Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25

Θέμα: Πέλωψ [Μπουμπουλίνα, Πάρος - Pelops, Bouboulina, Paros]

  1. #1

    Προεπιλογή Πέλωψ [Μπουμπουλίνα, Πάρος - Pelops, Bouboulina, Paros]

    A rare postcard from Piraeus around 1911.

    Do you recognize the ship next to Pelops of the Cycladic Shipping Company (Kykladikh Etairia).

    Also who has any more information about Pelops?

    Piraeus2.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    A rare postcard from Piraeus around 1911.

    Do you recognize the ship next to Pelops of the Cycladic Shipping Company (Kykladikh Etairia).

    Also who has any more information about Pelops?

    Piraeus2.jpg
    To πλοίο πίσω του είναι το ΕΡΥΣΣΟΣ, νομίζω των Δεστούνη-Γιαννουλάτου.
    Περισσότερα για αυτό και το ΚΥΚΛΩΨ σε λίγες ώρες που θα συμβουλευτώ τα κιτάπια μου.
    Πάντως το ΚΥΚΛΩΨ σε φορτηγό μου φέρνει...

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περισσότερα για αυτό και το ΚΥΚΛΩΨ σε λίγες ώρες που θα συμβουλευτώ τα κιτάπια μου.
    Πάντως το ΚΥΚΛΩΨ σε φορτηγό μου φέρνει...
    It is actually Pelops and it was a true passenger ship going all the way to Santorini.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πλοίο πίσω του είναι το ΕΡΥΣΣΟΣ, νομίζω των Δεστούνη-Γιαννουλάτου.
    Περισσότερα για αυτό και το ΚΥΚΛΩΨ σε λίγες ώρες που θα συμβουλευτώ τα κιτάπια μου.
    Πάντως το ΚΥΚΛΩΨ σε φορτηγό μου φέρνει...

    Nαι! Είναι το ΕΡΥΣΣΟΣ!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Πέλωψ - Ερυσσός

    Αφού συμβουλεύτηκα την κρυστάλλινη σφαίρα μου κατέληξα στα ακόλουθα:

    το ΠΕΛΩΨ είχε ναυπηγηθεί το 1883 στο Λίβερπουλ για την "Ελληνική Ατμοπλοϊα". Ήταν η εποχή που η Ε.Α. παρέγγελνε νεότευκτα σε Αγγλικά ναυπηγεία. Σύντομα και χάρι στην γνωστή κρατική διαχείρηση (βλέπε σύγχρονες Ε.Α. και Ο.Α.) φαλίρησε και το ΠΕΛΩΨ -μαζί με άλλα- πέρασε στα χέρια της "Νεα Ε.Α."
    Και η Νέα είχε την τύχη της παλιάς και το πλοίο θα περάσει στα χέρια της "Κυκλαδικής Ατμοπλοϊας". Το 1912 το επιτάσει το Π.Ν. ως εύδρομο και το 1916 αφομοιώνεται στον στόλο της Α.Ε.Θ.Ε.Ε. (η Minoan Flying Dolphins της εποχής που αποροφούσε μικρές εταιρείες). Και επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, η ΑΕΘΕΕ δεν θα αντέξει για πολύ και το ΠΕΛΩΨ θα περάσει στα χέρια της "Ιονικής Ατμοπλοϊας" του Γιαννουλάτου. Το 1927 θα αλλάξει το όνομα του σε ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ και το 1929 θα συγχωνευθεί στην "Ακτοπλοϊα Ελλάδος".
    Το 1933 θα αλλάξει τπ όνομα σε ΠΑΡΟΣ και θα πάει για σκραπ το 1939.

    Βρήκα επίσης το δρομολόγιο του 1934, που προσωπικά δεν έχω ξαναδεί παρόμοιο: Πειραιάς-Μονεμβασιά-Νεάπολη-Αγ.Πελαγία-Γύθειο-Γερολιμένας-Μέζαπο-Λιμένιον (επίνειο της Αρεοπολης)-Καλαμάτα-Κορώνη-Μεθώνη-Πύλος-Μάραθο (επίνειο Γαργαλιάνων)-Αγ.Κυριακή-Κυπαρισία-Κατάκωλο.
    15 λιμάνια και 3 νομοί, πραγματικά αγκάλιαζε την Πελοπόνησσο.

    Και επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις :
    peloponissos_1].jpg

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων

    το ΠΕΛΩΨ είχε ναυπηγηθεί το 1883 στο Λίβερπουλ για την "Ελληνική Ατμοπλοϊα". Ήταν η εποχή που η Ε.Α. παρέγγελνε νεότευκτα σε Αγγλικά ναυπηγεία. Σύντομα και χάρι στην γνωστή κρατική διαχείρηση (βλέπε σύγχρονες Ε.Α. και Ο.Α.) φαλίρησε και το ΠΕΛΩΨ -μαζί με άλλα- πέρασε στα χέρια της "Νεα Ε.Α."
    Και η Νέα είχε την τύχη της παλιάς και το πλοίο θα περάσει στα χέρια της "Κυκλαδικής Ατμοπλοϊας". Το 1912 το επιτάσει το Π.Ν. ως εύδρομο και το 1916 αφομοιώνεται στον στόλο της Α.Ε.Θ.Ε.Ε. (η Minoan Flying Dolphins της εποχής που αποροφούσε μικρές εταιρείες). Και επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, η ΑΕΘΕΕ δεν θα αντέξει για πολύ και το ΠΕΛΩΨ θα περάσει στα χέρια της "Ιονικής Ατμοπλοϊας" του Γιαννουλάτου. Το 1927 θα αλλάξει το όνομα του σε ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ και το 1929 θα συγχωνευθεί στην "Ακτοπλοϊα Ελλάδος".
    Το 1933 θα αλλάξει τπ όνομα σε ΠΑΡΟΣ και θα πάει για σκραπ το 1939.
    I thank you for this wonderful analysis! I had no idea! And I do not know where you find some of this information. However, now I have a better appreciation of the importance of these very early passenger ships to providing connection with the major ports.

    I guess the route does not surprise me. I knew that there were some ship doing the southern coast of Pelopponese. For example, in 1911, Hermoupolis Lines was going every Saturday evening at 9:00 pm from Piraeus to Gytheion, then Kalamata, Nisi (!!), i.e., Messini, Koroni, Methoni, Pylos, Marathos, Aghia Kyriaki, Kyparissia, Katakolon, Zante, Messolongion, Patras, Piraeus.

    Talk about agoni grammi!!!!

    I think you and I should write a historical book!

  6. #6

    Προεπιλογή A passenger line that went around Peloponissos

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού συμβουλεύτηκα την κρυστάλλινη σφαίρα μου κατέληξα στα ακόλουθα:

    το ΠΕΛΩΨ είχε ναυπηγηθεί το 1883 στο Λίβερπουλ για την "Ελληνική Ατμοπλοϊα". Ήταν η εποχή που η Ε.Α. παρέγγελνε νεότευκτα σε Αγγλικά ναυπηγεία. Σύντομα και χάρι στην γνωστή κρατική διαχείρηση (βλέπε σύγχρονες Ε.Α. και Ο.Α.) φαλίρησε και το ΠΕΛΩΨ -μαζί με άλλα- πέρασε στα χέρια της "Νεα Ε.Α."
    Και η Νέα είχε την τύχη της παλιάς και το πλοίο θα περάσει στα χέρια της "Κυκλαδικής Ατμοπλοϊας". Το 1912 το επιτάσει το Π.Ν. ως εύδρομο και το 1916 αφομοιώνεται στον στόλο της Α.Ε.Θ.Ε.Ε. (η Minoan Flying Dolphins της εποχής που αποροφούσε μικρές εταιρείες). Και επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, η ΑΕΘΕΕ δεν θα αντέξει για πολύ και το ΠΕΛΩΨ θα περάσει στα χέρια της "Ιονικής Ατμοπλοϊας" του Γιαννουλάτου. Το 1927 θα αλλάξει το όνομα του σε ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ και το 1929 θα συγχωνευθεί στην "Ακτοπλοϊα Ελλάδος".
    Το 1933 θα αλλάξει τπ όνομα σε ΠΑΡΟΣ και θα πάει για σκραπ το 1939.

    Βρήκα επίσης το δρομολόγιο του 1934, που προσωπικά δεν έχω ξαναδεί παρόμοιο: Πειραιάς-Μονεμβασιά-Νεάπολη-Αγ.Πελαγία-Γύθειο-Γερολιμένας-Μέζαπο-Λιμένιον (επίνειο της Αρεοπολης)-Καλαμάτα-Κορώνη-Μεθώνη-Πύλος-Μάραθο (επίνειο Γαργαλιάνων)-Αγ.Κυριακή-Κυπαρισία-Κατάκωλο.
    15 λιμάνια και 3 νομοί, πραγματικά αγκάλιαζε την Πελοπόνησσο.

    Και επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις :
    peloponissos_1].jpg
    Ari: I was able to discover another one of these "wrap-around Peloponissos" routes, although that one is from much earlier...

    Goudis Lines of Piraeus had a ship in 1908 that was starting from Piraeus on Fridays at 7:00 pm and was going to Patras, Mesolonghi, Kyllene, Zakinthos, Katakolon, Kyparissia, Marathos (port of Gargalianoi), Methone, Korone, Nisi (Messini), Kalamata, Kardamyle, Selinitsa, Limeni (Areopolis), Gerolimin, Gytheion, Piraeus!!!! 16 ports in 7 perfectures (nomoi)!!!!

    Now, I would love to know where exactly and how passengers disembarked in Mesolonghi!

  7. #7

    Προεπιλογή

    Ταξιδι με το ατμοπλοιο πελωψ και πολλα μποφωρ περιγραφεται στο αναγνωστικο της τριτης δημοτικου της αγγελικης βαρελλα πριν απο 30 χρονια

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταξιδι με το ατμοπλοιο πελωψ και πολλα μποφωρ περιγραφεται στο αναγνωστικο της τριτης δημοτικου της αγγελικης βαρελλα πριν απο 30 χρονια
    Oh, I am so sorry... My elementary school books are back 55 years ago, so I have never seen this passage...

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Αναζητώντας το χαμένο αναγνωστικό

    Φίλε Ben Bruce, το μήνυμα ελήφθη.
    Το αναγνωστικό, ήδη, βρέθηκε.
    Ακόμα, όμως, δεν το έχω στα χέρια μου.
    Το βρήκε η μητέρα μου.

    Σε δυο μέρες θα το δούμε ......

  10. #10

    Προεπιλογή

    Here are some more facts about Pelops. Built by Royden in Liverpool, she was launched in 1883, She had 973 tons. She had been built for the Hellenic Steamship Co

    Her nautical strengthwas considerable. Here as a Palios (ΑΕΘΕΕ) Line ship on August 22, 1919 she was doing not only Crete but then Alexandria and Port Said!

    19190822 Palios.jpg

    And on April 14, 1922 she was in teh way to Corfu and Brindisi!!!

    19220414 Palios.jpg

    After 1927 she was Bubulina. Here on November 17, 1928 she is running the Chios, Mytilene, Alexandroupolis, Kavala route

    19281117.jpg

    And on June 4, 1934 as Paros, she was doing the route of Peloponissos that Ellinis spoke about on page 1.

    Paros June 4 1934.jpg

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας