Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 70

Θέμα: Ιστορικές φωτο της Χίου [Historic photos of Chios]

  1. #61
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια ενδιαφέρουσα φωτογραφία από έναν ταρσανά της Χίου με ένα καΐκι του Λιμενικού!... και στο φόντο ένα καραβάκι που μου θυμίζει τα "σαλαμινιώτικα"...

    Συνημμένο Αρχείο 196339
    πηγή
    Φίλε Άρη είναι το ΑΙΓΙΝΑ (μάλλον σαν ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ) και μάλλον βρίσκεται εκεί για κάποιου είδους συντήρηση/επισκευή.

  2. #62
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε Νεκτάριε!
    Την παρακάτω καρτ ποστάλ την είχα για χρόνια χωρίς να ξέρω τι σόι πλοίο είναι αυτό που βλέπουμε δεμένο - μάλλον προπολεμικά - στο λιμάνι της Χίου.
    chios ship 37.jpg chios unkn.jpg

    Τελικά σήμερα ανακάλυψα οτι ήταν η υπο βρετανική σημαία θαλαμηγός LADY MAY ιδιοκτησίας "λεβαντίνων" της Σμύρνης.
    Το σκάφος είχε ναυπηγηθεί το 1929 στα Philip & Sons της Αγγλίας και το έχουμε μάλιστα ξαναδεί εδώ στο Μικρολίμανο.
    'Αλλες δυο φωτογραφίες του, μαζί με στοιχεία για τις θαλαμηγούς των ιδιοκτητών της υπάρχουν εδώ.
    Ενώ όπως βλέπουμε εδώ υπάρχει και ταξιδεύει ακόμη, κάπως "χτισμένο" μετά από μια ανακαίνιση που δέχτηκε το 1999.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 04-01-2020 στις 16:11

  3. #63
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε Νεκτάριε!
    Την παρακάτω καρτ ποστάλ την είχα για χρόνια χωρίς να ξέρω τι σόι πλοίο είναι αυτό που βλέπουμε δεμένο - μάλλον προπολεμικά - στο λιμάνι της Χίου.
    chios ship 37.jpg chios unkn.jpg

    Τελικά σήμερα ανακάλυψα οτι ήταν η υπο βρετανική σημαία θαλαμηγός LADY MAY ιδιοκτησίας "λεβαντίνων" της Σμύρνης.
    Το σκάφος είχε ναυπηγηθεί το 1929 στα Philip & Sons της Αγγλίας και το έχουμε μάλιστα ξαναδεί εδώ στο Μικρολίμανο.
    'Αλλες δυο φωτογραφίες του, μαζί με στοιχεία για τις θαλαμηγούς των ιδιοκτητών της υπάρχουν εδώ.
    Ενώ όπως βλέπουμε εδώ υπάρχει και ταξιδεύει ακόμη, κάπως "χτισμένο" μετά από μια ανακαίνιση που δέχτηκε το 1999.
    H Philip and Son μας είναι γνωστή καθώς το ίδιο ναυπηγείο είχε φτιάξει και το υπέροχο ΕΙΡΗΝΗ των Χανίων. Για το ναυπηγείο υπάρχει και βιβλίο με τις κατασκευές του. Δείτε εδώ. Και περισσότερα για το ναυπηγείο εδώ.

  4. #64
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Ellinis;619515]Mια ενδιαφέρουσα φωτογραφία από έναν ταρσανά της Χίου με ένα καΐκι του Λιμενικού!... και στο φόντο ένα καραβάκι που μου θυμίζει τα "σαλαμινιώτικα"...

    Συνημμένο Αρχείο 196339
    πηγή[/QUOTΕ]
    Είναι το καρνάγιο στον Άγ. Γιάννη Θόλο στα ΒΑ της Χΐου. Εγώ το καΐκι το θυμάμαι.Μην το γελάτε,αυτά κ κάτι σιδηροκατασκευές τύπου ε/γ λάντζας ήταν τα "περιπολικά" του ΛΣ μέχρι τη δεκαετία του 70 οπότε άρχισαν να εμφανίζονται τα ταχύπλοα.

  5. #65
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στην ίδια ομάδα έχει ανέβει και η παρακάτω φωτογραφία από το λιμανάκι στα Κεραμεία της Χίου, εκεί που υπήρχε εργοστάσιο παραγωγής τούβλων και κεραμιδιών όπως διαβάζουμε εδώ.
    Το πλοίο ΚΡΗΤΗ που φαίνεται μου κίνησε την περιέργεια λόγω του παράξενου σουλουπιού. Ψάχνοντας βρήκα οτι είχε ξεκινήσει να ναυπηγείται στη Νάντη κατά την κατοχή της από τους Γερμανούς, οι οποίοι το βύθισαν ημιτελές όταν υποχώρησαν το 1944. Οι Γάλλοι το ολοκλήρωσαν το 1949 ως MAGUELONE για να μεταφέρει κρασί στις δεξαμενές του. Το αγόρασε ο Διαμαντής (Ελληνική Δεξαμενόπλοια) το 1961 και διαλύθηκε το 1975. Περισσότερα για την ιστορία του πλοίου υπάρχουν εδώ. Φαντάζομαι οτι βρισκόταν στα Κεραμεία για να εφοδιάσει το εργοστάσιο με πετρέλαιο.

    kriti at kerameia.jpg kriti.jpg

  6. #66
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια φωτογραφία του λιμανιού της Χίου το 1934 με κόσμο να περιμένει την αποβίβαση του Βενιζέλου από το επιβατηγό ΛΕΣΒΟΣ. Στο βάθος βλέπουμε μερικά φορτηγά, ίσως παροπλισμένα λόγω της τότε οικονομικής κρίσης.

    lesvos at chios 1934 el veniz arriv.jpg

  7. #67
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ ΙΙΙ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρυμνοδετημένο επιβατικάκι ήταν το ΝΑΥΤΙΛΟΣ που έκανε Χίο-Αιγνούσσα (Οινούσσες). Εγώ το πρόλαβα μεταξύ 1965-68 κ αντικαταστάθηκε από το ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ της Τ.Ε.Ο.
    Αναζητούνται στοιχεία κ η τύχη του. Δείχνει μετασκευή από καϊκι.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα σημερινό εύρημα από τους πάγκους στο Θησείο, μια κοντινή λήψη του ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ και αν βλέπω καλά είχε και το λατινικό 2 να ακολουθεί το όνομα του. Πιθανώς σε συνέχεια του προπολεμικού που είχα αναφέρει. Ο αριθμός νηολογίου 188 ίσως βοηθήσει στην εύρεση παραπάνω στοιχείων.
    Η φωτογραφία έχει σφραγίδα 1960. Για το πού είναι τραβηγμένη, ίσως ο φίλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ έχει άποψη.

    Συνημμένο Αρχείο 189573
    Βρέθηκαν και στοιχεία για το καραβάκι που τελικά ονομαζόταν ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΙΙΙ μιας και οι "Ναυτίλοι" που έκαναν τα τοπικά δρομολόγια των Οινουσσών ήταν τρεις.
    Το 48 κόρων σκάφος είχε ναυπηγηθεί το 1955 στο καρνάγιο Ωρολογά στον Μαραθόκαμπο και είχε διαστάσεις 17,5 Χ 5,06 μέτρα. Αργότερα καταγράφηκε ως 20,4 Χ 5,45 και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στο σκάφος ή απλά το μέτρησαν διαφορετικά...

    Το ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΙΙΙ πουλήθηκε το 1968 στην οικογένεια του Σταμάτη Μινιότη αλλά το 1973 πουλήθηκε στη Ρόδο, μετανηολογήθηκε εκεί (με αριθμό 144 Α' κλάσης) και μετονομάστηκε ΤΡΙΤΩΝ ΙΙ.

    και παρακάτω μια φωτογραφία του που βρίσκεται στο Ναυτικό Μουσείο Οινουσσών. Δυστυχώς το τζάμι και ο φωτισμός δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο...

    ναυτ.jpg

  8. #68
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Oπότε λύθηκε το μυστήριο γιά το "Ναυτίλος" των παιδικών μου χρόνων!

  9. #69
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Δυο φωτογραφίες απο το λιμάνι της Χίου όπου βλέπουμε και ένα μικρό φορτηγοποσταλάκι που νομίζω οτι είναι το ίδιο και στις δυο.

    unkn at chios1928.jpg

    unkn at chios1.jpg

    Ανέβηκαν στην ομάδα του ΦΒ Φωτογραφίες Χίου του Χθες - Μια φορά και ένα καιρό στη Χίο και στην πρώτη αναφέρεται οτι είναι του 1928.

    Ήδη από τη δεκαετία του 1920 το λιμάνι της Χίου φιλοξενούσε μικρά πλοία που έκαναν τοπικές συγκοινωνίες, όπως το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ και το Αιγνουσιώτικο ΠΟΣΕΙΔΩΝ που αναφέρεται εδώ το 1929:

    poseidon 29.jpg

  10. #70
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρέθηκαν και στοιχεία για το καραβάκι που τελικά ονομαζόταν ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΙΙΙ μιας και οι "Ναυτίλοι" που έκαναν τα τοπικά δρομολόγια των Οινουσσών ήταν τρεις.
    Το 48 κόρων σκάφος είχε ναυπηγηθεί το 1955 στο καρνάγιο Ωρολογά στον Μαραθόκαμπο και είχε διαστάσεις 17,5 Χ 5,06 μέτρα. Αργότερα καταγράφηκε ως 20,4 Χ 5,45 και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στο σκάφος ή απλά το μέτρησαν διαφορετικά...

    Το ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΙΙΙ πουλήθηκε το 1968 στην οικογένεια του Σταμάτη Μινιότη αλλά το 1973 πουλήθηκε στη Ρόδο, μετανηολογήθηκε εκεί (με αριθμό 144 Α' κλάσης) και μετονομάστηκε ΤΡΙΤΩΝ ΙΙ.

    και παρακάτω μια φωτογραφία του που βρίσκεται στο Ναυτικό Μουσείο Οινουσσών. Δυστυχώς το τζάμι και ο φωτισμός δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο...

    ναυτ.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oπότε λύθηκε το μυστήριο γιά το "Ναυτίλος" των παιδικών μου χρόνων!
    Να ολοκληρώσουμε και την ιστορία του ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΙΙΙ αφότου έφυγε από τη Χίο για τη Ρόδο. Τον Ιανουάριο του 2016 το σκάφος ως ΤΡΙΤΩΝ ΙΙ "καταστράφηκε" στη ξηρά (δηλαδή διαλύθηκε) λόγω παλαιότητας.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας