Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 80

Θέμα: Mελτέμι Ι & II [Maribor-Meltemi I & Mostar-Meltemi II-Apollon I]

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Mελτέμι Ι & II [Maribor-Meltemi I & Mostar-Meltemi II-Apollon I]

    Μια φωτογραφία από το περίφημο βιβλίο της Γεωγραφίας της Γ' και της Δ' τάξης Δημοτικού του 1975.

    Ιστορικά πλοία.jpg

    Αφιερωμένη εξαιρετικά στον καλό φίλο Α.Μώλο.
    Οι αναζητήσεις σε παλιά βιβλία της Γεωγραφίας συνεχίζονται .....

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή Mελτέμι Ι & II [Maribor-Meltemi I-Apollon I & Mostar-Meltemi II]

    Roi to prwto einai to MELTEMI 2 twra to allo einai mystirio pantos fenaite oti anikoun stin idia etaireia

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Roi to prwto einai to MELTEMI 2 twra to allo einai mystirio pantos fenaite oti anikoun stin idia etaireia
    Και το άλλο δίπλα ΜΕΛΤΕΜΙ είναι. Και πιο πέρα η θαλαμηγός ΠΑΛΟΜΑ των Γουλανδρήδων.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Kalispera se olus, h proti foto dixni to MELTEMI II poy htan to proin MOSTAR kai to deftero inai to MELTEMI I proin MARIBOR kai ta dio ths Jadrolinija. An kala thimame kai ta dio ektelousan monoimeres kroizieres sto saroniko, Sthi tsiminiera egrafai CHAT kai thimame pou ta ixa di ston Pirea (milao 1978 otan arxisan ta taxidiamou sthn Ellada. Tote ola ta praktoria ixan thn diathimisi gia afta ta dio plia. Epanalanvano afto thimamei an inai mia voithia apo dikiamoy plevra . Raimondo
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη starce : 06-02-2009 στις 01:35

  5. #5

    Προεπιλογή

    Πράγματι τα δύο εικονιζόμενα πλοία είναι τα ΜΕΛΤΕΜΙ Ι αι ΙΙ (Maribor και Mostar αντίστοιχα). Τα είχε αγοράσει ο νονός μου Χρήστος Κουλουβάτος από την Jadrolinija την οποία πρακτόρευε στην Ελλάδα ως Hermes en Grece-Chat Tours. Και τα δύο αρχικά όταν μετασκευάστηκαν ήταν πανομοιότυπα με καμπίνες πρίμα στο πάνω deck. Το ΜΕΛΤΕΜΙ Ι δρομολογήθηκε σε επταήμερες κρουαζιέρες στο Ιόνιο με αφετηρία την Πάτρα αλλά μετά από 2-3 σαιζόν αποσύρθηκε και στην συνέχεια πουλήθηκε. Το ΜΕΛΤΕΜΙ ΙΙ δρομολογήθηκε σε μονοήμερες κρουαζιέρες του Σαρωνικού και στα μέσα της δεκαετίας του 70 λόγω του ότι δεν χρειαζόταν τις καμπίνες μετασκευάστηκε και πάλι με αφαίρεση των καμπινών και την δημιουργία μεγαλύτερου εξωτερικού deck.
    Στο link αυτό http://home.hetnet.nl/~fleetfile1/Fe...leet_intro.htm
    του Ολλανδού καραβολάτρη Anton Heuff έχω βάλει και εγώ το χεράκι μου στην ιστορία των δύο πλοίων. Το site λόγω κατασκευής του άλλες φορές εμφανίζει το ιστορικό των πλοίων και άλλες όχι. Εκεί, θα δει κανείς και το Νεράιδα, το αδελφάκι του και τα ξαδελφάκια του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 09-02-2009 στις 14:53

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο link αυτό http://home.hetnet.nl/~fleetfile1/Ferry/Croatia/Jadrolinija/indexfleet_intro.htm
    του Ολλανδού καραβολάτρη Anton Heuff έχω βάλει και εγώ το χεράκι μου στην ιστορία των δύο πλοίων. Το site λόγω κατασκευής του άλλες φορές εμφανίζει το ιστορικό των πλοίων και άλλες όχι.
    Thanks for the info about the Meltemis but especially thanks for the Dutch link. I did not know it and it has some invaluable information about travel in Dalmatia in the 1950s and 60s. Wonderful pictures... Some of their boats remind me of Neraida, Aegina, Saronida, Xara, etc.

  7. #7

    Προεπιλογή

    TSS Queen Anna Maria efharisto poli gia this perisoteres plirofories gia ta dio MELTEMI kai gia to web site Vevea an hparxune photo......

  8. #8

    Προεπιλογή

    Εδώ μία φωτογραφία του ΜΕΛΤΕΜΙ ΙΙ στην Υδρα προς τα τέλη της δεκαετίας 70, μετά την αφαίρεση των καμπινών από το πάνω deck. Από το shipspotting.com
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 03-12-2009 στις 14:24

  9. #9

    Προεπιλογή

    Νάτο, πριν την αγορά του και την μετασκευή από τον Κουλουβάτο, ως MOSTAR (Jadrolinja). Πηγή shipspotting.com
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 03-12-2009 στις 14:24

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Στην Ύδρα

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον καλό φίλο QUEEN ANNA MARIA και σε όλους τους φίλους για όλα όσα μας αποκάλυψαν για τα πλοία αυτά.

    Υπάρχουν αρκετές carte-postales με αυτά τα πλοία.
    Μια από αυτές είναι και η παρακάτω.
    Δίπλα στο "Νεράϊδα" είναι το "Μελτέμι II".

    Η λεζάντα της carte postale αναφέρει:
    ΥΔΡΑ Γραφική νησιώτικη γωνιά.

    Έκδοσις: Α/φοί Ασημακόπουλοι: Οδός Λυκούργου 14-16 Αθήναι.
    "Meltemi II" in Hydra.
    Next to her is "Neraida".


    Αφιερωμένη εξαιρετικά στους TSS Queen Anna Maria, Έσπερο, Ellinis, Britanis, Nicholas Peppas, starce, aegina, Α. Μώλο, Απόστολο και Finnpratner 1966.


    Ύδρα.jpg

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας