Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 86 από 86

Θέμα: Κάλυμνος [Αρκαδία - Hekla, Arkadia, Kalymnos]

  1. #81
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Το ΚΑΛΥΜΝΟΣ στη Σίφνο, φωτογραφία μέσα από την ιστοσελίδα Kaipoutheos.gr .

    316135836_5587565231351283_1879688876020394317_n.jpg

  2. #82
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΑΛΥΜΝΟΣ στη Σίφνο, φωτογραφία μέσα από την ιστοσελίδα Kaipoutheos.gr .

    316135836_5587565231351283_1879688876020394317_n.jpg
    Κ όμως αυτό το συμπαθητικό Δανέζικο σκαρί,όταν το πρωτοείδα εν έτει 1967 έκανε Πειραιά-*Πρίντεζι!!!
    *Τότε στα δρομολόγια έγραφαν Βρινδήσιον καθότι αρχαία ελληνική αποικία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 23-11-2022 στις 18:40

  3. 23-11-2022, 19:06


  4. #83
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ όμως αυτό το συμπαθητικό Δανέζικο σκαρί,όταν το πρωτοείδα εν έτει 1967 έκανε Πειραιά-*Πρίντεζι!!!
    *Τότε στα δρομολόγια έγραφαν Βρινδήσιον καθότι αρχαία ελληνική αποικία.
    Αν και όταν είσαι μικρός όπως εγώ τότε όλα σου φαίνονται μεγάλα,το πλοίο αυτό μου φαινόταν πολύ μικρό, ειδικά και σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, εκτός βέβαια αυτών του Αργοσαρωνικού. Που να φανταστώ τότε ή αν θα το πίστευα αν μου το'λεγε κάποιος, ότι αυτό είχε κάνει Πειραιά - Ιταλία που μου φαινόταν τόσο χαμηλό όταν ήταν πλευρισμενο που με ένα σάλτο μπορούσε κάποιος να αγνοήσει την σκάλα επιβίβασης και να βρεθεί πάνω του....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maiandros : 23-11-2022 στις 19:21

  5. #84
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και όταν είσαι μικρός όπως εγώ τότε όλα σου φαίνονται μεγάλα,το πλοίο αυτό μου φαινόταν πολύ μικρό, ειδικά και σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, εκτός βέβαια αυτών του Αργοσαρωνικού. Που να φανταστώ τότε ή αν θα το πίστευα αν μου το'λεγε κάποιος, ότι αυτό είχε κάνει Πειραιά - Ιταλία που μου φαινόταν τόσο χαμηλό όταν ήταν πλευρισμενο που με ένα σάλτο μπορούσε κάποιος να αγνοήσει την σκάλα επιβίβασης και να βρεθεί πάνω του....
    Άλλες εποχές.Μικρότεοο ήταν το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ από τα τότε υπάρχοντα Προσωπικά αν κ 8 χρονών είχα επίγνωση των μεγεθών,ίσως γιατί ασχολούμουν με τα πλοία από όσο θυμάμαι τον κόσμο.

  6. #85
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Maiandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και όταν είσαι μικρός όπως εγώ τότε όλα σου φαίνονται μεγάλα,το πλοίο αυτό μου φαινόταν πολύ μικρό, ειδικά και σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, εκτός βέβαια αυτών του Αργοσαρωνικού. Που να φανταστώ τότε ή αν θα το πίστευα αν μου το'λεγε κάποιος, ότι αυτό είχε κάνει Πειραιά - Ιταλία που μου φαινόταν τόσο χαμηλό όταν ήταν πλευρισμενο που με ένα σάλτο μπορούσε κάποιος να αγνοήσει την σκάλα επιβίβασης και να βρεθεί πάνω του....
    Εδώ το παλιό ΕΛΛΗ, ως ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ, έκανε Πάτρα-Ιταλία τη δεκαετία του 80, με πλοίαρχο αν θυμάμαι καλά τον καπετάν Σπύρο Θηραίο... Έκανε τότε κι το ΙΟΝΙΣ, αλλά αυτό το θεωρούσαμε μεγάλο!

  7. #86
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ το παλιό ΕΛΛΗ, ως ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ, έκανε Πάτρα-Ιταλία τη δεκαετία του 80, με πλοίαρχο αν θυμάμαι καλά τον καπετάν Σπύρο Θηραίο... Έκανε τότε κι το ΙΟΝΙΣ, αλλά αυτό το θεωρούσαμε μεγάλο!
    Η περίπτωση του ΚΑΛΥΜΝΟΣ Πειραιά-Πρίντεζι σαν μέγεθος κ σαν ταχύτητα είναι πιό χαρακτηριστική
    Σκεφθείτε κ τα ΕPIRUS του Πολέμη που έκαναν Αδριατική
    Γεγονός είναι ότι τα μεγέθη κυρίως αλλά κι οι ταχύτητες έχουν αλλάξει κ ταυτοχρόνως οι απαιτήσεις του κοινού
    Το 1967-68 ήμουν ικανοποιημένος που πήγαινα Χίο- Πειραιά με το ΗΠΕΙΡΟΣ του Π Ποταμιάνου που κ αυτό έκανε Ιταλία .

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας