Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 38

Θέμα: Ναυπηγικη ξυλεια.Ιδιοτητες ξυλειας.πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    ,
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λες κακάβια εννοεις το ξυλο καβακι;Αν ναι, ρωτησα τον ¨Παπόρια΄τον καραβομαραγκο και μου ειπε οτι ειναι μαλακο αλλα πολυ ανθεκτικο ξύλο απο το οποιο μπορείσ να παρεισ πολλα ΄στραβά΄.το χρησιμοποιούσαν παρα πολυ οι σαμαραδες.
    Ναι! αυτό πρέπει να είναι ! Στην Λέσβο το λένε Κακαβιά και εγώ όταν το προτωάκουσα νόμιζα πως θα έχουμε μάσες
    Είναι ξύλο άσπρο με λεπτά ασυμόχρυσα νερά. θέλω όμως να πεις στον Μάστορα ότι, Είναι σχετικά βαρύ και συμπαγή ξύλο, πολύ βαρύ και αναπτύσσεται σε τεράστιο δένδρο με ίσιους κλώνους, το γουστάρουν πολύ τα σκουλήκια, έχει μεγάλη αντοχή στην σήψη.
    κάνει για στραγαλιές σε μικρά η μεγάλα σκάφη και τρυπητά, ποδοστάματα σκάτσες
    μπουτέλια τουφέκια φουρνιστές και μπρατσολια από τις ρίζες του σε μεγάλα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 14-10-2009 στις 21:43
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Καμία σχέση φίλε μου η κακαβιά με το καβάκι έκανα λάθος. Το καβάκι είναι η λεύκη η μέλαινα populus nigra
    είναι ξύλο μαλακό και χωρίς καμία αντοχή στο νερό. Ίσιο δένδρο και ποτέ μα ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε για ναυπηγική ξυλεία. Ίσος για καμία σχεδία (Οδύσσεια )
    180px-Populus_nigra-bekes.jpg

    poni_002_svp.jpg

    Στη θάλασσα έχει μια χρήση αυτό το ξύλο φτιάχνουν ψαροκασέλες
    όσο για σαμάρια το βρίσκω λογικό γιατί είναι ξύλο πολύ ελαφρύ
    Τώρα πως είναι δυνατόν να πάρουν στραβά ξύλα από αυτό το δέντρο είναι λίγο περίεργο και θα ήθελα να μάθω.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #23

    Προεπιλογή

    Ισως ο μαστορας εννοουσε οτι μπορουμε να το κυρτοσουμε ευκολα επειδη ειναι μαλακο.εχεις ακουστα το ξυλο σολωμος;

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως ο μαστορας εννοουσε οτι μπορουμε να το κυρτοσουμε ευκολα επειδη ειναι μαλακο.εχεις ακουστα το ξυλο σολωμος;
    Το μόνο που έχω ακουστά είναι ένα ποίημα του
    Σ. Προκοπίου
    (Ο αρωματικός σολομός και η μυρωδάτη ακασιά, που ήταν τα αγαπημένα δέντρα των Σμυρνιών, το εφταμύριστο χιώτικο γιασεμί και το ευώδες αγιόκλημα, που μπουλάντιζαν με τα αρώματά τους ολάκερη την Ερυθραία και ντάλωναν τους πάντες, νικήθηκαν από τα λέιλαντ και τα ρηχοσπέρματα).

    Αν μου δώσεις μου περισσότερες πληροφορίες? (λέω) μιας και έχει όνομα ψαριού που θα μπορούσε να ήταν και από τον Εθνικό μας Ποιητή η να έχει σχέση με την Σολομωνική!!! ίσος να είναι το λεγόμενο Γαύρος σε άλλες περιοχές
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #25

    Προεπιλογή

    Το ξυλο το εχω δει στου ΄παπορια¨εκανε 2 μπιντες σε ενα καικι 12μετρο ειναι γεματο ΄νερα¨και εχει ροζ χρωμα πρεπει να ειναι φανταστικο αν βερνικωθει.

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξυλο το εχω δει στου ΄παπορια¨εκανε 2 μπιντες σε ενα καικι 12μετρο ειναι γεματο ΄νερα¨και εχει ροζ χρωμα πρεπει να ειναι φανταστικο αν βερνικωθει.

    Tο Μέλιο??? Αυτό είναι ρόζ και είναι γερό ξύλο!
    για ρώτα τους? Ισως ξέρουν και α
    άλλη παράληλη ονομασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 17-10-2009 στις 19:44
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #27

    Προεπιλογή

    Τελικα φιλε τα ξυλα ειναι παρα πολλα και το καθενα εξυπηρετει καλυτερα καποια δουλεια πανω σε ενα ξυλινο οικοδομημα που πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες συμφωνα με τον ιδιοκτητη και τον κατασκευαστη.επισης ειναι πολλα και τα ονοματα που μπορει να εχει αναλογα με την περιοχη και το μερος.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο Μέλιο??? Αυτό είναι ρόζ και είναι γερό ξύλο!
    για ρώτα τους? Ισως ξέρουν και α
    άλλη παράληλη ονομασία.
    Πρεπει να ειναι η Μελία ή Φραξος ή βρωμοδεντρο σε καποιες περιοχες ash tree.Πολυ γερο ξυλο για νομεις(συμφωνα με την μυθολογια το δορυ του Αχχιλεα ηταν απο μελια και μονο αυτος μπορουσε να το σηκωσει).

  9. #29
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    ίσως για νομείς τοΕλληνικ0 μέλιο να μην είναι και τόσο ιδανικο έχει πολλά σγουρά και δύσκολα μπορείς να το πελεκίσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 29-10-2009 στις 22:28
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  10. #30

    Προεπιλογή

    Ο σολωμος που αναφερω κανει καρπους κιτρινους σαν ρεβυθια ξερα , σαν την οξοκουκια αν γνωριζεται.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας