Σελίδα 105 από 116 ΠρώτηΠρώτη ... 55595103104105106107115 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.041 έως 1.050 από 1158

Θέμα: Blue Star Ferries

  1. #1041
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    736

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Amorgos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και θα πιανει το Πατμος στη Δονούσα και στην Αιγιάλη...??
    ...σε τι προβλήτες ,με τι μπίντες και τι βυθίσματα...??
    Στα ίδια που πήγαιναν ΑΠΟΛΛΩΝ, ΜΠΑΡΙ ΕΞ και λοιπά όταν διαδέχθηκαν ΚΑΝΑΡΗ/ΜΙΑΟΥΛΗ...Είναι γνωστό οτι στην Ελληνική ακτοπλοία τα λιμάνια μένουν ίδια κ συνεχώς μεγαλώνουν τα βαπόρια..

  2. #1042

  3. #1043
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    ...εδω παντως δε λέει για Patmos στην Αγονη...!!...αντε βγαλε άκρη...

  4. #1044
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    flying in a blue dream...
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Amorgos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εδω παντως δε λέει για Patmos στην Αγονη...!!...αντε βγαλε άκρη...
    Κάθε Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη και Σάββατο στις 17:30 για Πάρο, Νάξο, Δονουσα, Αμοργό (Αιγιαλη) και Αστυπάλαια με άφιξη στις 02:50,αναφερει το αρθρο.

  5. #1045

    Προεπιλογή

    παιδια καλησπερα και απο μενα!! ειδα το αναλυτικο προγραμμα της εταιριας και πραγματικα μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα !!! τι το βαζεις το ναξος στις 7 το πρωι απευθειας για ναξο...θα φτανει στην ναξο στις 12 οταν θα ερχεται ο δηλαρος μετα απο μια ωρα?? επισης πανεξυπνη κινηση με το πατμος απογευματινο.επισης φαινεται πως το βραδυνο δρομολογιο (5 το πρωι) στον πειραια ειναι πετυχημενο!!! παντως ειμαι σιγουρος πως με τις μερες θα γινει ΧΑΜΟΣ!!! ΑΑ ρε BS...ΝΕΛ καταντησες!!!!

  6. #1046
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ανοιξαν τα πλανα και για τα Δωδεκανησα. Σουπερφαστ XII στη γραμμη Πειραιας-(Συρος)-(Καταπολα το καλοκαιρι)-Πατμος-Λερος-Κως-Ροδος.

    Οποτε μετα το Πατμος που θα περνα 4 φορες την εβδομαδα απο την Αιγιαλη η Αμοργος θα υποδεχτει και το κοκκινο Υπεργρηγορο.

    Καθε Σαββατο του καλοκαιριου στις 15:55 απο Καταπολα για Πειραια, με αφιξη στις 21:10, διαρκεια 5:15...
    Λιγες ωρες αργοτερα, Σαββατο στις 23:55 αναχωρηση απο Πειραια για Καταπολα με αφιξη στις 5:05, διαρκεια 5:10...

    Η αποσταση Πειραιας-Καταπολα ειναι σχεδον ταυτοσημη ειτε το βαπορι περασει βορεια της Κυθνου - βορεια της Ναξου, ειτε περασει νοτια της Κυθνου - νοτια της Αντιπαρου - νοτια της Ηρακλειας. Η πρωτη ειναι περιπου 136.8 ν.μ. ενω η δευτερη 136.1 ν.μ. . Αν υποθεσουμε οτι χοντρικα το ΧΙΙ θα κανει 137+ γιατι λογικα θα περναει πιο μακρια απο τις ακτες τοτε η μιλαμε για ταχυτητα περιπου 26.5 κομβων !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 10-11-2014 στις 21:25

  7. #1047
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.093

    Προεπιλογή

    Πάντως πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να παραμείνει το Blue Star 2 στην κλασσική γραμμή Πειραιάς - (Σύρος & Κατάπολα) - Πάτμος - Λέρος - Κως - Ρόδος και να πάει το κατά 24 μέτρα μεγαλύτερο S.F.12 στη γραμμή Σαντορίνη-Κω-Ρόδο όπου τα λιμάνια είναι πιο ανοιχτά και άνετα. Πάντως στα Κατάπολα το S.F.12 πάλι τον έναν καταπέλτη θα ανοίγει όπως κάνει και το B.S.2

    Επίσης, περάστηκαν και τα καλοκαιρινά δρομολόγια του Blue Star 1 στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης!

  8. Προεπιλογή

    Από χθες το βράδυ έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της εταιρείας μόνο τα δρομολόγια του Blue Star Paros από τη Ραφήνα και του Blue Star 1 για Χίο-Μυτιλήνη. Εν αναμονή και των υπολοίπων, τα οποία όμως έχουν ανέβει ήδη στο σύστημα κρατήσεων.

  9. #1049
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Και εμένα για να είμαι ειλικρινής τα νέα δρομολόγια της BSF μου άφησαν ανάμικτα συναισθήματα...οι προσωπικές επισημάνσεις μου είναι οι εξής:
    1) Νομίζω πως η απομάκρυνση του ΠΑΤΜΟΣ από τη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης θα δημιουργήσει κάποια μικρά παράπονα στους κατοίκους των δύο νησιών. Δεν λέω ότι το BS1 δεν είναι καλό (αν και ίσως λίγο δύσκαμπτο για το λιμάνι της Χϊου), αλλά το να παίρνεις από τη γραμμή τους το απόλυτο νεότευκτο που έξυπηρέτησε υποδειγματικά τη γραμμή τα τελευταία χρόνια, και που -επιπλέον- αποδείχθηκε σχεδόν ιδανικό για τη γραμμή, για να το βάλεις στη Δονούσα και την Αιγιάλη, δύσκολο να περάσει χωρίς γκρίνιες
    2) Όπως προανέφερα, δε νομίζω ότι το ΠΑΤΜΟΣ είναι και ότι ιδανικότερο για τη Δονούσα και την Αιγιάλη. Επιπλέον παρατηρώ πως με τα νέα δρομολόγια, κάθε Τρίτη και Κυριακή θα υπάρχουν 2 απογευματινά για Σαντορίνη (το ΠΑΤΜΟΣ στις 17.30 και το BS2 γύρω στις 21.30, τα οποια αμφότερα θα φτάνουν μες στην άγρια νύχτα στο νησί, πράγμα που μου φαίνεται υπερβολικό και ίσως και άνευ νοήματος.
    3) Το κόψιμο της Τήνου από το πρωινό της Συροτηνομυκονίας, κάθε Τρίτη-Πέμπτη-Κυριακή σίγουρα θα δημιουργήσει και εκεί κάποιες γκρίνιες. Καλό θα είναι τις συγκεκριμένες μέρες να υπάρχει κάποια ανταπόκριση με τα ενδοκυκλαδικά

    Με άλλα λόγια για κάποια νησιά παρατηρώ μια ουσιαστική αναβάθμιση (Νάξος, Αμοργός, μικρές Κυκλάδες, και ίσως και βόρεια Δωδεκάνησα λόγω Superfast), για άλλα μάλλον υποβάθμιση (Τήνος, Χίος, Λέσβος), κα για κάποια "αναβάθμιση χωρίς ιδιαίτερο αντίκρυσμα" (Ιος, Σαντορίνη)

  10. #1050
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από bsdelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλησπερα και απο μενα!! ειδα το αναλυτικο προγραμμα της εταιριας και πραγματικα μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα !!! τι το βαζεις το ναξος στις 7 το πρωι απευθειας για ναξο...θα φτανει στην ναξο στις 12 οταν θα ερχεται ο δηλαρος μετα απο μια ωρα?? επισης πανεξυπνη κινηση με το πατμος απογευματινο.επισης φαινεται πως το βραδυνο δρομολογιο (5 το πρωι) στον πειραια ειναι πετυχημενο!!! παντως ειμαι σιγουρος πως με τις μερες θα γινει ΧΑΜΟΣ!!! ΑΑ ρε BS...ΝΕΛ καταντησες!!!!
    Αυτό το δρομολόγιο φίλε μου γίνεται περισσότερο για την εξυπηρέτηση των μικρών Κυκλάδων και νομίζω πως είναι μάλλον καλό, δεδομένης της μεγάλης κίνησης που έχουν τα νησάκια αυτά το καλοκαίρι. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεται το βραδινό δρομολόγιο των προηγουμένων ετών που δεν είναι και ο,τι καλύτερο για τα δύσκολα λιμάνια της Ηράκλειας, της Σχοινούσας, και των Κουφονησίων, "χτυπάει στα ίσια" τα ταχύπλοα των άλλων εταιριών αλλά και τον ΣΚΟΠΕΛΙΤΗ, και επιπλέον απελευθερώνει και κάποιο χώρο στο ΔΗΛΟΣ (ο οποίος είναι ζωτικός αν σκεφτείς το στριμωξίδι που έχει ακόμα και το ΔΗΛΟΣ τον Αϋγουστο), παίρνοντας ένα κομμάτι της κίνησης της Νάξου

Σελίδα 105 από 116 ΠρώτηΠρώτη ... 55595103104105106107115 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας