Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 27

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες των λιμένων της Λακωνίας [Historic photos of Lakonia's ports]

  1. #1

    Προεπιλογή Ιστορικές φωτογραφίες των λιμένων της Λακωνίας [Historic photos of Lakonia's ports]

    Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ αλλά βρήκα στο αρχείο μου αυτή την φωτογραφία με το λιμάνι του Γυθείου το 1929, τότε που τα πλοία της ακτοπλοΐας ήταν μάυρα. Μήπως ξέρει κανένας ποιο είναι το πλοίο που κατεβάζει επιβάτες με τις ...λάντζες;
    gythio.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή Πόρτο Κάγιο [Porto Kayio]

    ]Here is a nice photograph from Porto Kayio of Mani. The photograph was taken by Antoine Bon in 1930.

    Porto Kayio (or Porto delle Qualie in Italian or Limin ton ortygon in Greek) is a natural bay (see attached medieval gravure) in Mani with remains of a nice castle built by Guillaume Villarduin in 1250... The natural port is also known by the ancient Greek name of Psammathous which is now preserved in the name of at least one popular hotel in the area!

    Of course, my generation has memorized and can recite (in proper kathareuousa) the 1950s and 1960s schedule of this incredibly famous subsidized route (agoni grammi): Kyparission, Yerakas, Monemvasia, Neapolis, Aghia Pelagia, Kapsali, Yerolimin, Porto Kayio, Kyprianos, Soloteri, Kotronas, Gytheion.

    And now, my question is: What is the name of the passenger ship in this photograph?

    Dedicated to my new friends Ellinis, esperos, vinman, and of course Roi-Baudoin
    PortoKayio1930.jpg

    Porto Kayio2.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 29-01-2009 στις 09:05

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το Πόρτο Κάγιο και οι άλλοι ορμίσκοι που σταμάταγαν τα παλιά ακτοπλοϊκά μου φαίνονται λες και είναι βγαλμένα από κάποιο παλιό παραμύθι...
    Η επιβίβαση των επιβατών γινόταν με λάντζες και βαρκάκια, όσο το καράβι ήταν φουνταρισμένο στα ανοιχτά.
    Τα τελευταία μέρη οπου συνεχιζόταν αυτή η πρακτική ως και στις αρχές της δεκαετίας του 90 ήταν το Κυπαρίσι, το Γεράκι, η Ελαφόνησος και νομίζω η Μονεμβασιά. Το αδικοχαμένο ΙΟΝΙΟΝ έκλεισε την ακτοπλοϊκή πρόσβαση σε αυτά τα μέρη.

    Τώρα σε σχέση με το καράβι, υπάρχει κάτι που με προβληματίζει: το οτι είναι λευκό. Τα ακτοπλοϊκά της περιόδου του μεσοπολέμου είχαν μαύρα σκαριά. Η μόνες εξαιρέσεις που μου έρχονται στο μυαλό ήταν το ΑΡΚΑΔΙΑ της Ανατολικής Ατμοπλοϊας και το πανέμορφο ΕΛΛΑΣ όταν έκανε κρουαζιέρες.
    Ωστόσο γκρι σκαρί -που μπορεί υπο συνθήκες να φαίνεται λευκό- είχαν τα πολεμικά σκάφη. Μήπως θα μπορούσε να είναι κάποιο βοηθητικό στόλου που έτυχε να φουντάρει στο Πόρτο Κάγιο;

  4. #4

    Προεπιλογή Ιστορικές φωτο του Γυθείου [Historic photos of Gytheion]

    Postcard of 1973

    Gytheion.jpg

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ αλλά βρήκα στο αρχείο μου αυτή την φωτογραφία με το λιμάνι του Γυθείου το 1929, τότε που τα πλοία της ακτοπλοΐας ήταν μάυρα. Μήπως ξέρει κανένας ποιο είναι το πλοίο που κατεβάζει επιβάτες με τις ...λάντζες;
    Without doubt this is the Ellinis of the Lakoniki Lines of Foustanos.

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Πως είσαι τόσο σίγουρος; έχεις κάποια φωτο του ΕΛΛΗΝΙΣ και μας τη κρύβεις;
    Θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση μόνο, η Λακωνική Ατμοπλοϊα ανήκε στο Σπύρο Μπιλίνη, τον μετέπειτα καπετάνια του ΧΕΙΜΑΡΡΑ και ιδιοκτήτη των ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ αλλά και PHOENIX.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είσαι τόσο σίγουρος; έχεις κάποια φωτο του ΕΛΛΗΝΙΣ και μας τη κρύβεις;
    Θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση μόνο, η Λακωνική Ατμοπλοϊα ανήκε στο Σπύρο Μπιλίνη, τον μετέπειτα καπετάνια του ΧΕΙΜΑΡΡΑ και ιδιοκτήτη των ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ αλλά και PHOENIX.
    Mea culpa! That''s what happens when I write too many messages in one Sunday. Yes, Lakoniki was of Bilinis' not Foustanos'. Yes, I do have a picture of Ellinis. Wait until this evening. Also this agrees with the passenger ships serving Porto Kayio in the early 1930s. N

  8. #8

    Προεπιλογή Gytheion 1963

    Served by passenger ships for many years, Gytheion (here in 1963) has become very approachable due to th new highways all the way down to Tripolis... The photograph is from the second volume of Leonidas Kouvaris' Nea Eikonografimeni Geografia Atlas tis Ellados (New Illustrated Geography and Atlas of Greece, Syropouloi bros and Koumandareas, publishers, Panepistimiou 44, Athens)
    Gytheion 1963.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή Gerolimenas 1960

    Kyparissi, Yerakas, Monemvasia, Neapolis, Kapsali, Aghia Pelagia.... Here is the litany of Laconian and Kytheran ports in the subsidized run that helped the people for 100 or more years... And Gerolimen or Gerolimenas was one of the main ports of the route... As you can see in this 1908 run by the Goudes Lines.

    The picture is from the second volume of Leonidas Kouvaris' Nea Eikonografimeni Geografia Atlas tis Ellados (New Illustrated Geography and Atlas of Greece, Syropouloi bros and Koumandareas, publishers, Panepistimiou 44, Athens)

    By the way, any idea about the ship in the second one?

    Gerolimenas.jpg

    Gerolimenas 1960.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 04-03-2009 στις 18:12 Αιτία: correction of typos

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Οι γραμμές του καραβιού στο Γερολιμένα μοιάζουν πολύ με του ΛΑΚΩΝΙΑ του Μπιλίνη, ένα ιστορικό σκαρί που ταξίδεψε 65 χρόνια στην ακτοπλοϊα μας, ως το 1932, για διάφορες εταιρείες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας