Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 38

Θέμα: Ναυπηγικη ξυλεια.Ιδιοτητες ξυλειας.πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.

  1. #11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Hellenarc.Καταλαβα ποιοι ειναι οι πασαλοι.Σχετικα με την ακακια, αυτη που αναφερεις ειναι αυτη που ειχα στο μυαλο μου.
    Στην Καλαμπακα και στο Λιτοχωρο εμαθα οτι υπαρχουν δυο κρατικα πριστηρια.Θα κανω μια ερωτηση για ρομπολο. Για πετσωμα τι λες?Λαρτζινο,pinus sylvestris ή κατι αλλο?Λεω να πειραματιστω ατμιζοντας καποια τεμαχια δρυ ή ακακιας για στραβοξυλα.Εχεις υπ΄οψιν σου μηπως που να κοιταξω για φρεσκοκομμενη δρυ ή ακακια?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Στεφη,πολυ καλη η προσπαθεια σας και σιγουρα οχι κατι συνηθες.
    Πολυ μου αρεσαν και τα ξυλογλυπτα που ειδα στο blog.Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και την γενικοτερη προθυμια σου να βοηθησεις.:smile:

  3. #13
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    lefkada - greece
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ευχαριστω Στελιο για τα καλα λόγια. χαιρομαι ιδιαιτερα οταν συναντω ανθρωπους που αγαπουν τα ξυλινα σκάφη...
    οσο για τα ξυλογλυπτα ξεκινησα να τα φτιαχνω απο τα περισσευματα ξυλειας του Αιγαιωτισσα ΙΙ. εχουν θεματα σχεδον αποκλειστικα ναυτικα... γοργόνες , γαλερες , καραβια... οποτε μπορει στην ναυπηγικη ξυλεια να μην γνωρίζω αρκετα αλλα ξέρω για ξυλεια ξυλογλυπτων αν ποτε ενδιαφερθεις...
    "I must down to the seas again, to the lonely sea and the sky,
    And all I ask is a tall ship and a star to steer her by"...

  4. #14

    Προεπιλογή

    φιλες και φιλοι η χιωτικη τσικουδια ειναι πολυ καλη και ανθεκτικη περισότερο και απο τον ευκαλυπτο .πολυ καλος και ο λεγομενος σολωμος

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Σωστά τα λες φίλε. Υπάρχουν πολλά άλλα ξυλά στην Ελλάδα που είναι ακόμα πολύ πιο σκληρότερα, μόνο που λόγο του κλίματος μας δεν μεγαλώνουν αρκετά οι κορμοί τους δεν δίνουν μεγάλα καθαρά ξύλα, και ο αριθμός τους δεν είναι ικανός για να δώσει ποσότητες.
    για ναυπηγική χρίση.
    Μπορούν όμως και χρησιμοποιούνται από όσους τα γνωρίζουν για κάποια μικρά αντικείμενα τα οποία λόγο χρήσης έχουν μεγάλη καταπόνηση.
    Σκαρμούς, μακαράδες, μπίντες, μικρά μπρατσόλια, οκία,.
    Πολλά είδη δένδρων (όχι το Δρυς) έχουν όπως ξέρεις και επιστημονικές ονομασίες και διαφορετικό όνομα για το ξύλο τους. Επίσης έχουν και διαφορετικά ονόματα σε πολλά μέρη της Ελλάδας.
    Να μην είμαστε τόσο τοπικιστές η Χιώτικη Τσικουδιά
    ή Πιστάκια η Παλαιστίνιος είναι όπως όλες οι υπόλοιπες τσικουδιές σε όλη την Ελλάδα (όπου ευδοκιμεί ). Εγώ προσωπικά σου λέω ότι της Κρήτης είναι η μεγαλύτερες στον Ελλαδικό χώρο.
    Έχεις ακουστά την Κακκάβια;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 14-10-2009 στις 08:12
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #16

    Προεπιλογή

    Φίλε μου μολις διαβασα την απαντηση σου και ειλικρινα πρωτη φορα ακουω οτι η τσικουδια ευδοκιμει και αλλού και μαλιστα εκτος συνόρων.Συγχωρεσε τον τοπικισμο που εδειξα λογω αγνοιας.Στην κρητη που εζεισα 2-3 χρονια δεν εντοπισα κακια τσικουδια αν και την γυρισα σχεδον ολη εκτος αν εννοεις την ρακι.

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Το βιβλιο του Γ. Σφηκα Δενδρα και θαμνοι της Ελλαδας αναφερει 4 τσικουδιες.1 Αγριοτσικουδια(pistacia terebinthus) θαμνωδης μορφη συνηθως. 2Μακεδονιτικη τσικουδια(pistacia mutica) δενδρο μεχρι 12 μετρα. 3Χιωτικη τσικουδια(pistacia palestina) μεχρι 20 μετρα υψος και 1 μετρο διαμετρο. 4 Σχινος(pistacia lentiscus) θαμνος 1-6 μετρα υψος. Προφανως οι ονομασιες δεν δηλωνουν τοπο προελευσης των συγκεκριμενων φυτων αλλα για καποιο λογο αυτοι που τα κατεγραψαν τα ονομασαν ετσι. Ισως οι τοπικοι προσδιορισμοι να δηλωνουν συχνοτητα που απαντωνται η καλιεργεια η οτιδηποτε αλλο. Παντως αυτη η τσικουδια χρησιμοποιηθηκε στη Χιο στην κατασκευη των ανεμομυλων και των μεγαλων μαγκανων που ανεβαζαν νερο απο πηγαδια 40 και 50 μετρων βαθους και μαλιστα σαν δοντια των γραναζιων.

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    [QUOTE=stefos;264388]Το βιβλιο του Γ. Σφηκα Δενδρα και θαμνοι της Ελλαδας αναφερει 4 τσικουδιες.


    http://www.worldwildlife.org/wildwor...1207_full.html

    http://ialcworld.org/PF/addison.html

    http://www.eoearth.org/article/Easte...adleaf_forests

    φίλε Στέφος
    Η σκληρή ξυλεία παράγεται από δέντρα που μεγαλώνουν πολύ αργά, είναι λίγα και όπως έχουμε ήδη αναφερθεί πρέπει να μείνουν πολύ καιρό μέσα στο νερό για να διατηρηθούν στο μέλλον (να μην σκάσουν).
    Σχετικά με την ονομασία τους πολλά μπορεί να είναι τα αίτια!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 14-10-2009 στις 17:57
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    φιλε Μπαρμπαρόσα Σίγουρα δεν λέω για το ρακί!!! αλλά για την Ανδραμιθια ή αδραμιθια και συγνώμη για την ορθογραφία, δεν ξέρω αν το έχω γράψει σωστά.
    Υπάρχουν κάποια δένδρα και μεγάλα θα έλεγα τώρα αν το όνομα αυτό είναι λάθος, λάθος μου το είπανε και εμένα.
    Πολλά πράγματα άλλωστε έχουν χάσει το όνομα τους
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  10. #20

    Προεπιλογή

    όταν λες κακάβια εννοεις το ξυλο καβακι;Αν ναι, ρωτησα τον ¨Παπόρια΄τον καραβομαραγκο και μου ειπε οτι ειναι μαλακο αλλα πολυ ανθεκτικο ξύλο απο το οποιο μπορείσ να παρεισ πολλα ΄στραβά΄.το χρησιμοποιούσαν παρα πολυ οι σαμαραδες.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας