Σελίδα 2 από 116 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 1158

Θέμα: Blue Star Ferries

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Πέρα απ'οσα είπε ο elybero τα οποία είναι κάτι παραπάνω από ολόσωστα, θα σου πω και κάτι ακόμα: Το 90% των καραβολατρών και γενικά των ανθρώπων που ασχολούνται με τα ακτοπλοϊκά πιστεύουν ακριβώς αυτό.
    Επιπλέον εγώ δεν προσπαθώ να περάσω κανένα απολύτως μήνυμα. Λέω ακριβώς αυτά που βλέπω και στην τελική απ'το να κάνουμε επίθεση ο ένας στον άλλο, θα σε ρωτήσω κάτι: Αυτά που ανέφερε ο elybero μπορείς να μου τα αντικρούσεις; Ή μήπως είναι όλα απλές συμπτώσεις;

  2. #12
    Guest

    Προεπιλογή

    Eγω θα περιμενω και μολις δω μονο τοτε θα ειμαι σιγουρος.Αυτο κανω τοσο χρονια.Ολα τα αλλα ειναι απλα λογια και υποθεσεις.Ξερεις ποσα πλοια ειχε φερει ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ την δεκαετια του 80;;Καθε εβδομαδα ακουγαμε και αλλο.....και δεν ειναι το μονο παραδειγμα.Οποτε μονο αν γινει κατι θα το πω πως ειναι ετσι.Εμεις εδω ειμαστε υποχρεωμενοι αν θελουμε να ειμαστε σωστοι να μην λεμε οτι μας κατεβει και οτι νομιζουμε.Να μην κρινουμε κινησεις εταιρειων,πλοιαρχων κτλ.Καραβολατρης ειναι αυτος που αγαπαει τα καραβια,οχι αυτος που νομιζει οτι ξερει πολλα και ειναι καπετανιος,εφοπλιστης,κτλ.......

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από limanigr
    Καραβολατρης ειναι αυτος που αγαπαει τα καραβια,οχι αυτος που νομιζει οτι ξερει πολλα και ειναι καπετανιος,εφοπλιστης,κτλ.......
    Ως προς το τι σημαίνει καραβολάτρης με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. ωστόσο αν με το "αυτος που νομιζει οτι ξερει πολλα και ειναι καπετανιος,εφοπλιστης,κτλ...." αναφερόσουν σε μένα σε ευχαριστώ πολύ. Απλά για να γνωριστούμε λίγο καλύτερα θα σου πω ότι είμαι πάρα πολύ μικρός (τόσο που ίσως δεν φαντάζεσαι), ασχολούμαι με τα καράβια από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου γι'αυτό γνωρίζω πράγματα από το Κυκλάδες και το ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ μέχρι το ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ ΧΙΙ και το ΚΝΩΣΟΣ ΠΑΛΑΣ και μπορεί να με δεις να μπαίνω σε ένα πλοίο και να ταξιδεύω μόνος, μόνο και μόνο για το "γνωρίσω" καλύτερα τόσο αυτό όσο και το πλήρωμά του. Φυσικά όταν ήμουν 8 χρονών δεν ασχολιόμουν με τις εταιρίες, δεν ήξερα τι μαγειρεύουν οι εφοπλιστές και τα υπουργεία και κατέβαινα στον Πειραιά κάθε ΣΚ με τον πατέρα μου για να δω τα σκαριά και να τα τραβήξω φωτογραφίες ώστε να τα έχω ακόμα κι όταν είμαι μακρια από το λιμάνι. Αλλά αυτό το άθλημα όταν μεγαλώνεις θέλεις ή δεν θέλεις δεν μπορεί να σε αφήσει αμέτοχο σε αυτά που βλέπεις να παίζονται. Κι επειδή αυτά που λέει ο elybero τα πιστεύω ολοκληρωτικά, επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι Blue Star και HSW αλληλοβοηθειούνται και οι κινήσεις τους είναι προβλέψιμες. Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι συζήταγα την προηγούμενη εβδομάδα με μερικούς πολύ καλούς φίλους μου (και αυθεντικούς καραβολάτρες) και 2 από αυτούς μου είπαν ότι βλέπουν τη Blue Star να φεύγει από την Κρήτη.

    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ λέω ότι είναι και η σωστή.

  4. #14
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Αν δεν βοηθάει ο ένας τον άλλον τότε γιατί ο Παναγόπουλος αγοράζει μετοχές της HSW; Γιατί ο Στρίντζης παροπλίζει ΟΛΥΜΠΙΑ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ, ΑΔΩΝΙ, ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, ΑΠΟΛΛΩΝΑ και αφήνει τη Blue Star μόνη της να αλλονίζει; Επίσης γιατί διαλαλείται ότι θα δρομολογηθούν τα δύο τελευταία στην Παροναξία από Ιούνιο έως Σεπτέμβρη μόνο εάν δεν πουληθούν; Δηλαδή αν πουληθούν θα έχουμε το καλοκαίρι 2 Blue Star, 2 Highspeed και 1 αναχώρηση του Αγούδημου; Κάποτε οι Παροναξία είχε 7 συμβατικά + όποιο ταχύπλοο υπήρχε τότε.

    Ο κόσμος το'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι!!!

  5. #15
    Guest

    Προεπιλογή

    Andrea μπορει να ειναι και ετσι απλα κατα την δικη μου αποψη δεν πρεπει να προτρεχουμε.Ετσι λεω εγω.Οσον αφορα τα ταξιδια και κατα ποσο μαθαινεις απο αυτα η γνωμη μου ειναι οτι φυσικα μαθαινεις αλλα δεν μπορεις να ξερεις περισσοτερα απο εναν ναυτικο πχ.Εδω σε συζητησεις μου με καπετανιους βλεπω οτι ο ενας δεν κρινει τον αλλον γιατι πολυ απλα οταν εισαι απεξω δεν μπορεις να ξερεις τι σημβαινει μεσα.Δεν γινεται λοιπον να ειμαστε ολοι προπονητες τις εξεδρας GEORGE.Καλη η αγαπη αλλα χρειαζεται και σεβασμος πανω απο ολα.

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Σε καμία περίπτωση δεν ξέρει τα καράβια σαν τους ναυτικούς. Αν και όσον αφορά τις εταιρίες μην ξεχνάς ότι σε πολλές περιπτώσεις οι ναυτικοί δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει. Αν αύριο θα ταξιδεύουν ή θα ψάχνουν για βαπόρι. Οι περιπτώσεις ειδικά το 2004 είναι υπερβολικά πολλές. Τέλος όσον αφορά τα ταξίδια, τα επιδιώκω για να μαθαίνω τα βαπόρια όχι τα "κουτσομπολιά" της κάθε εταιρίας.

    Τέλος επειδή forum σημαίνει συζήτηση άρα διάλογος και όχι αντιδικία, ας επιστρέψουμε στο θέμα που είναι η αποχώρηση της Blue Star από τα Χανιά κι ας πει ο καθένας τη γνώμη του χωρίς νεύρα. Εγώ κι ο elybero την είπαμε ξεκάθρα. Μακάρι να βγούμε ψεύτες!!

  7. #17
    Guest

    Προεπιλογή

    Παιδια δεν υπαρχουν νευρα.Αλλα δεν μπορω να ακουω ατομα που απλα τους αρεσουν τα πλοια να εκφραζουν σε βαθος γνωμη απο την στιγμη που στην ουσια εχουν αγνια επι του θεματος οσο και αν θελετε να μην το παραδεχεστε.Να ειστε σιγουροι οτι πολλες φορες εχουν γραφτει πραγματα που κανουν τους γνωστες να γελανε.Τιποτα παραπανω και φυσικα δεν εχω διαθεση να νευριασω.Απλα λιγο προσοχη για να μην νευριαζουν οι υπολοιποι μαζι σας.Ο καθενας λοιπον μπορει να λεει την γνωμη του ελευθερα!

  8. #18
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από limanigr
    Αλλα δεν μπορω να ακουω ατομα που απλα τους αρεσουν τα πλοια να εκφραζουν σε βαθος γνωμη απο την στιγμη που στην ουσια εχουν αγνια επι του θεματος οσο και αν θελετε να μην το παραδεχεστε.
    Για κάτσε βρε limanigr. Όλοι δηλαδή που εκφράζουν την άποψη ότι οι δύο εταιρίες αλληλοβοηθειούνται έχουν άγνια επί του θέματος; Εμένα από τις μέχρι τώρα συζητήσεις τα δύο παιδιά (George και elybero) δεν μου έδωσαν την εντύπωση ότι απλά τους αρέσουν τα πλοία και ότι είναι αδαείς για όλα τα άλλα. Πες μας κι εσύ την άποψή σου τεκμηριωμένα κι εδώ είμαστε όλοι να σχολιάσουμε και να ακούσουμε επιχειρήματα χωρίς σχόλια σε προσωπικό επίπεδο. ¶νθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από limanigr
    Απλα λιγο προσοχη για να μην νευριαζουν οι υπολοιποι μαζι σας.
    Ποιοι θα νευριάσουν μαζί μας και γιατί;

  9. #19
    Guest

    Προεπιλογή

    Οτι νομιζεται καντε.Καιτ ξερω παραπανω.Και μην μου πεις οτι εισαστε ολοι σχετικοι με την ναυτιλια τοσο ωστε να μην πετατε διαφορα μαργαριταρια.Η ειστε ολοι πολυ σχετικοι και δεν το ξερουμε;

  10. #20
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Μπορεί και να΄μαστε. Που ξέρεις; Δεν ξέρω πόσο αλλά αρκετά ώστε να κάνουμε υποθέσεις και να μπορούμε να βγάλουμε προσωπικά συμπεράσματα.

    Επειδή όμως βαρέθηκα να ακούω κατηγόριες και να μη μας λες τη γνώμη σου (αφού ξέρεις κάτι παραπάνω) απλά να σας πω ότι παρά το ότι η ανακοίνωση της Blue Star μιλάει για μεταδρομολόγηση του Blue Star 2 σήμερα μου είπαν ότι θα φύγει το Blue Star 1 για την Πάτρα και το 2 θα παραμείνει Δωδεκάνησα.

Σελίδα 2 από 116 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας