Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 86

Θέμα: Κάλυμνος [Αρκαδία - Hekla, Arkadia, Kalymnos]

  1. #51

    Προεπιλογή

    Το Καλυμνος σαν Hekla απο το φωτογραφικο υλικο του Ναυτικου Μουσειου του Helsingør της Δανιας

    Hekla.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #52
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Δυο χρόνια μετά το HEKLA οι Ισλανδοί παρέλαβαν και ένα πλοίο που αποτέλεσε εξέλιξη του, το GULFOSS. Όταν πουλήθηκε το 1974 πέρασε σε Αραβική ιδιοκτησία, στην Orri Navigation και μετανομάστηκε ΜECCA για πλοές στην Ερυθρά. Σε ένα από τα ταξίδια αυτά, το Δεκέμβρη του 1976, έπιασε φωτιά, προσάραξε και μπατάρισε ημιβυθισμένο κοντά στη Τζέντα.

    Ο Οrri είχε πάρε-δώσε με τον Πειραιά, και δεν είναι απίθανο το βαπόρι να έκανε κάποια μετασκευή στο Πέραμα.

    Και τα αναφέρω όλα αυτά γιατί ήθελα να βρω μια αφορμή να μοιραστώ και την παρακάτω απίθανη φωτογραφία του 1963-65 με το GULFOSS μπροστά από το νησί Surtsey δημιούργημα ενός ηφαιστείου που επι 2 χρόνια έκανε εκρήξεις...

    gulfoss.jpg
    πηγή: περιοδικό Steamboat Bill, #229

  3. #53
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Ας επανέλθουμε στο ΚΑΛΥΜΝΟΣ και να δούμε μια πανέμορφη φωτογραφία του στη Μήλο.

    kalymnos1.jpg
    Πηγή, Copyright: Snaeligoumrn Ingvarsson

  4. #54

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικα ομορφη η φωτογραφια του Καλυμνος στην Μηλο! Σπανιο ντοκουμεντο!!!
    Φιλε Ellinis παντα με εκπλησεις ευχαριστα και εχω την περιεργεια που πας και ανακαλυπτεις και επαναπατριζεις ολους αυτους τους ανεκτιμητους για εμας τους καραβολατρες θησαυρους!!! Να εισαι καλα Ευχαριστουμε.

  5. #55
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Να' σαι καλά φίλε TSS Apollon, ας πάμε τώρα να δούμε κάτι που δεν έχουμε αναφέρει σχετικά με το ΚΑΛΥΜΝΟΣ. Και αυτό είναι πως είχε και ένα «κοντοαδελφό» που προηγήθηκε.

    Το πλοίο αυτό λεγόταν ESJA και είχε ναυπηγηθεί και αυτό στο Ααλμποργκ της Δανία αλλά εννιά χρόνια νωρίτερα, το 1939.

    Ήταν 70,3 Χ 10,9 μέτρα, και 1347grt, έναντι 72,7 Χ 11 μέτρων και 1456grt του ΗΕΚLA / ΚΑΛΥΜΝΟΣ. Πρέπει να εξυπηρέτησε τις ακτοπλοϊκές γραμμές της Ισλανδίας με συνέπεια, μιας και έγινε και γραμματόσημο!

    Το 1969 πουλήθηκε στη Naviera Granbahama στις Μπαχάμες και πήρε το όνομα LUCAYA ενώ το 1973 μετονομάστηκε VENTURA BEACH. Τελικά πουλήθηκε στη Tiki Services, Νιγηρίας για πλόες στη Δυτική Αφρική, και το 1977 μετονομάστηκε NWAKUSO για να επανέλθει το 1979 σε VENTURA BEACH. Όμως τότε έφτασε στο τέλος της διαδρομής του, όταν τον Ιούλιο ναυάγησε σε ένα ποτάμι της Λιβερίας.

    Το είχαμε δει σε μερικές φωτογραφίες εδώ, όταν «ξεγέλασε» τον Νίκο, και μιας και ήταν όμορφο καράβι, ας το δούμε και σε μερικές ακόμη…

    Ως LUCAYA φωτογραφημένο στα Κανάρια νησιά :
    Lucaya at Canaries.jpg
    Πηγή, Copyright: Bjarni Halldαrsson.

    Ως VENTURA BEACH στο Λάγκος το 1975:
    Ventura Beach at monrovia.jpg

    Πηγή, Copyright: Markus Berger.

    αλλά και ως NWAKUSO –με απαίσιο χρωματισμό- στη Λιβερία:
    Nwakuso at Monrovia.jpg

    Πηγή, Copyright: Snaeligbjoun Ingvarsson.

  6. #56

    Προεπιλογή Σχεδια πλοιου

    Κυριοι,
    παρ 'οτι εγγεγραμμενο μέλος, λογω φόρτου εργασιας δεν εχω συμμετασχει μεχρι σήμερα ενεργά στις συζητησεις της πραγματικά αξιόλογης παρέας σας, ομως κάποιες ώρες "κλέβοντας" λιγο χρόνο επισκεπτομαι το forum και θαυμάζω νοσταλγικα κάποιες φωτογραφίες.
    Έχοντας ταξιδέψει στα παιδικά μου χρόνια αρκετές φορές με το Κάλυμνος, γεγονός που φυσικά προκαλεί νοσταλγία σε ένα καραβολάτρη, θα σας παρακαλούσα να μου γνωρίσετε εάν υπάρχουν διαθέσιμα σχέδια πλεον του προφιλ που δημοσιεύτηκε παραπανω, οπως καταστρώματα και lines plan η΄ καποιες τομές με σκοπό την κατασκευή ενός μοντέλου.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  7. #57
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ tsm, το Μάρτιο φέτος ο ναυπηγός κ.Φιλίππου διέθεσε ένα cd με τίτλο "Ναυπηγικές Ηλεκτρονικές Καταγραφές 1920-2010". Στο cd έχει το σχέδιο Γενικής Διάταξης, τις Γραμμές Σκάφους, τη Διαμήκη Τομή, τις Καμπύλες Κατακλύσεως και την Πυρίμαχο Υποδιαίρεση.

    ¶ν θες μπορείς να απευθυνθείς στον ίδιο που είναι και μέλος του φόρουμ, αλλιώς στείλε μου με ΠΜ ένα e-mail να σου τα περάσω.

  8. #58

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ, εστειλα ΠΜ.

  9. #59

    Προεπιλογή σχεδια

    Ευχαριστω θερμά το μελος Ellinis για την αμεση ανταποκριση του στο αιτημα μου και την χαρα που μου προσφερει να ταξιδεψω κοντα 35 χρονια πισω σε αγαπημενες παιδικες αναμνησεις.

  10. #60

    Προεπιλογή

    Δρομολογια του Καλυμνος οπως ανακοινωθηκαν στις 3 Νοεμβριου 1972

    19721103 Kalymnos.jpg

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας