Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 108

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες της Μυτιλήνης [Historic photos of Mytilene]

  1. #21
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    10.jpg
    τμημα της προκυμαιας της μυτιληνης απο ενα καρτ-ποσταλ δεκαετιας και βαλε στο οποιο δεξια διακρινεται το λεσβος οταν εκτελουσε το δρομολογιο μυτιληνη-αιβαλι, τις εποχες που τα δικα μας πλοιαρια πηγαιναν απεναντι.

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από moutsokwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεποντας τη φωτο διαπιστωνω οτι το παρκαρισμα επιτρεποταν εκατερωθεν της προκυμαιας εν αντιθεση με σημερα. το land rover εχει σταματησει για γραψιμο? αν γνωριζει καποιος να μου πει, βλεπω τα αυτοκινητα παρκαρισμενα εκατερωθεν με μονη φορα, αποκλειεται η προκυμαια να ειχε μονοδρομηθει? παντως το πλοιαριο δεν ειναι το ερεσσος.
    πράγματι έτσι ήταν έχω και άλλες φωτογραφίες με παρκαρισμένα αυτοκίνητα,καλύτερα είναι τώρα βέβαια που δεν επιτρέπεται το παρκάρισμα,παρόλο που για να βρείς να παρκάρεις στη πόλη πρέπει πρίν να έχεις κανεί τάμα
    πολύ ωραίες και οι προηγούμενες εικόνες,δείτε πόσα περιβόλια έγιναν τσιμέντο στα νότια περιοχή της Μυτιλήνης.

  3. #23
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    καποτε ειχαν σκεφτει να μεταφερουν ο λιμανι στο βορειο μερος στην επανω σκαλα, αλλα σκονταψαν στην αρχαιολογικη υπηρεσια. το λιμανι ανεκαθεν ειχε κινηση, ειτε ειχε προσεγγισει πλοιο, ειτε οχι. και για το θεμα με τα πλοιαρια, θυμαμαι τη δεκαετια του 80, ερεσσος, λεσβος, ερεσσος ΙΙ, αιολις. ουτε ενα δεν εμεινε, εστω και καποιο αλλο νεοτερο, πατησαν ποδι οι γειτονες απο απεναντι. παντως στο λιμανι εσωτερικα (προκυμαια) εδενα κατα καιρους, πολεμικα πλοια, φορτηγα, μεχρι επιβατηγα της νελ, ποιος δεν ξεχνα τον ελυτη, ομηρο και αλκαιο?

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από moutsokwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως στο λιμανι εσωτερικα (προκυμαια) εδενα κατα καιρους, πολεμικα πλοια, φορτηγα, μεχρι επιβατηγα της νελ, ποιος δεν ξεχνα τον ελυτη, ομηρο και αλκαιο?
    Γνωστό μέλος του φορουμ έχει φωτογραφίες απο αγιο,αλκαίο ακόμα και αιολο εξπρες δεμένα στο μέσα λιμάνι,τις έχω και εγώ αλλά πρέπει να τις ανεβάσει ο ίδιος επειδή του ανήκουν

  5. #25

    Προεπιλογή

    Αποψις της προκυμαιας απο το αρχειο του αειμνηστου Γεωργιου Δουβαλεττα (+1977) εχει και συνεχεια αρκετη!!!

    ile de lesvos (11).jpg

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποψις της προκυμαιας απο το αρχειο του αειμνηστου Γεωργιου Δουβαλεττα(+1977) εχει και συνεχεια αρκετη!
    Truly wonderful photograph. Thanks for sharing

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Γειά σας.
    Ως καταγώμενος απο Μυτιλήνη και λόγω της μοντελιστικής μου έρευνας...παραθέτω και εγώ δυο φωτο.
    Ανταποδοτικά....θυμίζω την συλλογή των παραδοσιακών στον naftotopos.gr.
    Ευχαριστώ


    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  8. #28
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    συγχαρητηρια και στους δυο σας, πραγματικα φωτο μιας αλλης εποχης και θα ξεχωρησω την καικοπλημμυρα μπροστα απο το δημοτικο θεατρο μεχρι το ξενοδοχειο μεγαλη βρετανια.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Αλλη μια καρτ ποσταλ απο το αρχειο του Γεωργιου Δουβαλεττα τραβηγμενη απο τον Ν.ο.μ. το κολυμβητηριο ακομα δεν υπαρχει μιλαμε για πριν το 1978
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BEN BRUCE : 17-02-2009 στις 19:55

  10. #30
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    σε πρωτο πλανο τα σκαφακια πρεπει να ειναι του ναυτικου ομιλου μυτιληνης αν και δεν ξερω ποτε ακριβως συσταθηκε, παντως τη δεκαετια το 80 ο ν.ο.μ. υπηρχε και μαλιστα με καποιες διακρισεις στην κωπηλασια. το δε κολυμβητηριο γυρω στο 1984-1985, η μικρη του πισινα επαθε ζημια καθως ξεκολλησαν τα πλακακια της, εντελως συμπτωματικα το ανακαλυψα εγω καθως εκανα μαθηματα εκει. εν τελει το κτιριο του κολυμβητηριου ειχε κι εχει προβληματα με κυριοτερο αυτο της στεγανοτητας της οροφης, σταζει κυριολεκτικα απο παντου. μελεταται η μεταφορα του εδω και χρονια, αλλα στις μελετες εχουμε μεινει απ οσο γνωριζω.

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας