Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 18

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Λέρου [Historic photo of Leros]

  1. #1
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens, vrilissia
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή Ιστορικές φωτο της Λέρου [Historic photo of Leros]

    Σε συνέχεια των πανέμορφων φώτο που δημοσίευσε ο Ηλίας στην τοποθεσία "εικόνες από τα λιμάνια μας" (λοιπά θέματα Ελ. ναυτιλίας), δημοσιεύω και εγώ κάποιες φωτο που δείχνουν πως ήταν κάποια από τα ίδια σημεία της Λέρου την δεκαετία του 1950. ¶φησα τις φωτο με το πλαίσιό τους, αφενός γιατί έτσι νομίζω ότι είναι πιο γραφικές, και αφετέρου προκειμένου έτσι να φαίνεται καθαρά ο δημιουργός των φωτο και κάτοχων των πνευματικών δικαιωμάτων.
    Ηλία, όπως θα προσέξεις, στην Αγ. Μαρίνα δεν υπήρχε τότε ο μύλος στην άκρη του λιμανιού (όπου στεγάζεται τώρα τα καλοκαίρια το ομώνυμο εστιατόριο με τις πεντανόστιμες λιχουδιές)

    s.jpg

    s_0001.jpg

    s_0002.jpg

    s_0003.jpg

    s_0004.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Προεπιλογή

    Ωραίος ο καπετάν Ανδρέας!! Να σαι καλά φίλε! Το έχω το ημερολόγιο φυσικά αλλά και άλλα πολλά της Λέρου... πρώτα να τελειώσω αυτά που έχω στο νου μου και μετά τις ανεβάζω και τις ιστορικές!

  3. #3

    Προεπιλογή Ιστορικές φωτο της Λέρου [Historic photo of Leros]

    Leros in an Italian postcard of the late 1920s

    Leros.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Προεπιλογή

    Πο πο, σε ευχαριστούμε η φωτογραφία είναι όντως ιστορική και μοναδική! Μήπως θα μπορούσες μόνο να μας πεις την πηγή τους?? Δεν σε ρωτάω για λόγους υποχρέωσης, δεν είναι η δουλειά μου, μόνο από ενδιαφέρον

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από eliasaslan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πο πο, σε ευχαριστούμε η φωτογραφία είναι όντως ιστορική και μοναδική! Μήπως θα μπορούσες μόνο να μας πεις την πηγή τους?? Δεν σε ρωτάω για λόγους υποχρέωσης, δεν είναι η δουλειά μου, μόνο από ενδιαφέρον
    Scanned from my own personal collection or sometimes, as in this picture, from an electronic source. This one is from an obscure Italian site of pre-War pictures of Italian colonies

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ, να πω την αλήθεια δεν ήξερα σε ποιά γλώσσα να σου απαντήσω, αλλά αφού κατάλαβες το πρώτο, πιστεύω να καταλάβεις και αυτό το μύνημα.

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Προεπιλογή

    Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις το Link της σελίδας?

  8. #8

    Προεπιλογή Leros 1960

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από eliasaslan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις το Link της σελίδας?
    Done about a year ago. I do not have it any more.

    Here is another 50-year old picture of Leros (in fact from 1960)

    It is taken from the Tourist Guide for Greece (Touristikos Odigos gia tin Ellada), Volume 2, published by the Organismos Touristikon Ekdoseon, Athens, Greece, 1962.

    This wonderful two-volume edition was the first true Tourist Guide in Greek. Before 1961, the only widely available Tourist Guides were the German Baedeker and the French Guide bleu, both exceptional for foreign tourists who delved into the Greek history and archaeology but very poor in information about travel, hotels, restaurants, etc. G. Varelas, the publisher and editor of this Greek Guide, started publishing it in a unique (for that time and for Greece) method. Every week, one could go to the kiosks (periptera) and buy a 16-page section of the guide... After about a year of collecting, these were returned to the publisher at Kolokotroni 11 and a wonderful red volume was received... They were bound in hard form with a wonderful plastic cover and the distinct black and white doves designed by N. Vakirtzis. I recall our excitement as we were receiving the new additions every week... The Guide had also something quite unique at that time. Very detailed maps of the islands or various hard-to-visit places (such as Eurytania, mountainous Naupaktia or mountainous Kastoria). Frankly, we learned more history and geography from this Guide than from the required Gymnasium and Lyceum books! And one last unique characteristic of the Guide was that it was written by more than 300 contributors (including the present writer). It was a true work of love...


    It is interesting to note the growth of Leros from 1920 through the Filakouris pictures of the 1950s to the 1960s...

    Leros 1960.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Leros in 1918; Italian postcard

    Leros 1918.jpg

  10. #10

    Προεπιλογή

    Aghia Marina Lerou in 1991

    Aghia Marina Leros,jpg.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας