Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 38 από 38

Θέμα: Ναυπηγικη ξυλεια.Ιδιοτητες ξυλειας.πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.

  1. #31

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Μπαρμπαρόσα;270546]Ο σολωμος που αναφερω κανει καρπους κιτρινους σαν ρεβυθια ξερα , σαν την οξοκουκια αν γνωριζεται.[/QUOTE
    εαν ο καρπος που λες ειναι αυτος τοτε το δεντρο ειναι η μελία.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Ναι στελιο αυτο ειναι το δεντρο , η μελια λοιπον ειναι ο σολωμος και μαλλον αυτη η ονομασια εχει δωθει γιατι γυαλισμενο οντως μοιαζει με το φιλετο του σολωμου.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  3. #33
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι στελιο αυτο ειναι το δεντρο , η μελια λοιπον ειναι ο σολωμος και μαλλον αυτη η ονομασια εχει δωθει γιατι γυαλισμενο οντως μοιαζει με το φιλετο του σολωμου.
    http://users.teilar.gr/~mantanis/New...tification.pdf

    Υπάρχουν δυο διαφορετικά δένδρα με το ίδιο σχεδόν όνομα ο τονισμός τα ξεχωρίζει Μέλιο και Μελιά το πρώτο λέγετε και Φράξος η φλαμούρι το ξυλο του, Δεσποτάκι και το δεύτερο είναι η Πασχαλιά ή Μελιός ή Μέλεγος με τα πολλά μικρά μπλε ανθάκια που είναι τις οικογένειας του μαονιού και τα δυο πολυ καλα ξυλα
    Το Ελληνικο όμως Μέλιο είναι πιο ροζέ από το αμερικανικό και το ευρωπαϊκό και είναι και πιο δύστροπο
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  4. #34

    Προεπιλογή

    αυτο που ειναι στην φωτο ποιο ειναι απο τα δυο τελικα;
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  5. #35
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ειναι στην φωτο ποιο ειναι απο τα δυο τελικα;
    Η πασχαλιά ή ο σολομός
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #36

    Προεπιλογή

    Γεια σας και καλώς σας βρήκα! Το αιγαιοπελαγίτικο κέδρο είναι ο ¶ρκευθος (Juniperus macrocarpa). Ελάχιστα δέντρα υπάρχουν σε μεγάλο μέγεθος και είναι σπάνια δυστυχώς, αυτό αποκλείει τις υλοτομίες. Η ξύλινη βάρκα μου ήταν της γιαγιάς μου, από σαμιώτικο πεύκο και επισκευάστηκε μ' αυτό. Έχω ακούσει ότι το ξύλο της συκιάς είναι κατάλληλο για θάλασσα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ειναι στην φωτο ποιο ειναι απο τα δυο τελικα;
    πασχαλια,σολομος,μέλιο,μελία μελιά,φραξος.Ολα τα ονοματα αναφερονται στο ιδιο δεντρο.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ekdromeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και καλώς σας βρήκα! Το αιγαιοπελαγίτικο κέδρο είναι ο ¶ρκευθος (Juniperus macrocarpa). Ελάχιστα δέντρα υπάρχουν σε μεγάλο μέγεθος και είναι σπάνια δυστυχώς, αυτό αποκλείει τις υλοτομίες. Η ξύλινη βάρκα μου ήταν της γιαγιάς μου, από σαμιώτικο πεύκο και επισκευάστηκε μ' αυτό. Έχω ακούσει ότι το ξύλο της συκιάς είναι κατάλληλο για θάλασσα αλλά δεν είμαι σίγουρος.
    Γειά σας
    Είμαι κάπως μπερδεμένος με τους γιουνίπερους του Αιγαίου. Στην Ν. Ευβοια-περιοχή Καρύστου-΄αυτοφύεται ένας γιουνίπερος ,βελονόφυλλο κι αειθαλές- το οποίο οι ντόπιοι ονομάζουν αρβανίτικα "ντιλίνια" η αγριόκεδρο. Εγω προσωπικά το κατατάσσω σαν αγριοκυπάρισσο η θαμνοκυπάρισσο. Το έχω χρησιμοποιήσει σε μικροκατασκευές κι ανακάλυψα ότι αν το ξεφλουδίσεις δεν το πιάνει ποτέ το σαράκι. Αν του αφήσεις την φλούδα γέμισε τρύπες. Πολλά τέτοια δένδρα κάηκαν στην πυρκαγιά του 2007 που ήταν και σε απρόσιτες περιοχές.

    Ενα απο τα μειονεκτήματα του είναι οτι επιβάλεται έναντι άλλων φυτών στην περιοχή όπου φύεται.

    Εδω απλά ρωτάω αν κανείς ξεχωρίζει ποιός γιουνίπερος είναι. Είναι ο Juniperus phoenicea, ο Juniperus macrocarpa, άλλος;Είναι η φίδα,όπως αποκαλείται στις Κυκλάδες.

    Επίσης μπορώ να πώ οτι το ξύλο της συκιάς σκίζεται πολύ εύκολα. Δεν ξέρω αν κάνει για ναυπήγηση.
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας