photos of Aedipsos]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι 100% το ΑΜΒΡΑΚΙΑ, το σύγκρινα με τη φωτο που είχε το βιβλίο του Ντούνη με τα ναυάγια και είναι το ίδιο πλοίο.
    Do you mind transferring it also to the Ambrakia thread? N

  2. #12

    Προεπιλογή

    απο τα ομορφοτερα μερη της ελλαδας...ο τοπος εχει ζησει μεγαλεια και σπουδαιες προσωπικοτητες περασαν και εζησαν ...δυστυχως για τους ντοπιους δεν προσεξαν ουτε αγαπησαν αυτον τον παραδεισο .....ΚΡΙΜΑ εχω ζησει απο παιδι και εχω τις ωραιοτερες αναμνησεις που εζησα εκει και συνεχιζω παροτι εχω σκαφος που μπορω να γυρναω ολο το νησια απο αιγαιο και ιονιο και....οσο αντεχει ανθρωπος Η ΑΙΔΗΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mikigtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τα ομορφοτερα μερη της ελλαδας...ο τοπος εχει ζησει μεγαλεια και σπουδαιες προσωπικοτητες περασαν και εζησαν ...δυστυχως για τους ντοπιους δεν προσεξαν ουτε αγαπησαν αυτον τον παραδεισο .....ΚΡΙΜΑ εχω ζησει απο παιδι και εχω τις ωραιοτερες αναμνησεις που εζησα εκει και συνεχιζω παροτι εχω σκαφος που μπορω να γυρναω ολο το νησια απο αιγαιο και ιονιο και....οσο αντεχει ανθρωπος Η ΑΙΔΗΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ
    mikigtr, after seeing this 1992 photograph, I fully agree with you!

    Aedipsos.jpg

  4. #14

    Προεπιλογή

    νικο την φωτογραφια την εβαλες αναποδα (καθρεπτης)...οντως η αιδηψος μεχρι και το 92 ηταν μαγεια.....

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mikigtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    νικο την φωτογραφια την εβαλες αναποδα (καθρεπτης)...οντως η αιδηψος μεχρι και το 92 ηταν μαγεια.....
    Lupamai poly. Etsi thn exw!!! N

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mikigtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    νικο την φωτογραφια την εβαλες αναποδα (καθρεπτης)...οντως η αιδηψος μεχρι και το 92 ηταν μαγεια.....
    Θα συμφωνήσω και εγώ.Πήγαινα Αιδηψό σαν παιδί από 1964 έως 1986 ...μαγεία
    Πέρασα πέρισυ απογοήτευση . Σκέτη τσιμεντούπολη

  7. #17

    Προεπιλογή Aedipsos

    I am uploading a number of color photographs that were given to me by a friend. Most of them are from Greek tourist guides for foreigners.

    Here is one from the early 1990s showing Aedipsos. It is from Y. Desypris, 777 Wonderful Greek Islands, Toubi's Editions, Glyfada, 1994

    Aedipsos.jpg

  8. #18

    Προεπιλογή

    Two old pictures of Aedipsos

    Aedipsos2.jpg

    Aedipsos.jpg

    And a more recent one

    Aedipsos4.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 14-08-2015 στις 07:19

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Δανείστηκα 2 φωτ/φιες από το φίλο Nichola και μια από τον φίλο Haddock και εκτός λάθους :
    Η πρώτη και η δεύτερη φωτ/φία απεικονίζουν την ίδια περιοχή (ξεχωρίζουν τα ξενοδοχεία <ΣΤΑΔΙΟ> και <ΗΡΑΚΛΕΙΟ>) σε διαφορετικό χρόνο.
    Στη δε τρίτη το άγνωστο πλοίο (που τελικά είναι το <ΑΜΒΡΑΚΙΑ> ) πρέπει να είναι το ίδιο με το πλοίο που φαίνεται στο βάθος της δεύτερης φωτ/φίας. (η αρίθμηση των φωτ/φιών είναι συνεχόμενη και η ημερομηνία ίδια 436-18 , 437-19 Α.Ν. 2217 / 3.9.1940)
    Μάλιστα στην 437-19 πάει να πιάσει στη σκάλα ενώ στη 436-18 έχει αποχωρήσει.






    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 17-07-2009 στις 13:25

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δανείστηκα 2 φωτ/φιες από το φίλο Nichola και μια από τον φίλο Haddock και εκτός λάθους :
    Η πρώτη και η δεύτερη φωτ/φία απεικονίζουν την ίδια περιοχή (ξεχωρίζουν τα ξενοδοχεία <ΣΤΑΔΙΟ> και <ΗΡΑΚΛΕΙΟ>) σε διαφορετικό χρόνο.
    Στη δε τρίτη το άγνωστο πλοίο (που τελικά είναι το <ΑΜΒΡΑΚΙΑ> ) πρέπει να είναι το ίδιο με το πλοίο που φαίνεται στο βάθος της δεύτερης φωτ/φίας. (η αρίθμηση των φωτ/φιών είναι συνεχόμενη και η ημερομηνία ίδια 436-18 , 437-19 Α.Ν. 2217 / 3.9.1940)
    Μάλιστα στην 437-19 πάει να πιάσει στη σκάλα ενώ στη 436-18 έχει αποχωρήσει.
    Φιλε Τοξοτη

    Πραγματικα καταπληκτικη ανακαλυψη! Θα ηταν ωραιο να προσθεσεις τις δυο αυτες φωτογραφιες και στο θεμα για το Αμβρακια!!

    Ν

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας