Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 104

Θέμα: Eolo [Διάνα]

  1. #91
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε jsoultanson λίγοι είναι οι ειδική. Όλοι οι υπόλοιποι γίναμε "ειδικοί" ....από την τρέλα μας για τα πλοία.

  2. #92

    Προεπιλογή

    Τελικά έχω την εντύπωση (μιας και πάλι ο φίλος jsoultanson δεν μας τα ξεκαθαρίζει απόλυτα) ότι τελικά μάλλον η όλη συζήτηση για το αν το ΔΙΑΝΑ στην πρώτη του μορφή (προ μετασκευής) είχε γκαράζ σε όλο του το μήκος, έγινε χωρίς λόγο (αν και μία συζήτηση ποτέ δεν κάνει κακό !!!). Από ότι κατάλαβα από το τελευταίο του ποστ, χαρακτήρισε το πλοίο ως "Μοναδικό και πρωτοπόρο για τα χρόνια εκείνα" βάσει της μορφής του γκαράζ του μετά την μετασκεύη και όχι βάσει της αρχικής του κατασκευής.

  3. #93

    Προεπιλογή ΔΙΑΝΑ

    Φίλε Espresso Venezia για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια όπως παραπάνω είπε κάποιος άλλος φίλος και γίνομαι κουραστικός!
    1ον: Όταν το ΔΙΑΝΑ ήρθε στην Αιδηψό το 1971 και όταν το χάζευα ήμουν 10 χρονών!!! Επόμενο ήταν να μην είχα παρατηρήσει αυτές τις λεπτομέρειες περί "γκαράζ αυτοκινήτων" που εσεις γνωρίζετε τώρα σάυτήν την ηλικία!
    2ον:Επειδή όπως σας είπα ήμουν μικρός, επόμενο είναι να μην θυμάμαι την πρώτη του μορφή.
    3ον:Είχα την εντύπωση πως ήταν όπως στις φώτο της δεκαετίας του 90', έως ότου ο φίλος μας ο pantelis2009 μας φώτισε με την υπέροχη φωτογραφία-ντοκουμέντο, καθέλκισης του ΔΙΑΝΑ.
    Τώρα που την βλέπω μπορώ να πώ ότι ήταν πολύ πιο όμορφη, είχε παραθυρα μπροστά στο σαλόνι και όχι μόνο τις "πολεμίστρες" που έμειναν μετά την μετασκευή του και γενικός κατά την ταπεινή μου γνώμη ήταν πιό όμορφο και επαναλαμβάνω "μοναδικό" στην όλη του σχεδίαση σε σύγκριση μέχρι τότε Φ/Β της γραμμης.
    Λυπάμαι αν σας κούρασα μ' ένα πλοίο που το ενδιαδφέρον μου για την ιστορία του έρχεται πολύ πιο κάτω από το ΑΛΚΥΩΝ,ΑΛΙΝΑ,ΜΙΧΑΗΛ,ΙΩΑΝΝΗΣ Π.,ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ, ΟΜΟΝΟΙΑ, ΑΙΔΗΨΟΣ, ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ.
    Απλώς απάντησα στην "επιθετική' θα έλεγα απάντηση του φίλου μας όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς που έδωσα στο πλοίο (δεν το έθιξα -το ανέβασα!)
    Εγώ ξέρω καλοί μου φίλοι ότι πρώτα καλοσορίζουμε ένα νέο μέλος και μετά αν πεί κάτι λάθος τον διορθώνουμε!Επαναλαμβάνω δεν έχω τις γνώσεις σας από εσας μαθαίνω όλα αυτά τα ωραία πράγματα και σας ευχαριστώ!!!!
    Τελειώνοντας με αυτό το θέμα έχω να πώ ένα "μπράβο" στο φίλο pantelis2009 για την ωραία του φωτογραφία που μας γνώρισε το πλοίο στην πρώτη του μορφή και διόρθωσε το λάθος μου.
    Θέλω να στείλω ένα έγγραφο world που μέσα έχει όλα τα φέρυ της γραμμης Αρκίτσας -Αιδηψού (1959-2014) σε φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό.Μπορείτε να μου πεί κάποιο΄ς -Ευχαριστώ!

  4. #94

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ jsoultanson θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι κατά την γνώμη μου δεν σας επιτέθηκε κανείς απολύτως.

    Ασχολούμαι με τα πλοία ανοικτού τύπου και με την ιστορία τους στην Ελλάδα εντατικά τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια, και με ενδιαφέρει το ιστορικό καθενός ξεχωριστά, είτε αφορά κατασκευαστικά θέματα είτε δρομολογιακά είτε οτιδήποτε άλλο. Όταν στο πρώτο σας ποστ στο παρόν θέμα γράψατε ότι το ΔΙΑΝΑ ήταν "Μοναδικό και πρωτοπόρο για τα χρόνια εκείνα!" και ακόμα ότι τα πιό καινούργια πλοία αντέγραψαν (απόλυτα θεμιτό) το γκαράζ του, παραξενεύτηκα, αναρωτήθηκα τι άραγε πρωτοποριακό είχε το πλοίο (κάποιο καινούργιο σύστημα, κάποια πρωτοποριακή ναυπηγική σχεδίαση ???) και για αυτό σας έθεσα το ερώτημα. Όχι για να σας επιτεθώ ούτε και για να παραστήσω τον έξυπνο, απλά για να μάθω κάτι που ίσως εσείς γνωρίζατε και εγώ όχι. Και τέλος εννοείται ότι δεν είχα καμία απαίτηση (προς θεού) να γνωρίζατε το πλοίο στην πρώτη του μορφή ή να είχατε παρατηρήσει λεπτομέρειες για το γκαράζ του σε εκείνη την ηλικία.

    Αυτά, και όσον αφορά εμένα το θέμα κλείνει εδώ.

  5. #95

    Προεπιλογή

    Ας δούμε το πλοίο και σε μία πρόσφατη φωτό, μόλις πριν ένα μήνα (12 Αυγούστου) στο Καρλοφόρτε της Ιταλίας.

    ShipSpotting.com

    © Junkie

  6. #96

    Προεπιλογή

    ΕΟLO απο το navi e armatori

    1421519501~0.jpg

  7. #97
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ακαλαίσθητο και καθόλου στιβαρό το Π που έχει. Άποψη μου αυτή βέβαια.

  8. #98
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Εγω φιλε Παντελή δεν κοιτάζω αυτο αλλα της υποδομές του λιμανιού και συγκεκριμένα της προβλήτας αλλα εμεις ήμαστε καραβολατρες τρομάρα μας

  9. #99

    Προεπιλογή

    Σαρανταπεντάρισε το καραβάκι, αλλά συνεχίζει να δουλεύει ακάθεκτο στην Ιταλία. Στην φωτό το περασμένο καλοκαίρι (Ιούλιος 2015), στα μισά της διαδρομής Σαρδηνία - Καρλοφόρτε.

    ShipSpotting.com

    © det

  10. #100
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα - Πατρα - Αιδηψος
    Μηνύματα
    1.299

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σ'όλη τη παρέα, μετά από πολύ πολύ πολύ (και λίγο περισσότερο) καιρό. Ήμουν πριν λίγες μέρες στην Αιδηψό και σε μια ωραία κουβέντα που είχα με τον πρώην πλοιοκτήτη του Διάνα, έμαθα πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και γεγονότα από τη ζωή του πλοίου τα 25-26 χρόνια της ζωής του στην Ελλάδα. Ένα από τα πιο σημαντικά (που παίζει σίγουρα ρόλο και στο ότι το πλοίο ακόμα ζεί και βασιλεύει) είναι η στιβαρή κατασκευή του. Με thickness του bottom 14 mm όταν οι περισσότερες σχεδόν παντόφλες παίζανε στα 8-10 mm και side shell στα 12 και 10 mm πρόκειται σίγουρα για μια πολύ καλοφτιαγμένη παντόφλα.
    [SIZE=3][COLOR=black][FONT=Arial Black][I]POSEIDON EXPRESS[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE]

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας